Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie szkoły w konkursie Tesco "Talent do niemarnowania"

Informacja prasowa
Tesco "Talent do niemarnowania"
Tesco "Talent do niemarnowania"
Aż 3 szkoły z województwa śląskiego: z Lublińca, Orzesza-Zawiści i Sosnowca, triumfują w ogólnopolskim konkursie Tesco dla Szkół – „Talent do niemarnowania”. Dwie z nich otrzymają nowoczesne pracownie multimedialne, a jedna szkolną salę kinową. Konkurencja była ogromna – z samego Śląska o nagrody walczyło ponad 500 uczniów z 58 placówek edukacyjnych. Łącznie zgłoszono aż 587 filmów, które pokazały niezwykłe talenty młodzieży z polskich szkół. Dodatkowo, ze względu na wysokie walory ich prac, trzy szkoły otrzymały wyróżnienia specjalne: z Częstochowy, Dąbrowy Górniczej i Gliwic.

11. edycja programu Tesco dla Szkół jak zwykle koncentrowała się na ważnym społecznym problemie, przybliżając go najmłodszym poprzez filmową zabawę. Konkurs Tesco dla Szkół – „Talent do niemarnowania” był pierwszym w kraju tak dużym programem edukacyjnym poświęconym w całości kwestii marnowania żywności. Co roku do kosza trafia aż 1/3 całej światowej produkcji żywności, a sami Polacy marnują rocznie aż 9 milionów ton jedzenia.

Uczestnicy konkursu mieli za zadanie nakręcić 2-minutowy film, namawiający do niemarnowania jedzenia. Dzięki temu mieli okazję przyjrzeć się z bliska zjawisku i przedstawić swoją własną receptę na ten niezwykle istotny problem. – Ponieważ temat jest trudny, zaprosiliśmy uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych do tego, żeby nam podpowiedzieli, jak wszyscy możemy marnować mniej żywności, a najlepiej, jak jej nie marnować wcale. – mówi Justyna Janawa z Tesco Polska, jurorka konkursu. Ponad 6 000 uczniów stworzyło 587 konkursowych filmów, które obejrzało ponad 88 000 osób, uczestnicząc tym samym wspólnie w największej lekcji o niemarnowaniu żywności w Polsce.

Na konkurs zgłoszono aż 587 filmów, w których uczniowie zaprezentowali swoje liczne talenty – aktorskie, muzyczne, lingwistyczne, plastyczne i nie tylko. Pokazali także, że potrafią zjednać sobie sympatię lokalnej społeczności i internautów, którzy głosowali na ich prace. Świadczy o tym ponad 1,6 miliona oddanych głosów! To właśnie dzięki nim Zespół Szkół im. Św. Edyty Stein w Lublińcu otrzyma nowoczesną pracownię multimedialną, jako jedna z 3 najpopularniejszych prac konkursowych w całym kraju, a Szkoła Podstawowa nr 23 w Sosnowcu zdobywa szkolną salę kinową dzięki zdobyciu najwyższej liczby głosów w województwie. Zwycięską pracę uczniów z Lublińca można obejrzeć na stronie: , zaś pracę zespołu z Sosnowca tu:

Uczestnicy konkursu walczyli także o uznanie Jury, które nagradzało filmy w 7 odrębnych kategoriach. Wśród zespołów docenionych przez Jurorów znaleźli się uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 6 w OrzeszuZawiści jako laureaci kategorii „Najbardziej apetyczny film”, w której jurorem był Robert Makłowicz. - Miałem niezwykle trudne zadanie, ponieważ miałem ocenić film, który mówiłby o najlepszym wykorzystaniu jedzenia, film najbardziej apetyczny; tymczasem głównym przesłaniem konkursu było niemarnowanie jedzenia, więc więcej było resztek i koszy na śmieci – w słusznej sprawie – niż rzeczywistego gotowania- mówi Robert Makłowicz. - Udało mi się i z absolutnym przekanoniem wskazałem film, który nie dość, że mówi o jedzeniu, to mówi o nim po śląsku. Młodzi Ślązacy za zwycięstwo w tej kategorii otrzymają pracownię multimedialną.

Ze względu na bardzo wysoki poziom prac konkursowych, fudnator konkursu, Tesco Polska, zdecydował się przyznać dodatkowe wyróżnienia zespołom, które nie zmieściły się na podium, a wykazały się szczególnymi talentami. Aż 3 szkoły z województwa śląskiego zostały w ten sposób uhonorowane, a są to:

Gimnazjum nr 9 w Częstochowie z filmem: ** Zespół Szkół Muzycznych w Dąbrowie Górniczej z filmem: **
Szkoła Podstawowa nr 28 w Gliwicach z filmem: **

Program Tesco dla Szkół wspiera polskie szkolnictwo od 11 lat. Jak dotąd Tesco pomogło ponad 11 tysiącom szkół podstawowych i gimnazjalnych, wyposażając je w nowoczesny sprzęt o łącznej wartości ponad 13 mln złotych.

Szkoły w Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Lublińcu, Sosnowcu i Orzeszu - Zawiści dołączają do grona wielu aktywnych śląskich placówek, które w przeciągu ostatnich lat triumfowały w konkursie. Tylko w zeszłorocznej edycji aż 4 zespoły ze Śląska zdobyły cenny sprzęt dydaktyczny dla swoich szkół w Koszęcinie, Chorzowie, Łaziskach i Bielsku Białej. Nagrodzone filmy tegorocznych zwycięzców można oglądać na stronie: www.tescodlaszkol.pl/konkurs-filmowy/zwyciezcy-konkursu

O programie Tesco dla Szkół:
Program Tesco dla Szkół to organizowany od 2002r. przez firmę Tesco Polska program z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. Głównymi beneficjentami programu są szkoły podstawowe oraz gimnazjalne. W ramach programu ufundowano pracownie komputerowe i multimedialne oraz sprzęt dydaktyczno – sportowy dla 11 tysięcy polskich szkół o łącznej wartości ponad 13 milionów złotych. Program Tesco dla Szkół przez trzy lata poruszał problematykę proekologiczną, zaś jubileuszowa, 10. edycja odbywała się pod znakiem zdrowego żywienia. Dzięki corocznym konkursom Tesco dla Szkół dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjalnych jest aktywizowana do działania poprzez promocję postaw obywatelskich. W ubiegłym roku program został doceniony na arenie międzynarodowej przez League of American Communications Professionals w kategorii Best Community Relations Program. Wcześniejsze edycje zostały docenione m.in. w VIII edycji Raportu Społeczna Odpowiedzialność Biznesu przygotowanej przez Gazetę Finansową oraz w 9. i 11. Raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Program Tesco dla Szkół otrzymał także prestiżową nagrodę międzynarodową – statuetkę Stevie Award, przyznaną w ramach 2011 International Business Awards.

O Tesco Polska:
Tesco Polska jest czołową siecią sklepów samoobsługowych działającą na polskim rynku. Szyldem Tesco opatrzonych jest ponad 450 sklepów, do których należą zarówno hipermarkety, jak i małe osiedlowe supermarkety. Tesco zatrudnia w Polsce prawie 30 000 pracowników i aktywnie przyczynia się do gospodarczego rozwoju regionów inwestując w lokalne produkty i dostawców. Firma ceni sobie wysoko dobre relacje z lokalnymi społecznościami. W celu ich aktywizacji zorganizowała już kilkaset akcji dla swoich sąsiadów, takich jak festyny ekologiczne i festiwale recyklingu, zbiórki żywności i środków czystości dla powodzian oraz akcje wparcia dla lokalnych organizacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto