Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sensacja! Archeolodzy odkryli ślady praczłowieka pod Wolbromiem

Małgorzata Gleń
Archeolodzy wykopali w jaskini Biśnik ślady obecności człowieka sprzed pół miliona lat
Archeolodzy wykopali w jaskini Biśnik ślady obecności człowieka sprzed pół miliona lat fot. Małgorzata Gleń
Zamknij oczy i spróbuj wyobrazić sobie, jak wyglądały okolice Wolbromia pół miliona lat temu. Trudne, bo co przeciętny człowiek wie o tych czasach? - niewiele. Za to archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu o okolicach Wolbromia z tamtego okresu mogą bardzo wiele powiedzieć. Właśnie odnaleźli najstarsze w Europie Środkowej ślady człowieka w jaskini Biśnik w Strzegowej!

Czytaj także: Kraków: zwrot w procesie zabójców kantorowców: Jaką rolę grał oficer CBŚ?

Mieszkający tu wtedy człowiek to neandertalczyk, wymarły przedstawiciel rodzaju Homo. Wbrew utartym opiniom nie był to człowiek prymitywny w dzisiejszym tego słowa znaczeniu. W otaczającym go świecie radził sobie znakomicie. Żył wśród tygrysów szablozębnych, gigantycznych niedźwiedzi jaskiniowych i jeleni o porożach trzymetrowej szerokości. W jaskini naukowcy, archeolodzy, geolodzy i zoolodzy odkryli wiele narzędzi wytworzonych przez tego pierwotnego człowieka. Wyrabiał je z krzemienia i kości zwierząt.

Okazuje się, że w tej niepozornej jaskini kiedyś tętniło życie. Człowiek przez pół miliona lat wprowadzał się tam i uciekał 18 razy.

Wielokrotnie wyganiała go z jaskini natura - teren zalewały morza, były tu gigantyczne powodzie. Nie jest wykluczone, że pierwszym mieszkańcem był nie neandertalczyk, ale dawniejszy przedstawiciel człowiekowatych - homo erectus, o którym wiadomo, że umiał posługiwać się ogniem. Jeśli przypuszczenia te znajdą potwierdzenie w dalszych pracach, będzie to kolejna sensacja na skalę światową.

Ślady bytności człowieka i zwierząt są tak dobrze zachowane, bo każda z warstw była przykrywana nanoszonymi do środka osadami. Te nawarstwiające się systematycznie osady przykrywały pozostawiane przez pierwotnych ludzi narzędzia i kości zwierzęce. Dzięki temu możemy dzisiaj umiejscowić w czasie wydobyte zabytki i w ten sposób lepiej poznać odległe dzieje.

Naukowcy przebadali już 240 metrów kwadratowych osadów do głębokości 10 metrów. Prace będą prowadzić też w przyszłym roku. Sprawdzą, czy w okolicy nie ma podobnych jaskiń.

- Znalezienie śladów człowieka na przykład sprzed 90 - 60 tysięcy lat to już jest niezwykle rzadkie zjawisko. Wtedy w Europie żyło około 100 tysięcy ludzi, to mniej więcej tyle co obecnie w powiecie olkuskim - podkreśla Magdalena Sudoł, asystentka prof. Krzysztofa Cyrka. - Co dopiero trafić na ślady człowieka sprzed pół miliona lat. To ewenement w skali całej Europy - dodaje z dumą.

Academy(c) Awards. Plebiscyt na najlepszy akademik Krakowa!

Wybieramy najpiękniejszy rynek w Małopolsce! Weź udział w plebiscycie i oddaj głos!

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto