Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To już 25 lat Towarzystwa Przyjaciół Kłobucka

WSS
Towarzystwo Przyjaciół Kłobucka istnieje już ćwierć wieku. Co udało się zrobić przez te 25 lat, jakie są plany na najbliższy czas członków stowarzyszenia.

W 1987r. kilku kłobucczan z kręgu staroharcerskiego, Leszek Krupski, Zygmunt Pyzik, Andrzej Brzózka, zorganizowali zebranie założycielskie Towarzystwa. Leszek Krupski nakreślił ogólne zadania, jakie Towarzystwo powinno podjąć w swej działalności: ocalenie od zapomnienia ważnych zdarzeń z przeszłości i teraźniejszości, współdziałanie w ochronie lokalnych zabytków, przyczynianie się do rozwoju miasta. W zebraniu założycielskim wzięło udział 28 mieszkańców Kłobucka.
Zebrani wybrali wówczas tymczasowy komitet w składzie: Jan Borkowski, Andrzej Brzózka, Leszek Krupski i Zdzisław Lewandowski mający za zadanie opracowanie statutu, przygotowanie niezbędnych dokumentów do rejestracji oraz zarejestrowanie Towarzystwa. 31 marca 1988r. Towarzystwo Przyjaciół Kłobucka zostało zarejestrowane. W kwietniu 1988r. odbyło się pierwsze walne zebranie, na którym dokonano wyboru zarządu TPK, komisji rewizyjnej i sądu koleżeńskiego. Prezesem Zarządu został wybrany Jan Borkowski a wiceprezesami Andrzejem Brzózką i Leszekiem Krupskim.Prezesami zarządu byli kolejno: Jan Borkowski w kadencji 1988 - 199, Andrzej Brzózka w kolejnych kadencjach od roku 1991 do 2003 i Andrzej Wójcicki od roku 2003.
W okresie swego istnienia zasadniczą formą działalności TPK były cykliczne prelekcje dotyczące różnych istotnych spraw i problemów Kłobucka i jego mieszkańców w przeszłości, jak i obecnie.
Ogółem odbyło się ponad 40 prelekcji. Autorem kilkunastu prelekcji z zakresu dziejów Kłobucka był Andrzej Brzózka.
Towarzystwo Przyjaciół Kłobucka występowało z szeregiem inicjatyw dotyczących różnych problemów naszego miasta. TPK było inicjatorem opracowania i wydania monografii Kłobucka. To obszerne dzieło opracowane pod redakcją prof. Feliksa Kiryka obejmujące okres od prehistorii do roku 1939 ukazało się drukiem w roku 1998. Z inicjatywy naszego członka Tadeusza Sygudy Rada Miejska w 1995r. podjęła decyzję o przystąpieniu do opracowania drugiej części monografii obejmującej okres od 1939r do chwili obecnej. W bieżącym roku obszerna II część monografii ukazała się drukiem.
W roku 2011 rozwiązano Towarzystwo , aby w styczniu powołać na nowo w nowej formie prawnej jako stowarzyszenie zwykłe. W skład zarządu weszli Sylwia Piątkowska prezes, Tadeusz Syguda wiceprezes, Andrzej Balas skarbnik, Paweł Łacny sekretarz, Krzysztof Nowak członek zarządu, Roman Minkina członek zarządu.

INICJATYWY TPK
Oto kilka przykładów inicjatyw TPK: w 1990r. TPK wystąpiło z inicjatywą, aby nadać Liceum Ogólnokształcącemu w Kłobucku imię dra Kazimierza Kosińskiego". Zarząd TPK wystąpił z inicjatywą uporządkowania cmentarza żydowskiego w Kłobucku. W 2009 r. w szkole w Libidzy odsłonięto tablicę upamiętniającą Stefana Olszyńskiego właściciela majątku w tej miejscowości, burmistrza Kłobucka, zamordowanego przez hitlerowców. TPK wspólnie z Miejską Biblioteką zorganizowało dla dzieci i młodzieży kilka konkursów wiedzy o Kłobucku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto