Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsza niedziela w czerwonej strefie na Jasnej Górze i częstochowskich kościołach ZDJĘCIA

Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk
18 października, to pierwsza niedziela w czerwonej strefie w Częstochowie i powiecie częstochowskim. W czerwonej strefie obowiązują także zasady dotyczące uroczystości religijnych. Przepisy najazują maksymalnie 1 osoba na 7 metrów kwadratowych w kościołach.

Jasna Góra jest wręcz modelowym przykładem respektowania tych zasad. Straż Jasnogórska liczy (notabene niedziela, 18 października miała być w całej Polsce, tradycyjnym, październikowym liczeniem w kościołach liczeniem uczestników mszy i przystępujących do komunii świętej, ale z powodu pandemii koronawirusa oczywiście zrezygnowano z liczenia), dokładnie ilu wiernych może wejść na mszę do Kaplicy Cudownego Obrazu, bazyliki jasnogórskiej lub do Kaplicy Sakramentu Pokuty, czyli miejsc, w których odprawiane są msze święte dla wiernych.

Najwięcej wiernych chce uczestniczyć w mszy świętej w Kaplicy Cudownego Obrazu. Ci, którzy już nie mogli wejść do kaplicy stoją przed kaplicą. Przed mszami tworzą się kolejki, aby zmieścić się w limicie.

Ile osób i gdzie może uczestniczyć w mszy świętej na Jasnej Górze

Biuro Prasowe Jasnej Góry dokładnie poinformowało jakie są limity.

Do Kaplicy Matki Bożej może wejść 60 osób, do jasnogórskiej bazyliki 160, a do Kaplicy Sakramentu Pokuty, gdzie odbywa się spowiedź, 36 osób. Drzwi przejściowe między Kaplicą są zamknięte.

Cały dzień trwa transmisja liturgii z Kaplicy Matki Bożej
- na jasnogórskim YouTube (wejście m.in. z jasnagora.com i jasnagora.pl)
- na platformie VOD TVP.

Z Jasną Górą można łączyć się codziennie także przez przekaz telewizyjny.

Transmisje Mszy świętych z Jasnej Góry:

godz. 7.00 - Msza św. z Kaplicy Matki Bożej - transmisja w 1. programie Telewizji Polskiej /od poniedziałku do soboty/

godz. 13.30 - Msza św. z Kaplicy Matki Bożej - transmisja w Telewizji Trwam /od poniedziałku do soboty/

godz. 9.30 - Msza św. z Kaplicy Matki Bożej - transmisja w Telewizji Trwam /w niedzielę/

Ojcowie paulini proszą o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, i zapraszają także do duchowej łączności z Jasną Górą.

Przed wejściem do bazyliki, Kaplicy Cudownego Obrazu są dozowniki z płynem dezynfekcyjnym i informacja, że obowiązuje zakładanie maseczek.

Nieczynne są Muzeum 600-lecia Jasnej Góry, Arsenał.

W innych częstochowskich kościołach, w których byliśmy także są przestrzegane i respektowane zasady bezpieczeństwa obowiązujące w czerwonej strefie.

Np. w kościele rektorackim w III Alei Najświętszej Maryi Panny, jest zamykana brama wejściowa i wywieszana na niej kartka, że już brak miejsc.


Metropolita częstochowski, arcybiskup Wacław Depo wydał specjalne zarządzenie w sprawie niektórych aspektów działalności duszpasterskiej w związku z nowymi zasadami bezpieczeństwa sanitarnego.

W zarządzeniu są szczegółowo opisane zasady przestrzegania reżimów sanitarnych.

Ilu wiernych w kościele

Wobec ograniczenia w liczebności wiernych mogących uczestniczyć w liturgii (w „strefie żółtej” - jedna osoba na cztery metry kwadratowe; w strefie „strefie czerwonej” - jedna osoba na siedem metrów kwadratowych), należy – podobnie, jak to było już podczas ograniczeń w marcu i kwietniu br. – na podstawie powierzchni użytkowej świątyni określić maksymalną liczbę osób mogących jednocześnie się w niej znajdować, a informację o tym umieścić na drzwiach wejściowych.
Czytaj także

Koronawirus. Gdzie w Śląskiem jest najwyższy wskaźnik zakażeń? Sprawdź te miejsca

Kto może skorzystać z dyspensy

Zgodnie z dekretem z 28 maja br. została odwołana dyspensa ogólna z dnia 24 marca 2020 r., natomiast obowiązuje nadal dyspensa od niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszy Świętej, dla:

osób w podeszłym wieku,

osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.),

osób, które czują wielką obawę przed zarażeniem.

W związku z ograniczeniami dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych w tzw. „strefie żółtej” i „strefie czerwonej”, od dnia 18 października 2020 r. włącznie, udzielam dyspensy ogólnej od wspomnianego obowiązku wszystkim wiernym przebywającym na terenie Archidiecezji Częstochowskiej

Dla stworzenia możliwości udziału większej liczby wiernych w Eucharystii, poszczególni proboszczowie, administratorzy parafii i rektorzy kościołów mogą skorzystać z prawa do kwadrynacji w niedziele i święta nakazane po uprzednim uzyskaniu przynajmniej ustnej zgody wikariusza generalnego. Należy rozważyć rozdzielenie Mszy Świętych koncelebrowanych w kilku intencjach na kilka, odprawianych jedna po drugiej, Mszy Świętych sprawowanych w pojedynczych intencjach
Reklama

Obowiązek używania maseczek w kościołach

Maseczek lub przyłbic zakrywających nos i usta mają obowiązek używać:

koncelebransi i diakoni – z wyjątkiem wykonywania czytań mszalnych i modlitwy eucharystycznej,
wszyscy wierni uczestniczący w liturgii, chyba że mają odpowiednie zwolnienie lekarskie wynikające z przeciwskazań medycznych,
pracownicy kościelni w sytuacjach kontaktu z innymi osobami (np. podczas zbierania tacy, czy w czasie przygotowania paramentów w świątyni, w której przebywają inne osoby, obsługi interesantów itp.),
służba liturgiczna podczas liturgii i przygotowania do niej, z wyjątkiem lektora, psałterzysty, kantora lub organisty w momentach czytania lub śpiewu,
Wierni oraz duchowieństwo i służba liturgiczna powinni zachować pomiędzy sobą stosowny dystans.

Trzeba bezwzględnie zaopatrzyć się w dozowniki płynu dezynfekującego, które należy ustawić przy drzwiach wejściowych (lecz nie w kropielnicach). Należy ponadto przy drzwiach wejściowych umieścić przypomnienie o obowiązku zasłaniania ust i nosa przez uczestników liturgii

Zasady udzielania Komunii Świętej

Ponieważ udzielanie Komunii Świętej stanowi newralgiczny moment bezpośredniego kontaktu pomiędzy uczestnikami liturgii, należy zachować następujące zasady:

podczas każdej liturgii należy umożliwić wiernym przyjęcie Komunii Świętej zarówno do ust, jak i na rękę. Nie wolno zmuszać wiernych do przyjmowania Komunii Świętej na rękę, jak również nie wolno pozbawiać wiernych możliwości przyjęcia Komunii Świętej na rękę, nawet jeśli wierni wprost nie domagają się tego,
za każdym razem należy wyraźnie ogłosić porządek przyjmowania Komunii Świętej. Należy utworzyć oddzielne rzędy dla przyjmujących Komunię Świętą do ust i na rękę. Jeśli obecny jest jeden szafarz, komunikuje on najpierw rząd przyjmujących na rękę, a następnie rząd przyjmujących do ust. Jeśli jest większa liczba szafarzy, wówczas każdy z nich komunikuje w oddzielnym rzędzie. Przypomnieć należy o stosownym dystansie pomiędzy podchodzącymi do Komunii Świętej,
kapłan, diakon lub inny szafarz rozdający Komunię Świętą, bezpośrednio przed tą czynnością, ma obowiązek dokładnie zdezynfekować ręce, podczas niej mieć nałożoną maseczkę, a po zakończeniu obmyć palce w vasculum i powtórnie zdezynfekować ręce. Wodę w vasculum należy codziennie wymieniać, a naczynie starannie myć (wodę z vasculum i wodę z mycia zlać do pisciny).

Zasady spowiedzi

Należy zadbać o należyte zabezpieczenie konfesjonałów, co jest ważne zwłaszcza w kontekście zbliżającego się okresu spowiedzi przed Uroczystością Wszystkich Świętych oraz przed Bożym Narodzeniem.
Reklama

W kwestii sprawowania sakramentu pokuty i pojednania:

nie wolno używać tzw. konfesjonałów zamkniętych (szafowych).

w konfesjonałach, na kratkach od strony penitenta, należy umieścić folie ochronne i wymieniać je przynajmniej raz w tygodniu.
w konfesjonałach należy umieścić środek do dezynfekcji z dozownikiem rozpylającym, prosząc penitentów, aby każdy po sobie zdezynfekował folię.

Wszystkich Świętych na cmentarzach

Z racji na zbliżającą się Uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym:

należy zachęcać wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy, rozkładając odwiedziny grobów swoich bliskich na całą dawną oktawę Uroczystości.
należy odwołać Msze Święte zwyczajowo sprawowane na cmentarzu w dniu 1 listopada, a zamiast tego zaprosić wiernych do udziału w liturgiach sprawowanych w ciągu dnia w świątyniach. Zamiast jednej tradycyjnej procesji na cmentarzu w dzień Uroczystości Wszystkich Świętych lub w Dniu Zadusznym należy odprawiać nabożeństwa za zmarłych w kolejnych dniach listopada, w czasie dawnej oktawy. Można urządzić – w miarę możliwości – procesję ze stacjami wewnątrz świątyń (wierni pozostają na swoich miejscach, a do kolejnych stacji przechodzi tylko celebrans z koniecznymi posługującymi).

Metropolita przypomina wszystkim duchownym i wiernym, że zasady bezpieczeństwa sanitarnego wpisują się w przykazanie miłości bliźniego, wobec czego ich przestrzeganie jest obowiązkiem sumienia. Bez względu na własne poglądy powstrzymać się trzeba od jakichkolwiek ocen lub krytyki.

Z racji na dynamiczną sytuację i brak, w chwili wydania zarządzenia, szczegółowych norm państwowych w poszczególnych kwestiach, należy uważnie śledzić informacje właściwych instytucji państwowych, a także przekazywane przez Kurię Metropolitalną w Częstochowie, a następnie ściśle się do nich stosować.


Zasady obowiązujące strefie czerwonej

  • Limit osób w sklepach będzie wynosił 5 na jedną działającą kasę
  • Działalność gastronomiczna będzie możliwa od 6 do 21, potem możliwe tylko wydawanie posiłków na wynos
  • Zakaz organizacji imprez okolicznościowych takich jak wesela (ten zakaz będzie obowiązywał od od 19 października}
  • Maksymalnie 1 osoba na 7 metrów kwadratowych w kościołach
  • Zgromadzenia publiczne do 10 osób
  • W transporcie publicznym nie może być zajętych więcej, niż 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc
  • Uczelnie wyższe i szkoły średnie przechodzą na nauczanie zdalne (poza zajęciami praktycznymi)
  • Lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos
  • Ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc
  • Wydarzenia sportowe bez udziału publiczności
  • W wydarzeniach kulturalnych maksymalnie .do 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność
  • zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Koronawirus. Gdzie w woj. śląskim jest najwyższy wskaźnik zakażeń?
Poznaj te miejsca, kliknij w galerię poniżej:

Sprawdź, w których miastach i powiatach woj. śląskiego stwierdzono najwyższe wskaźniki zakażeń >>>

Koronawirus. Gdzie w woj. śląskim jest najwyższy wskaźnik za...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pierwsza niedziela w czerwonej strefie na Jasnej Górze i częstochowskich kościołach ZDJĘCIA - Częstochowa Nasze Miasto

Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto