Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parzymiechy: Świętowali 750 lat istnienia miejscowości [FOTO]

PC
Jarosław Jędrysiak
W sobotę mieszkańcy Parzymiech świętowali uroczyście 750 lat istnienia swojej miejscowości. Z tej okazji odsłonięto pomnik upamiętniający ten wspaniały jubileusz. Duchowo uroczystościom przewodniczył biskup Antoni Długosz. Zobaczcie, jak było!

Jakie były początki wsi Parzymiechy? Pierwsza wzmianka o Parzymiechach pochodzi z 1266 roku, kiedy to wieś, wraz z Rębielicami i Kochlewem, została nadana przez księcia wielkopolskiego Bolesława Pobożnego Ubysławowi Langniczowicowi (synowi komesa Langnicza). Ryszard Rosin przypuszcza jednak, że wieś nie powstała na surowym korzeniu, ale istniała już wcześniej, przed nadaniem.

Ludzie mieszkali na tym terenie już dużo wcześniej. Powierzchniowe badania archeologiczne wykazały istnienie śladów obecności człowieka już z okresu epoki brązu - także w Parzymiechach. Zwłaszcza w dwóch okresach - kultury łużyckiej, potem kultury przeworskiej (I tys. p.n.e.-1 poł. I tys. n.e.) - dolina Liswarty zaludniona była intensywnie. Także w rejon Parzymiech - jak stwierdził Marek Gedl - docierało to osadnictwo. Kolejny okres rozwoju osadnictwa przypadł tutaj już na czasy historyczne, na początek II tysiąclecia.

Parzymiechy lokowano na prawie niemieckim. Odtąd już zawsze, do czasów niemal nam współczesnych, wieś była własnością prywatną. Pojedyncze dokumenty wzmiankują kilku kolejnych, po Ubysławie, właścicieli wsi. Wśród nich pojawia się choćby Dzierżko Tłuk ze Strykowa, Jan Długosz ojciec, Hincza z Rogowa.

Także średniowieczny rodowód ma parzymieski kościół parafialny. Już pierwsza o nim wzmianka, z 1460 roku, podaje, że jest to świątynia murowana. Jan Związek uważa, że może to świadczyć o zamożności parafii, bo w owych czasach kościoły na prowincji zwykle wznoszono z drewna. Nie jest znana data erygowania parafii w Parzymiechach. Prawdopodobnie nastąpiło to przed 1450 rokiem.

Właścicielami wsi byli m.in. ród Kobylańskich h. Grzymała, później Ponińskich h. Łodzia, potem Walewskich h. Kolumna, od 1865 r. m.in. niemiecki ród Klitzing, a w 1891 r. przeszła w ręce Potockich h. Pilawa. Od XV w. jest siedzibą parafii Parzymiechy. Od schyłku XVIII w. Parzymiechy zostały wyodrębnione z większego kompleksu dóbr ziemskich.

1 września 1939 w pobliżu wsi miała miejsce bitwa graniczna z Niemcami. Jeszcze tego samego dnia Niemcy spacyfikowali Parzymiechy, a także sąsiednią Zimnowodę. Zamordowano co najmniej 75 mieszkańców wsi, w tym około 20 dzieci.

W czasie II wojny światowej w pobliżu wsi funkcjonował niemiecki obóz pracy przymusowej. Po wojnie, w 1964 roku na terenie ziem należących do Potockich otwarto zakład lecznictwa odwykowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto