Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plac Szewczyka znika z Katowic! Jest decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego

Teresa Semik
Nie poskutkowały protesty, nie pomogły sądy. Plac Wilhelma Szewczyka w Katowicach nieodwołalnie straci swoją nazwę
Nie poskutkowały protesty, nie pomogły sądy. Plac Wilhelma Szewczyka w Katowicach nieodwołalnie straci swoją nazwę Lucyna Nenow, Justyna Przybytek, Arkadiusz Gola
Plac Wilhelma Szewczyka znika z Katowic! Wojewoda śląski nie złamał prawa zmieniając w Katowicach nazwę placu Szewczyka na plac Marii i Lecha Kaczyńskich. Tak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie. Ten wyrok jest prawomocny, ale wcale nie zamyka debaty nad dekomunizacją i ograniczaniem praw samorządów.

– Stoimy na stanowisku, że o nazwach placów i ulic w Katowicach powinni decydować wyłącznie nasi mieszkańcy, a tego w tym przypadku zabrakło – wyjaśnia Maciej Stachura, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice. – Jeśli chodzi o postać Wilhelma Szewczyka, zastanowimy się, jak go uhonorować w przestrzeni miasta.

Sejm przyjął ustawę dekomunizacyjną w 2016 roku, nakładając na samorządy obowiązek zmiany nazw ulic, których patronami są osoby lub organizacje symbolizujące komunizm. Na te zmiany samorządy w całym kraju miały czas do 2 września 2017 roku. Po tym terminie wkroczyli wojewodowie.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek w grudniu 2017 roku wydał zarządzenie zastępcze, którym sam zdekomunizował Wilhelma Szewczyka i nazwał jego plac imieniem Marii i Lecha Kaczyńskich. Wywołało to protesty w mieście.

Jedni bronili tego popularnego pisarza i animatora kultury, a przede wszystkim wielkiego Ślązaka. Inni sprzeciwiali się takiemu ograniczaniu roli samorządu przez administracje rządową. A jeszcze innym nie podobało się to, że PiS traktuje wymianę nazwę ulic i placów jako element swojej polityki historycznej i tworzy w sztuczny sposób kult Lecha Kaczyńskiego.

Radni Katowic w większości nie zgodzili się, aby o nazwach ulic i placów w mieście decydował ktoś inny, a nie lokalne władze samorządowe. Decyzję wojewody śląskiego zaskarżyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach i ją wygrali. Sąd uchylił zarządzenie wojewody o zmianie nazwy placu Szewczyka na plac Kaczyńskich. Uzasadniał m.in. tym, że choć Szewczyk brał udział w sprawowaniu władzy w czasach PRL, to jednak symbolem komunizmu nie był.

Wojewoda Wieczorek nie odpuszczał. Wniósł skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego i tym razem wygrał. Wyrok jest prawomocny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto