Pierwszy Bieg Pamięci Bitwy pod Mokrą [ZDJĘCIA] Na starcie stanęło kilkuset biegaczy

Bartłomiej Romanek
Mokra co roku jest miejscem wydarzeń i uroczystości upamiętniających jedną z najważniejszych bitew Kampanii Wrześniowej. W tym roku pamięć bohaterów po raz pierwszy uczczono również na sportowo.

Mieliśmy ogromny zaszczyt i przyjemność być jednym z dwójki organizatorów pierwszej edycji Bieg Pamięci Bitwy pod Mokrą! 1. września 2019 r. obchodziliśmy osiemdziesiątą rocznice bitwy! Z tej okazji Gmina Miedźno na czele z wójtem Piotr Derejczyk, jako część obchodów upamiętniających bohaterstwo żołnierzy, postanowiła zorganizować bieg! O organizację poproszono nas! Wyzwanie było duże, ale udało się! Panie Wójcie dziękujemy za zaufanie! – informowała po biegu firma Jest Lepiej, które odpowiadało za organizację pierwszej imprezy biegowej w Mokrej.

Na starcie stanęło łącznie ponad 400 zawodników w tym 298 dorosłych. Pogoda nie oszczędziła zawodników, którzy w 33 stopniowym upale pokonali 10-kilometrową trasę. Rywalizację open mężczyzn wygrał Mateusz Pawełczak (34:58), na drugim miejscu zameldował się Robert Pieprzycki (35:44), a na trzecim miejscu metę przekroczył Piotr Magiera(36:17). Rywalizację pań wygrała Sylwia Ślęzak (40:02), przed Barbarą Nogą (40:46) i Agnieszką Czyżewską (45:46).

Swój bieg miały tez dzieci, których na starcie stanęło... 139! Były i dwulatki i nastolatkowie, wspaniale było patrzeć, jak dzielnie pokonują 500 metrów. Dla niektórych, była to pierwsza sportowa rywalizacja w życiu.

– Tu nie nagradzaliśmy najlepszych, bo w tym biegu, każdy dzieciak był zwycięzcą –podkreślali organizatorzy z Jest Lepiej.

Bitwa pod Mokrą była jedną z pierwszych starć zbrojnych Wojska Polskiego podczas drugiej wojny światowej, które miało miejsce 1 września 1939 roku w pobliżu wsi Mokra, 5 km na północ od miasta Kłobuck, 23 km na północny zachód od Częstochowy. Wołyńska Brygada Kawalerii pod dowództwem płk. Juliana Filipowicza powstrzymywała przez cały dzień niemiecką 4 Dywizję Pancerną gen. Reinhardta, wspieraną przez lotnictwo, m.in. bombowce nurkujące Stuka.