Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozdaliśmy egzemplarze książki "Krzyż Południa. Rozdroża"

(pkon)
fot. Materiały prasowe.
Wydawnictwa Bellona i Runa ufundowały nagrody do naszego konkursu, który dotyczył książki "Krzyż Południa. Rozdroża", autorstwa Jakuba Ćwieka. Zobacz, czy wygrałeś...

Tym razem autor po udanych eksperymentach z mitologią, horrorem oraz powieścią szpiegowską skupił się na realiach wojny secesyjnej i stworzył wersję alternatywną historii Ameryki Północnej. Dodał do niej znaczący pierwiastek fantastyki, tworząc historię, w której siły zbrojne Konfederatów dziesiątkują oddziały Unii.

Rok 1863. Konfederacka rebelia jest w ciągłym natarciu i, wygląda na to, nic nie stanie już na przeszkodzie generałowi Lee, by wywalczyć dla Południa upragnioną niepodległość. Tymczasem gdzieś w Georgii pojawia się czarnoskóry szaleniec, podający się za Boga. Bez trudu zyskuje poparcie uciśnionych niewolników i wraz z nimi pragnie zrealizować swój plan podbicia Południa. Powstrzymać go może tylko legendarny bohater Konfederacji - Jeremiah Cross.
To znaczy mógłby, ale plotki coraz częściej głoszą, że przebywa w niewoli... 


Więcej na temat powieści znajdziecie TUTAJ
Zapraszamy także na stronę Krzyża Południa, gdzie można znaleźć dodatkowe informacje, tapety.


Aby wygrać egzemplarz książki "Krzyż Południa. Rozdroża" w naszym konkursie należało wymienić trzy filmy o wojnie secesyjnej w USA, które wywarły na Was największe wrażenie.

Oto nasi zwycięzcy:

Krzysztof Bryzik

1. Chwała (Glory) Edwarda Zwicka. Morgan Freeman i Denzel Washington po stronie Północy w pierwszym czarnym regimencie podczas Wojny Secesyjnej. Monumentalne dzieło jak to u Zwicka, wielkie sceny batalistyczne i prawdziwa historia regularnych oddziałów
2. Przejażdżka z diabłem - wojna partyzancka z dala od frontu. Krwawiej niż u Sama Peckinpaha i do refleksji
3. Major Dundee - obraz wpływu wojny na człowieka. Mamy tu różne postawy ludzkie, róźne reakcje, jest honor i strach, depresja i odwaga. I męska przyjaźń

Radosław Żurek

1. "Bogowie i generałowie". Wielkie widowisko, patos i piękne sceny batalistyczne, film który ukazuje również politykę i dramat podziału narodu. Prequel filmu Gettysburg, opowiada historię sprzed tej słynnej bitwy.
2. Gettysburg. Nakręcony 10 lat przed filmem podanym pod 1 ale o niebo lepszy. Film o wojnie secesyjnej musi mieć: epicki rozmach i patos który wycieka przez ekran, piękną muzykę, fantastyczne sceny batalistyczne. Ten film ma to wszystko. Najkrwawsza bitwa w historii wojny secesyjnej, największe wrażenie robią: szarża generała Picketta i skutki ostrzału artyleryjskiego wojsk Unii w szeregach Konfederatów, którzy mimo to w sposób zdyscyplinowany parli dalej. Bezskutecznie.
3. Chwała. Film, który oglądałem jako mały chłopak. Absolutnie najpiękniejszy i najbardziej tkwi w pamięci. Film mało znany albowiem opowiada historię 54 Pułku Ochotników z Massachusets. Co więc w nim niezwykłego? Otóż opowiada o pułku złożonym z czarnych żołnierzy. Wojna secesyjna toczyła się o ich wolność, w tym filmie pokazano ich odwagę i walkę. Jest więc trudne szkolenie, szlak bojowy i w końcu finałowa bitwa o Fort Wagner. Dowodził biały pułkownik. Podczas szturmu na Fort zginął mając 26 lat. I tu jest najpiękniejszy moment filmu gdy pada pułkownik grany przez Matthew Brodericka, pułk zamiera do momentu gdy amerykańską flagę podnosi czarnoskóry żołnierz grany przez Denzela Washingtona krzykiem zachęcającego do wysiłku towarzyszy. Od razu zostaje ranny ale wbija flagę w ziemię, następnie sam pada ale jego koledzy zachęceni szturmują wzgórze, ktoś porywa flagę. Wzmaga się szturm i muzyka, w widza wstępuje nadzieja że wszystko się dobrze skończy. Niestety kończy się masowymi grobami czarnych żołnierzy do których na znak hańby konfederaci wrzucają ciało białego pułkownika. Nie wiedzieli, że to byłby dla Niego zaszczyt a nie wstyd spocząć obok swych żołnierzy. Nic tylko można zapłakać co też zrobiłem.
Fortu nie zdobyto.

Kamil Świech

1. "Tańczący z wilkami" - stricte o wojnie secesyjnej nie opowiadał, lecz osadzony w jej realiach. Jest to epicka opowieść, która wzrusza i intryguję, a przede wszystkim doskonała kreacja Kevina Costnera. Klimatem ocieka o jakąś epopeję, co miało przełożenie na wysoką pozycję w moich gustach, za czasów dzieciństwa. Często do niego wracam. Pięknie łączą się losy dwóch ludzi z, jakby nie było, zwaśnionych społeczności. A także posiada niejedno drugie dno.
2. "Chwała" - dobrze zagrane postaci na czele z Freemanem i Broderickiem, piękna muzyka Hornera, idealnie oddana batalistyka: od Anientam po fenomenalnie ujęty atak na Fort Wagner. Ukazuje okrucieństwa wojny we wszystkich aspektach, włącznie z cywilami. A że fascynuje mnie kultura Ameryki...
3. "Gettysburg" - lubię filmy historyczne, batalistyczne. "Gettysburg" to wspaniałe widowisko, imponujące sceny, bardzo wyraziste postacie (Longstreet, Chamberlain), zachwycający! Szczerze ukazana bratobójcza wojna, prawdziwy dramat żołnierzy i dowódców, jeden z najlepszych filmów historycznych, a na pewno najlepszy o Wojnie Secesyjnej!

Katarzyna Kiryczuk

Filmów opowiadających o wojnie secesyjnej jest wiele. Ja pamiętam trzy, a w zasadzie dwa i jeden serial, które szczególnie utkwiły mi w pamięci. Wydawałoby się, że są to filmy dla mężczyzn, ponieważ ich akcja rozgrywa się w czasie wojny secesyjnej. Nic bardziej mylnego. Fakt, fabuły są osadzone w czasach wojny ale opowiadają też zawiłą historię miłości Rhetta Butlera do pięknej Scarlet O’Hara, córki plantatora z południa. Młoda kobieta potrafi poradzić sobie ze wszystkimi przeciwnościami losu, jakie mogą ją spotkać podczas wojennej zawieruchy, nie potrafi jednak utrzymać miłości mężczyzny, którego pragnie najbardziej na świecie ("Przeminęło z wiatrem").
Piękna przyjaźń dwóch młodych mężczyzn, Georga Hazarda z Pensylwanii i Orriego Maina z Południowej Karoliny, którzy poznają się w drodze do Akademii Wojskowej West Point i zaprzyjaźniają, to główny wątek bestsellerowego serialu "Północ –Południe". Pierwszy z mężczyzn pochodzi z zamożnej rodziny ze stanu Pensylwania; drugi z Południa, gdzie wciąż istnieje niewolnictwo. W burzliwych latach, które wkrótce mają doprowadzić do wybuchu Wojny Secesyjnej ich przyjaźń zostaje poddana wielu próbom, a ich różne światopoglądy wydają się nie do pogodzenia.
Wreszcie "Wzgórze nadziei". Kolejna smutna historia kochanków rozdzielonych za sprawą toczącej się wojny secesyjnej. Ada Monroe przybywa wraz z chorym ojcem do uroczego zakątka – Zimnej Góry. Na miejscu Ada spotyka Inmana, w którym zakochuje się z wzajemnością. Nie jest im jednak dane być razem – wybucha wojna i Inman musi wyruszyć na front. Ada obiecuje ukochanemu, że będzie na niego czekać, lecz jej obietnica zostaje wystawiona na próbę. Po śmierci ojca kobieta pozostaje bez środków do życia, sama zajmuje się farmą. Tymczasem Inman dezerteruje ze szpitala wojskowego i rozpoczyna długą wędrówkę do Ady, która walczy o przetrwanie farmy.
Filmy te pewnie nigdy nie zostałyby obejrzane przeze mnie, gdyby nie zostały wplecione w ich fabułę wątki miłości i przyjaźni, uczucia zaufania, zazdrości, odpowiedzialności. Opowiadają o prawdziwych uczuciach , potrafią wzruszać i dlatego są tak chętnie oglądane przez kobiety, przeze mnie szczególnie.

Jadwiga Hubka

1. Serial "PÓŁNOC-POŁUDNIE" - widać, ze przy jego realizacji nie oszczędzano. Losy bohaterów wyciskały łzy, wspaniała ekranizacja.
2. "PRZEJAŻDŻKA Z DIABŁEM" - Opowieść o młodym człowieku, który zanurzywszy się w krwawy świat wojny domowej, odkrywa, że najważniejsze bitwy rozgrywają się w ludzkim sercu.
3. "IRONCLADS" - Wojna Secesyjna była nie tylko wielką wojną lądową, tą która najbardziej zniszczyła Amerykę, ale także zmieniła sposób prowadzenia bitew morskich. Film ten opowiada o starciu dwóch pierwszych pancerników "Monitora" i "Merrimacka", z którymi nie mogła się równać żadna flota żaglowców z tamtych czasów.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy (nagrody prześlemy pocztą), a pozostałym internautom pozostaje życzyć szczęścia w naszych kolejnych konkursach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rozdaliśmy egzemplarze książki "Krzyż Południa. Rozdroża" - śląskie Nasze Miasto

Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto