Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkania medyczne im. Krystyny Bochenek: Alergia i astma

Redakcja
Alergia i astma były tematem czerwcowych spotkań medycznych im. Krystyny Bochenek. O tym, jak ważne jest prawidłowe oddychanie, przekonywali studenci fizjoterapii ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Piszą Maria Zawała i Anna Sojka

Chorzy na astmę często ograniczają swoją aktywność ruchową zwykle dużo bardziej niżby to było uzasadnione ich stanem zdrowia. Niestety, mniej ruchu, to osłabienie mięśni, a słabe mięśnie zużywają więcej tlenu, co powoduje nasilenie duszności. Doprowadza to do jeszcze większego ograniczenia aktywności i dalszego osłabienia mięśni. A to oznacza, że chorzy ma astmę powinni dbać o swoją kondycję fizyczną nawet bardziej niż ludzie, którzy na astmę nie chorują.

Fizjoterapia w astmie to między innymi ćwiczenia oddechowe. O tym, jak bardzo są potrzebne astmatykom i nie tylko, przekonywali gości przybyłych do Studia Koncertowego Radia Katowice studenci fizjoterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego pod kierunkiem dr Małgorzaty Domagalskiej. Gościem czerwcowych spotkań Medycznych im. Krystyny Bochenek była alergolog prof. Barbara Rogala.

Męczący kaszel, ostre duszności i świszczący oddech to objawy astmy, które bardzo często utrudniają życie chorym. Ćwiczenia oddechowe mają nauczyć nas prawidłowego oddychania. Jeśli cierpimy na astmę lub alergię, dobrze jest wiedzieć, jak postępować, by umożliwić sobie przerwanie lub osłabienie napadu duszności.

Podstawowymi typami oddychania są typ piersiowy i typ brzuszny (przeponowy). Najczęściej oddychamy w sposób mieszany, łącząc oba typy oddychania, z tym, że oddychanie piersiowe jest częstsze u kobiet, a przeponowe u mężczyzn. Im większa jest niewydolność oddechowa spowodowana przez astmę, tym częściej, niezależnie od płci, wykorzystywany jest piersiowy sposób oddychania.

Kiedy duszność się nasila, zaczynamy oddychać płytko i szybko. W czasie takich gwałtownych wdechów i zbyt szybkich wydechów wytwarza się nieprawidłowy rozkład ciśnień, który powoduje, że najmniejsze oskrzeliki zaczynają działać podobnie jak wentyle w dętkach - otwierają się przy wdechu, a zamykają przy próbie wydechu. Dlatego w czasie napadu astmy duszność nasila się podczas wydechu.

PAMIĘTAJ!

Gdy tylko rozpoznasz pierwsze symptomy skurczu oskrzeli, natychmiast przyjmij dawkę rozkurczającego leku z inhalatora. Nie czekaj, aż duszności się nasilą. Usiądź w spokojnym miejscu, przodem do oparcia krzesła i oprzyj na nim ramiona - w tej pozycji uruchamiane są mięśnie wspomagające oddychanie. Oddychaj powoli, wydłużając wydech, i staraj się nie ulegać panice. W silnym napadzie duszności te pozycje ułatwiają oddychanie i "odblokowanie" płuc. Gdy duszność nie mija, wezwij pogotowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto