Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sucho w lasach. Leśnicy ostrzegają i apelują o rozwagę. Duże zagrożenie pożarowe w naszym województwie ZDJĘCIA

PW, Lasy Państwowe
Pożar lasu - zdjęcie ilustracyjne.
Pożar lasu - zdjęcie ilustracyjne. ARC NM
Na terenie większości nadleśnictw w kraju występuje duże zagrożenie pożarowe. Sprawa dotyczy praktycznie całego województwa śląskiego. - Niewielka ilość śniegu, przesuszona po zimie ściółka leśna oraz przedłużający się brak opadów zwiększają ryzyko pożarów – zwracają uwagę Lasy Państwowe.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Lasy Państwowe dzisiaj 5 kwietnia rano, w większości lasów jest duże lub średnie zagrożenie pożarowe.

- Od początku roku leśnicy oraz strażacy są postawieni w stan podwyższonej gotowości. Już w styczniu w lasach administrowanych przez LP zanotowano cztery pożary, kolejne tygodnie nie napawały optymizmem – informują Lasy Państwowe. - Jak wynika z danych Wydziału Ochrony Lasu Dyrekcji Generalnej LP lasy płonęły coraz częściej. W lutym lasy gaszono 20 razy, w marcu niemal czterokrotnie częściej, aż 78 razy. Łącznie od początku roku lasy płonęły aż 102 razy, ogień zniszczył prawie 37 ha lasów. W poszczególnych regionalnych dyrekcjach LP sytuacja pożarowa także nie przedstawia się pozytywnie – podkreśla.

Jeśli chodzi o Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach, której podlegają tereny leśne województwa śląskiego oraz część z sąsiednich województw: opolskiego, małopolskiego, łódzkiego, w zdecydowanej większości z nich jest duże zagrożenie pożarowe. Wczoraj 4 kwietnia informowaliśmy o pożarze lasu w Dębowej Górze na terenie Nadleśnictwa Koszęcin. Podobne przypadki odnotowano też m.in. w Nadleśnictwie Lubliniec.

- Jak na razie w tym roku mieliśmy jeden pożar, który jednak dzięki szybkiej i sprawnej akcji m.in. z udziałem helikoptera, udało się ugasić w zarodku. Było to pod koniec marca. Zdarzały się już lata, że podobne pożary notowaliśmy już w lutym – mówi starszy specjalista służby leśnej Andrzej Gajda, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Lubliniec. - Ale faktycznie jest bardzo sucho, dlatego apelujemy do wszystkich osób o zachowanie wszelkiej ostrożności. Obecnie mamy najgorszy okres, ponieważ trawy są suche, jeszcze bez zielonego podbicia – zwraca uwagę.

Z danych Komendy Głównej Straży Pożarnej wynika, że we wszystkich lasach, bez względu na rodzaj własności, pożary gaszono aż 522 razy. W samym marcu zarejestrowano ich aż 380. Dla porównania w analogicznym okresie przed rokiem było ich tylko 97.

- Już od kwietnia do końca września jest monitorowana wilgotność ściółki w lasach. Kontrole są prowadzone dwa razy dziennie w 60 strefach prognostycznych. Na podstawie wyników kontroli Instytut Badawczy Leśnictwa określa stopień zagrożenia pożarowego. W przypadku, kiedy przez kolejnych 5 dni wilgotność ściółki mierzona o godzinie 9.00 będzie niższa niż 10 proc. zostaje wprowadzony okresowy zakaz wstępu do lasu – informują Lasy Państwowe.

W których nadleśnictwach podlegających Regionalnej Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach jest duże zagrożenie pożarowe?

Województwo śląskie

Kłobuck
Rudy Raciborskie (śląskie/opolskie)
Rybnik
Kobiór
Katowice
Chrzanów
Koniecpol
Olkusz (śląskie/małopolskie)
Złoty Potok
Koszęcin
Herby
Lubliniec
Brynek
Świerklaniec

Sąsiednie województwa

Gidle
Namysłów
Kluczbork
Brzeg
Kup
Olesno
Turawa
Tułowice
Prudnik
Prószków
Opole
Zawadzkie
Strzelce Opolskie
Kędzierzyn
Rudziniec

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto