Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląski Związek Gmin i Powiatów wziął się za Kartę Nauczyciela

Katarzyna Domagała
infografika Marek Michalski
Śląski Związek Gmin i Powiatów chce skruszyć najtwardszą z oświatowych skał - Kartę Nauczyciela, ustawę, która określa m.in. zakres obowiązków, zasady zwalniania czy wysokość wynagrodzenia pracowników oświaty. W tym celu powołał specjalny zespół zadaniowy. Kilka proponowanych zmian już posłał do Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz do parlamentarzystów z województwa śląskiego.

- Główną misją zespołu jest wypracowanie koncepcji, która pozwoli na zmniejszenie lawinowo narastających kosztów związanych z oświatą - mówi Ferdynand Morski, dyrektor ŚZGiP.

Członkowie Śląskiego Związku Gmin i Powiatów chcą obniżenia wydatków, związanych z oświatą oraz ograniczenia praw nauczycieli, które dają im zapisy w Karcie Nauczyciela. Dość powiedzieć, że Katowice na nauczycielskie urlopy dla poratowania zdrowia wydały w zeszłym roku niemal 9 mln zł, zaś Sosnowiec - 5 mln zł. "Zbyt niska subwencja oświatowa oraz zapisy Karty Nauczyciela (samorządy finansują też m.in. urlopy dla poratowania zdrowia, które powinny być finansowane przez ZUS) paraliżują finanse gmin - koszty płac nauczycieli wynoszą średnio 107 proc. subwencji" - czytamy w dokumentach, które złożyli w MEN przedstawiciele ŚZGiP.

Zgadza się z tym Maria Nowak, posłanka PiS z Chorzowa. - Samorządy mają coraz więcej obowiązków, choćby podwyżki dla nauczycieli, dlatego subwencja powinna być wyższa, w tych największych miastach nawet o 30 proc. - mówi.

Samorządy chcą mieć wpływ na wynagrodzenia, możliwość zmieniania warunków pracy, likwidowanie części dodatków do pensji i uelastycznienie czasu pracy nauczycieli. - Czy średnio 2 tys. netto pensji to rzeczywiście tak dużo? - ripostuje Ewa Niedbała, wiceprezes śląskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. Podkreśla, że dopłaty do oświaty generuje brak subwencji na przedszkola. - W wydatki na oświatę wlicza się również koszt utrzymania budynków czy wyposażenie szkół i klas.

Jak wygląda dzień pracy nauczyciela? Dołącz do gorącej dyskusji na dziennikzachodni.pl


*KATASTROFA KOLEJOWA W SZCZEKOCINACH - RAPORT SPECJALNY DZIENNIKA ZACHODNIEGO
*ŚLĄZACY I KASZUBI WSPÓLNIE CHCĄ WALCZYĆ O UZNANIE MNIEJSZOŚCI ETNICZNEJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto