Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ścieki w Liswarcie? WIOŚ skontrolował rzekę i podaje wyniki badań

PC
Po zawiadomieniu o tajemniczych rurach prowadzących do rzeki Liswarty w powiecie kłobuckim, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska postanowił przeprowadzić badanie próbek wody. Co wykazały testy?

Tuczarnia w Krzepicach wylewa coś do Liswarty - alarmowali niedawno przedstawiciele Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „Semper Veritas” z Krzepic. Romuald Cieśla, który od lat aktywizuje lokalną społeczność do przeróżnych inicjatyw zawiadomił nas, że na udostępnionym niedawno przez gminę terenie, który wcześniej był pod kuratelą lokalnej tuczarni można dokonać ciekawych odkryć. - Rozkopano teren, gdzie znajdują się rury w pobliżu tuczarni i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w obecności policji pobrał z nich próbki. Powiadomiłem też wójt gminy Lipie o tym, że jedna z rur leży na terenie jej gminy - mówił Romuald Cieśla.

Policja potwierdza, że otrzymała od mieszkańca Krzepic zgłoszenie w tej sprawie. - 24 sierpnia w środę policjanci przeprowadzali oględziny na terenie Krzepic, gdzie pobrano próbki do badań do postępowania, które jest prowadzone faktycznie w kierunku art. 182 kodeksu karnego, który dotyczy zanieczyszczenia środowiska. Sprawa dotyczy jednej z firm zlokalizowanych w Krzepicach - mówił st. sierż. Kamil Raczyński z policji w Kłobucku.

Wójt gminy Lipie nie wiedziała, że przez teren jej gminy prowadzą rury do Liswarty. -Miałam telefon w tej sprawie. Jeżeli to prawda, to jest to niedopuszczalne. Musimy chronić nasze dziedzictwo naturalne, a Liswarta to nasz skarb - nie kryła obaw przed zanieczyszczeniem rzeki wójt Bożena Wieloch.

Inspektorzy częstochowskiej delegatury WIOŚ w Katowicach tego samego dnia, w którym otrzymali zgłoszenie przeprowadzili oględziny oraz pobrali do badań próbki cieczy z wykopu, znajdującego się pomiędzy ogrodzeniem Fermy Tuczu Trzody Chlewnej w Krzepicach a rzeką Liswartą. W czasie oględzin zostały także pobrane do badań próbki wody z rzeki Liswarty w punktach zlokalizowanych powyżej jazu oraz 40 m poniżej niego - badanie to miało na celu określenie ewentualnego wpływu zawartości rury na środowisko wodne.

- Wyniki badań cieczy pobranej z wykopu wskazują na brak przekroczenia dopuszczalnych wskaźników zanieczyszczeń w odniesieniu do obowiązujących przepisów w tym zakresie. Wyjątkiem jest parametr BZT5, który przekracza normę. Przekroczenie to może mieć związek z naturalnymi właściwościami gleby w wykopie: dużym udziałem substancji organicznej oraz charakterem gleby (jest ona gliniasta, co może powodować wzrost omawianego parametru). Zawartość substancji biogennych w cieczy z wykopu jest niska, co świadczy o małym prawdopodobieństwie zanieczyszczenia jej gnojowicą. Natomiast wyniki analiz wód rzeki Liswarty nie wykazały ich pogorszenia: wody w obu punktach poboru wskazują na I-szą oraz II- gą klasę czystości. W dniu oględzin, nie stwierdzono wprowadzania jakichkolwiek substancji do wód powierzchniowych na badanym terenie - informuje WIOŚ.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto