Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PiS obiecuje przeciwdziałać wykluczeniu transportowemu. W powiecie kłobuckim jest z tym problem

Redakcja
Od wielu miesięcy częstochowski PKS tnie nierentowne połączenia ze swojego rozkładu jazdy. Warunki rynkowe, m.in. mała liczba pasażerów, spowodowały, że działalność PKS w obszarze pewnych kursów stała się nierentowna, a wręcz deficytowa. Niestety cięcia dotknęły także powiat kłobucki. Czy teraz to się zmieni?

Podczas konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości jednym z głównych tematów był transport zbiorowy i wykluczenie komunikacyjne mieszkańców małych miast i wsi. W swoim wystąpieniu Jarosław Kaczyński zapowiedział przywrócenie likwidowanych połączeń autobusowych. – W Polsce, w ciągu kilkunastu lat, połączenia autobusowe zredukowane zostały o połowę, z miliarda pokonywanych kilometrów. Przywrócimy ten miliard, przywrócimy te połączenia – mówił prezes PiS. – Oferujemy potężne wsparcie dla miast i wsi. To ważna rzecz, to podniesienie godności. Damy radę, bo udowodniliśmy, że potrafimy dobrze rządzić – dodał Jarosław Kaczyński.

Prezes częstochowskiego PKS-u, Ludwik Kubasiak, nie ukrywa, że zapowiedzi PiS-u przyjął z nadzieją. Ale, jak podkreśla, wszystko zależy od konkretów. A konkrety to pieniądze. Chodzi o dofinansowanie przewoźnika. Mogłyby to robić gminy, do których kursują autobusy. Ale gminy, w większości też mówią, że brakuje im pieniędzy.

Autobusy częstochowskiego PKS-u kursują na terenie pięciu powiatów – częstochowskiego, kłobuckiego, pajęczańskiego, myszkowskiego i radomszczańskiego. Przejeżdżają rocznie ponad 4,4 mln kilometrów. Docierają też do najmniejszych miejscowości. Tam, gdzie nie dojeżdżają prywatni przewoźnicy, bo im się to nie opłaca. Dla PKS-u to oznacza znaczne wyższe koszty. - Ta komunikacja w niektórych miejscach jest tak rozbudowana, że nie pokrywa ponoszonych przez nas kosztów. Proszę porównać to z prywatną komunikacją, która jeździ tylko na głównych kierunkach, gdzie ma zapewnione największe pieniądze - zauważa prezes PKS Częstochowa. . Przewoźnik zwrócił się z prośbą o pomoc do gmin, jednak pozytywny odzew nie był zbyt wielki.

Problem w powiecie kłobuckim. Gmina Lipie na peryferiach mapy transportowej

Największy problem z połączeniami z większymi miastami, a przede wszystkim z Częstochową ma gmina Lipie, która usytuowana jest poza głównymi szlakami komunikacyjnymi. Obecnie na tym terenie transport publiczny realizowany jest przede wszystkim przez PKS Częstochowa SA. Drugi przewoźnik, firma ABX2BUS, obsługuje jedną linię na trasie: Kleśniska-Parzymiechy-Napoleon-Lipie-Zbrojewsko.

- W grudniu 2018 r. przedstawiciele PKS Częstochowa zwrócili się do gminy z propozycją współpracy w zakresie realizacji połączeń autobusowych na terenie gminy, polegającej na ich dofinansowaniu. Brak zgody ze
strony gminy Lipie na dopłaty do kursów wiązałby się z rezygnacją PKS Częstochowa z większości połączeń od stycznia. Oznaczałoby to wykluczenie znacznej części mieszkańców z publicznego transportu zbiorowego. Wiele osób, w tym z miejscowości zlokalizowanych poza centrum gminy, pozbawionych zostałoby możliwości realizacji elementarnych potrzeb dotyczących mobilności, a więc dojazdu do szkół, zakładów pracy, lekarzy specjalistów czy różnych instytucji - informowała mieszkańców Bożena Wieloch, wójt gminy Lipie.

Na spotkaniu z PKS-em wzięli udział przedstawiciele gmina powiatu kłobuckiego. Większości nie spodobał się pomysł dofinansowywania połączeń z budżetów gmin. Przeciwny takim dopłatom był między innymi Kłobuck, skąd wielu mieszkańców dojeżdża do szkoły i pracy do Częstochowy. Wątpliwości miała także wójt gminy Lipie. Jednak mając na uwadze potrzeby mieszkańców, samorząd podjął decyzję o przekazaniu rekompensaty za I kwartał br. dla PKS Częstochowa na realizację istniejących połączeń autobusowych na tym terenie. Szacuje się, że wyniesie ona około 30 tys. złotych. Jak zapewniła wójt Wieloch, w styczniu, lutym i marcu połączenia PKS w gminie Lipie nie ulegną zmianie. Jednak po tym okresie - po szczegółowej analizie potrzeb mieszkańców oraz możliwości finansowych gminy, zostaną wdrożone nowe rozwiązania komunikacyjne, które mają zapewnić mieszkańcom optymalną sieć połączeń.

Współpraca JS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto