Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewolucja! Od 1 stycznia 2014 znika obowiązek meldunkowy

Aldona Minorczyk-Cichy
W latach 70. ubiegłego wieku o meldunek się walczyło - bywał przepustką do lepszego życia.
W latach 70. ubiegłego wieku o meldunek się walczyło - bywał przepustką do lepszego życia. fot. Film Polski.
Stanisław Bareja dzisiaj już nie nakręciłby filmu "Nie ma róży bez ognia" . Problemy z meldunkiem i mieszkaniem Wandy, Janka i Jerzego - w latach 70. były bolączką milionów Polaków. Teraz odchodzą do historii. Czeka nas prawdziwa rewolucja. Znika nieżyciowy obowiązek meldunkowy.

Od stycznia nie będzie też NIP-u, a w kontaktach ze skarbówką wystarczy nam PESEL. Na dodatek w połowie przyszłego roku dostaniemy nowe dowody osobiste z czipem, które staną się przepustką do e-administracji, a w przyszłości także do systemu opieki zdrowotnej.

Ustawę regulującą sprawy meldunku podpisał już prezydent Bronisław Komorowski. Co prawda obowiązek meldunkowy zostanie zniesiony dopiero 1 stycznia 2014 roku, ale już od 1 sierpnia 2011 r. wyjeżdżając na kilkudniowy urlop, nie będziemy musieli pod groźbą grzywny meldować się czasowo w hotelu najpóźniej w trzeciej dobie (według nowych zasad termin będzie 30-dniowy).

Każdy z nas, meldując się w urzędzie, będzie mógł jednocześnie złożyć dokumenty wymeldowania z poprzedniego miejsca. Do tej pory do urzędu trzeba było pójść dwa razy. Teraz wystarczy raz.

Trybunał Konstytucyjny już dwa lata temu uznał, że obowiązek meldunkowy ogranicza prawo pracy oraz do założenia konta w banku i możliwość wyboru miejsca zamieszkania. Osoby bez wpisu w dowodzie o stałym meldunku miały problemy z zapisaniem dziecka do przedszkola, z otrzymaniem dowodu rejestracyjnego, a nawet do świadczeń z pomocy społecznej. Zniesienie obowiązku meldunkowego to tylko jedno z ułatwień, jakie szykuje nam rząd.

Od 1 stycznia 2011 roku osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, w kontaktach z administracją będą się posługiwały tylko PESEL-em. NIP w kontaktach ze skarbówką będzie zbędny.

Od połowy 2011 roku będziemy mogli posługiwać się elektronicznym dowodem osobistym. Dokument z czipem będzie bezpłatny. Prawo do niego będzie miał już noworodek. Marek Wójcik, poseł PO, wyjaśnia, że nowe dowody osobiste będą niemal identycznie jak obecne.

- Nie będą jednak zawierały części danych, w tym adresu. Na plastikowej karcie znajdzie się za to mikroprocesor. Czip zawierać ma te same dane, co część wizualna dowodu, oraz urzędowy podpis elektroniczny właściciela dowodu - mówi poseł Wójcik.

Meldunek w podatkach
Od 1 stycznia 2014 roku obowiązek meldunkowy zastąpi rejestracja.
Według nowych przepisów, miejsce zamieszkania jest tam, gdzie przebywamy z zamiarem stałego pobytu.
Za mieszkającą w Polsce uważa się osobę, która ma na terytorium RP tzw. centrum interesów osobistych lub gospodarczych oraz przebywa na terytorium RP dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. Przy rozliczeniach z Urzędem Skarbowym meldunek jest potrzebny: przy uldze meldunkowej. Korzystają z niej osoby sprzedające nieruchomości nabyte w latach 2008-2009, w których były zameldowane na pobyt stały przez co najmniej rok, przy uldze mieszkaniowej w podatku od spadku i darowizn. Podatnik, który odziedziczy dom lub mieszkanie i będzie tam zameldowany przez co najmniej 5 lat - nie zapłaci podatku.


Nowe dowody u nas i gdzie indziej
Wprowadzając w 2011 r. dowody osobiste z elektronicznym czipem, dołączymy do europejskiej elity. Takie nowoczesne i wielofunkcyjne dokumenty mają na razie mieszkańcy 10 krajów Unii Europejskiej, m.in. Hiszpanii, Belgii, Portugalii i Estonii.
Nowe dowody pozwolą nam na załatwienie setek spraw urzędowych przez internet. W przyszłości (od 2013 roku) dowód z czipem będzie także przepustką do systemu służby zdrowia. Pozwoli np. na odczytanie już w karetce grupy krwi ofiary wypadku, informacji o chorobach przewlekłych i alergiach. Dane będzie można aktualizować. Dodatkowo, jeśli obywatel będzie chciał używać dowodu do wykonywania operacji bankowych, wymagających jeszcze bardziej zaawansowanych zabezpieczeń, będzie mógł wgrać na czip podpis kwalifikowany z certyfikatem.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto