Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strajk nauczycieli - co musisz wiedzieć na ten temat?

Bartosz Wojsa, Paweł Brzeźniak
W poniedziałek, 8 kwietnia, nauczyciele w całej Polsce rozpoczęlistrajk. Strajkują, bo uważają, że podwyżki, jakie zaproponowała im minister edukacji, są zbyt niskie. Nie doszło do porozumienia pomiędzy nauczycielami a Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Nie wiadomo, jak długo nauczyciele będą strajkować, mówi się jedynie, że „do odwołania”. Można zakładać, że do dnia, kiedy porozumieją się z MEN. Na czym strajk będzie polegać?

Nauczyciele nie będą wypełniali swoich obowiązków zawodowych. Mogą być obecni w szkole, ale przestaną opiekować się dziećmi, prowadzić lekcje czy zajmować się dokumentacją. To sprawi, że opiekę nad podopiecznymi będzie musiał zorganizować dyrektor.

Co z egzaminami?
Strajk, który ma zgodnie z planem rozpocząć się 8 kwietnia, prawdopodobnie doprowadzi do paraliżu egzaminów państwowych: gimnazjalnych i ósmoklasisty, które przypadają kolejno na terminy 10-12 kwietnia i 15-17 kwietnia.

Czy dzieci będą miały zapewnioną opiekę?
To, czy szkoła w jakikolwiek sposób zapewni dzieciom opiekę na czas nauczycielskiego strajku, zależy tak naprawdę od każdej placówki z osobna. Nie ma bowiem przepisów, które wskazywałyby, co zrobić w tego typu sytuacji. Należy jednak zakładać, że w placówkach oświatowych, w których mobilizacja do strajku jest duża, znalezienie osób, które zajmą się dziećmi, będzie trudnym zadaniem. Wówczas placówka może zwyczajnie poprosić rodziców o to, by sami zorganizowali dzieciom opiekę.

Rodzice powinni być przygotowani, że dzieci nie tylko mogą nie mieć zapewnionej opieki, ale również posiłki nie będą w szkole wydawane. Wszystko zależy od placówki. Zanim więc wyślemy dziecko do szkoły, gdzie ma zjeść obiad, warto się zorientować, czy danie otrzyma. Nieczynne mogą być też świetlice, bo w nich również pracują nauczyciele.

Miasto Gniezno uzyskało informacje o referendach, które odbyły się w szkołach podstawowych i przedszkolach prowadzonych przez gnieźnieński samorząd. Wzięło w nich udział 10 szkół podstawowych i 11 przedszkoli – w dwóch przedszkolach referenda się nie odbyły, gdyż nie ma w nich związków zawodowych.
Wyniki referendów, w których wzięli udział nauczyciele oraz pracownicy obsługi i administracji:
- szkoły podstawowe – 87% osób biorących udział w referendum opowiedziało się za strajkiem;
- przedszkola – 80% osób biorących udział w referendum opowiedziało się za strajkiem.
Strajk zapowiedziały wszystkie szkoły podstawowe i 9 przedszkoli. Protest nie odbędzie się w przedszkolach nr 2 (Wrzesińska), 6 (Wiosenna) 9 (Radosna) i 14 (os. Jagiellońskie).
Szkoły ponadgimnazjalne powiatu gnieźnieńskiego i Wielkopolskie Samorządowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gnieźnie – 83,25% przystąpiło do referendum; za strajkiem opowiedziało się 89,5% głosujących;
specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze i Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii - 92,33% przystąpiło do referendum; za strajkiem opowiedziało się 92% głosujących;

Więcej artykułów na ten temat

Z uwagi na strajk nauczycieli, większość lekcji - jeśli nie wszystkie - zapewne zostanie odwołana, a to oznacza dla uczniów spore zaległości w realizacji programu edukacyjnego. Czy zajęcia będą musiały być przez uczniów odrabiane? Jeśli dyrektor nie zapewni zastępstwa, podczas którego normalnie prowadzono by lekcje, placówka będzie musiała zapewnić nadrobienie materiału na dodatkowych godzinach lekcyjnych.

Czy jednak będzie to możliwe? Dyrektorzy wielu placówek sami nie wiedzą jeszcze, jak ten problem rozwiązać, ponieważ strajk sprawi, że liczba straconych lekcji może być bardzo duża i trudno będzie materiał nadrobić.

Czy nauczyciele otrzymają wypłatę za strajk?

Przepisy dotyczące tego, czy nauczyciele mogą otrzymać wypłatę mimo strajku, mówią jasno: nie mogą.

„W okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy, pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia.Okres przerwy w wykonywaniu pracy wlicza się do okresu zatrudnienia w zakładzie pracy” - czytamy w art. 23 ust. 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 roku o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Oznacza to, że pracownicy, którzy uczestniczą w akcji strajkowej, nie mają prawa do wynagrodzenia za ten czas. Również działacze związkowi, którzy zostali zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy z powodu pełnionej funkcji, nie zachowują prawa do wynagrodzenia za czas akcji strajkowej. Dotyczy to zarówno nauczycieli, jak i pracowników niepedagogicznych.

Wypłata - zgodnie z prawem - za czas strajku należy się tylko tym, którzy nie przystąpią do protestu. Wynagrodzenie w takim wypadku będzie przysługiwało za pozostawanie w gotowości do pracy - czytamy w art. 81 Kodeksu pracy. Ustawa o sporach zbiorowych mówi ponadto, że komitet strajkowy powinien sporządzić listę pracowników, którzy uczestniczą w akcji strajkowej. Osoby z tej listy nie są uprawnione do wynagrodzenia za pracę.

Deklaracje firm: rodzice będą mogli pracować zdalnie
W związku z nauczycielskim strajkiem, warto zorientować się, czy nasz pracodawca nie umożliwi rodzicom małych dzieci pracy zdalnej lub czy nie zapewni rodzicom możliwości wzięcia malucha ze sobą do biura. Takie rozwiązania zaproponowało już swoim pracownikom wiele firm.

- Jeśli praca zdalna pracownika nie będzie możliwa, będzie można przyjść z dzieckiem do pracy. Zorganizujemy w te dni miejsca w oddziałach oraz osoby, które zaopiekują się dziećmi - oto jedna z propozycji dużej firmy dla pracowników - rodziców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto