Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kłobucku będzie można uprawiać konopie. Gdzie jeszcze?

Redakcja
Uprawy konopi włóknistych to niszowy sektor rolny. W całej UE zajmują ok. 35 tys. ha. Sejmik Województwa Śląskiego zdecydował, gdzie w gminach powiatu kłobuckiego będzie można uprawiać te rośliny.

Sejmik Województwa Śląskiego zdecydował, że w Kłobucku, Krzepicach, Miedźnie, Lipiu, Opatowie, Popowie, Przystajni, Pankach, Wręczycy Wielkiej na powierzchni 20 ha będzie można uprawiać mak oraz konopie włókniste. W całym województwie śląskim konopie będzie można uprawiać na powierzchni 3527,0188 ha w 145 gminach.

Jak to jest z tymi konopiami?

Najwięcej konopi w Europie uprawiają Francuzi (10 tys. ha). W naszej części kontynentu dominują Ukraińcy i Czesi. Jak uprawa tej rośliny wygląda w Polsce? Według danych ministerstwa rolnictwa i GUS, w latach 2004-2007 areały upraw konopi włóknistych nie przekraczały 1,3 tys. ha, a w roku 2010 obejmowały nie więcej niż 300 ha. Ponowny wzrost nastąpił w 2010 roku, kiedy powierzchnia wyniosła 581 ha.

"To wciąż niewiele w porównaniu z latami siedemdziesiątymi, kiedy to suma powierzchni upraw w Polsce wynosiła prawie 15 000 ha", przypomina IGR. W 2017 roku uprawiano konopie włókniste objęła już niemal 6,8 tys. ha.

Zobacz też: W Kołodziejewie rosną konopie. Ale, nie do odurzania [zdjęcia]

Co stoi na przeszkodzie w rozwoju uprawy tej rośliny w Polsce? Instytut wskazuje na restrykcyjne przepisy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, które odstraszają rolników. "Procedury administracyjne, których musi dopilnować zainteresowany hodowlą rolnik są skomplikowane i długotrwałe. Efektem tego jest wciąż mikroskopijna pozycja Polski na rynku naturalnych włókien". IGR widzi 3 główne przeszkody:

  • ograniczenie powierzchni, na których uprawa konopi może być prowadzona;
  • obowiązek posiadania zezwolenia na uprawę;
  • obowiązek zawarcia umowy kontraktacji z podmiotem posiadającym zezwolenie marszałka województwa na prowadzenie działalności w zakresie skupu lub zobowiązanie do przetworzenia konopi włóknistych we własnym zakresie na określone ustawowo cele

Co można wyprodukować z konopi włóknistych?

To roślina wykorzystywana w przemyśle włókienniczym. Służy do produkcji:

  • wysokiej jakości tkanin odzieżowych,
  • tkanin technicznych,
  • lin
  • mat dezynfekcyjnych.

W przemyśle spożywczym - do wytwarzania oleju spożywczego oraz mleka konopnego; w kosmetycznym, papierniczym oraz budowlanym (do wytwarzanie m.in. płyt wiórowych). jak wskazuje IGR, niektórzy producenci brykietów opałowych jako traktują ja jako suplement. Rośliny włókniste są ważnym elementem rozwoju energetyki opartej o biomasę.

Konopie włókniste nie wymaga stosowani środków ochrony roślin, nie degradują gleby, nie wymagają szczególnych zabiegów przedplonowych i mogą być uprawiane w systemie ciągłym.

Jak regulowana jest uprawa konopi w Polsce?

Zgodnie z ustawą z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii sejmiki województw każdego roku określają ogólną powierzchnię i rejonizację upraw konopi włóknistych na podstawie informacji o planowanych kontraktacjach z rolnikami, deklarowanych przez podmioty posiadające zezwolenie marszałka województwa na prowadzenie działalności w zakresie skupu konopi włóknistych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto