Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Siemianowice Śląskie mają nowego poetę!

Grzegorz Muc
Grzegorz Muc
„Stany skupienia" to 46 wierszy, o których znany poeta i pisarz Jacek Dehnel napisał – że to lektura dla uważnych i zmysłowych, zostawiająca trwały ślad w pamięci. Książka Tomasza Pietrzaka trafiła właśnie do księgarń w całym kraju. To pierwszy od lat tak głośny debiut literacki w Siemianowicach Śląskich. „Stany skupienia" zostały wydane przez Klub Integracji Twórczych Stowarzyszenie Żywych Poetów z Brzegu.

Po blisko roku cyzelowania przecinków, poprawek i redakcji, udało się, „Stany skupienia" trafiły do księgarń w całym kraju – mówi z nieskrywaną ulgą Tomasz Pietrzak, autor książki. I jak już zauważają krytycy, może to być wielce obiecujący debiut. - Zdaniem Jakuba Winiarskiego, krytyka literackiego „Stany skupienia" to zbiór wierszy dojrzałych, przemyślanych, w sposób świadomy nawiązujących do bogatego dziedzictwa literackiego i artystycznego. Sam autor jednak woli poczekać z zachwytami na opinie czytelników. – Wiersze powstają z myślą o czytelniku i to jego opinia, a przede wszystkim odbiór jest tutaj kluczowy – mówi Pietrzak.

Najnowszy zbiór poetycki Pietrzaka to 46 wierszy uporządkowanych w 5 osobnych rozdziałów: Z dziennika absolwenta Szpitala św. Peregryna, Reszta po resztkami, Ujęcia, Przezimowanie, Kay i zdaniem autora to przede wszystkim wiersze o przemijaniu.- Ja w ogóle postrzegam świat przez pryzmat tego co mija może to efekt tego gdzie mieszkam. Śląsk mimo, że wciąż się buduje, to jednak niszczeje, gdzieś tam rozpada się, przemija. Ginie to co cenne – tłumaczy autor. Mimo, że Śląska w samych wierszach jest mało, to przebija się przez nie charakterystyczne dla Ślązaków poczucie humoru i dystans dla rzeczy doczesnych, przede wszystkim śmierci.

„Stany skupienia" zostały wydane w ponad 2 tyś. nakładzie przez Klub Integracji Twórczych Stowarzyszenie Żywych Poetów z Brzegu, razem z najnowszym numerem Pisma Literackiego Red. – To bardzo dobry pomysł, żeby tak wydawać poezję, ma ona większą szansę dotrzeć do szerszego grona odbiorców, a to przecież kluczowe w odbiorze – mówi autor.

Zdaniem krytyka Jakuba Winiarskiego, cenne jest, ze pośród tylu poetów wstępujących w literackie szranki znalazł się ktoś, po kim widać, że literaturę traktuje arcypoważnie, wierząc w jej zbawcze moce. Jednak sam autor podchodzi do swoich wierszy z dużym dystansem. – Nie zżywam się z tekstem, owszem mieliśmy przelotny romans, ale w momencie publikacji tekstu jest on już nie tylko moją własnością, ale i czytelnika – mówi Tomasz Pietrzak.

Tomasz Pietrzak, urodził się 1982 roku w Siemianowicach Śląskich. Swoje wiersze publikował najbardziej poczytnych pismach literackich i nie tylko, min. w: „Gazecie Wyborczej", „Toposie", „Odrze", „Kresach", „Ricie Baum", „Portrecie" i „Redzie". Jego wiersze znalazły się w wielu antologiach w kraju i zagranicą min. „Eternal Portraits" (ILP, USA 2005), Daj słowo (Antologia Amnesty International, 2007), „Antologia Postgeneracji poetica publicistica proza" (DWN, Kraków 2007). Stany skupienia zostały wydane przez Klub Integracji Twórczych Stowarzyszenie Żywych Poetów z Brzegu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto