Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Wody 2017

red.
22 marca obchodzony był Światowy Dzień Wody. Co roku towarzyszy mu inne hasło. Tegoroczne brzmiało „Ścieki” i podkreślało rolę racjonalnego zarządzania gospodarką ściekową. Katowickie Wodociągi S.A. aktywnie włączyły się w obchody i edukację na terenie miasta.

Prawidłowa, prowadzona na szeroką skalę edukacja na temat gospodarki ściekami pozwala zapobiec degradacji ekosystemów oraz zapewnić bezpieczeństwo wodne w przyszłości. Tematyka dotycząca wpływu człowieka na środowisko naturalne oraz ochrony wody jest dość trudna. Dlatego tak ważne jest przedstawienie jej w sposób przystępny i ciekawy. Katowickim Wodociągom S.A. przy współpracy z Klubem Gaja, Urzędem Miasta Katowice oraz placówkami oświatowymi, udało się zorganizować wiele ciekawych akcji w mieście. Odbyły się zajęcia edukacyjne w szkołach, na rynku w Katowicach przeprowadzono akcję „Przyłącz się” oraz po raz pierwszy na ekranie kinowym wyświetlono film „Giga”. Wszystkie wydarzenia łączył jeden cel - kształtowanie proekologicznych postaw oraz ochrona środowiska, przede wszystkim ochrona wody.

Wodociągi w szkole

Zajęcia edukacyjne dla uczniów Gimnazjum nr 10 oraz Szkoły Podstawowej nr 17 odbyły się 14 i 15 marca. Miały charakter warsztatów. W trakcie lekcji dzieci obejrzały film „Giga”, który jest elementem Ścieżki Edukacyjnej Gigablok. Historia pieska uratowanego przez pracowników Oczyszczalni Ścieków stała się wstępem do dyskusji na temat pracy oczyszczalni i jej ważnej roli w oczyszczaniu ścieków i zwracaniu czystej wody naturze. Po projekcji filmu uczniowie wzięli udział w zajęciach przygotowanych przez Klub Gaja. Zaprojektowali specjalne szablony, które wykorzystano podczas imprezy odbywającej się na rynku w Katowicach.

„Przyłącz się”

Happening pod nazwą „Przyłącz się” zorganizowany przez Urząd Miasta, wspólnie z Klubem Gaja i Katowickimi Wodociągami S.A. był najważniejszym wydarzeniem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Wody w Katowicach. Akcja, która odbyła się 21 marca, stała się dobrym momentem, by przypomnieć wszystkim, jak ważną rolę odgrywa woda w życiu każdego człowieka i w całym ekosystemie. Uczestnicy brali udział w zabawach i grach edukacyjnych. Do udziału zaproszono dzieci i młodzież z Gimnazjum nr 9 i 10, Szkoły Podstawowej nr 17 oraz Przedszkola nr 67 w Katowicach. Uczniowie, którzy wcześniej przygotowali szablony podczas zajęć w szkole, odbili je na bawełnianych torbach i flagach. Następnie uczestnicy połączyli się niebieską wstążką, która powiewając nad sztucznym korytem Rawy, stała się symbolem wody oraz akcji „Przyłącz się”. Punktem kulminacyjnym całego dnia było uruchomienie fontanny przy ul. Skargi.

„Giga” na gigaekranie

Z okazji Światowego Dnia Wody Katowickie Wodociągi S.A. poprowadziły wraz z Cinema City Katowice lekcję o wodzie i ściekach w kinie. Film „Giga” jest wyświetlany zwykle uczestnikom wycieczek odwiedzających Oczyszczalnię Ścieków Gigablok znajdującą się w Katowicach-Szopienicach. Laureat nagrody Złotego Kopernika na II Festiwalu Filmów dla Edukacji EDUKINO w 2011 roku, miał swoją premierę na dużym ekranie. Projekcja filmu w Cinema City IMAX „Punkt 44” odbyła się 23 marca w ramach zajęć „Kropla do kropli… Wodne inspiracje”. Dzieci biorące udział w zajęciach obejrzały film oraz uczestniczyły w warsztatach ekologicznych skupiających się wokół tematu wody i ścieków. Fabularna opowieść edukacyjna, prezentująca historię pieska brutalnie potraktowanego przez człowieka, który został wrzucony do kanalizacji i przypłynął do oczyszczalni, była pretekstem do pokazania specyfiki pracy w Katowickich Wodociągach S.A., szczególnie oczyszczalni.

Oczyszczalnia - czyli ścieki

Katowickie Wodociągi S.A. koncentrują swoją pracę na: dbaniu o jakość wody, jej dostępności dla mieszkańców i oczyszczaniu ścieków powstających w wyniku codziennej działalności. Obsługując ponad 24 tysiące odbiorców, eksploatują prawie 1000 km sieci wodociągowej i ponad 720 km sieci kanalizacyjnej, prowadzą gospodarkę wodno-ściekową w mieście Katowice. Za pomocą sieci kanalizacyjnej, ścieki pochodzące z domów, zakładów przemysłowych i rolniczych doprowadzane są do 4 dużych oczyszczalni o łącznej przepustowości 110 tys. m sześc. na dobę. Ścieki, które docierają do oczyszczalni, są skutecznie redukowane i ponownie wykorzystywane. Odzyskane stają się źródłem energii, a także oczyszczonej wody. Polityka prowadzona przez Katowickie Wodociągi S.A. pozwala odzyskiwać energię uzyskaną w procesie fermentacji osadu na terenie Oczyszczalni Ścieków Gigablok w postaci biogazu. Podstawowym urządzeniem wykorzystującym wyprodukowany biogaz jest generator prądotwórczy. Po włączeniu generatora, uzyskany biogaz wykorzystywany jest do produkcji energii elektrycznej i cieplnej.


Ścieżka Edukacyjna GIGABLOK została utworzona przez Katowickie Wodociągi S.A., na terenie oczyszczalni ścieków w Katowicach-Szopienicach. Celem Ścieżki jest upowszechnianie wiedzy na temat ochrony środowiska naturalnego, a w szczególności wody. Składa się na nią kilka elementów, między innymi: 1,5 km oznakowanej trasy zwiedzania Oczyszczalni Ścieków Gigablok, dwa filmy edukacyjne „Giga” i „Marcin”, prezentacje oraz strona internetowa.

Ścieżkę można zwiedzać w dni powszednie oraz w jedną sobotę miesiąca - po wcześniejszej rezerwacji. Rezerwacji można dokonać pod numerem telefonu 32 78 82 696, drogą mailową: [email protected] lub za pomocą formularza znajdującego się na stronie internetowej www.gigablok.pl

Światowy Dzień Wody ustanowiła Organizacja Narodów Zjednoczonych na Zgromadzeniu Ogólnym, w 1992 roku w Rio de Janeiro. Ideą obchodów jest uświadomienie wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na kondycję gospodarczą i społeczną wszystkich państw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto