Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kłobucku będzie porodówka? Być może już w tym roku

Rafał Kuś
arch. NM
Prywatny inwestor chce wybudować w Kłobucku oddział ginekologiczno-położniczny. Twierdzi, że oddział mógłby funkcjonować już na koniec 2011 r

Kłobucki cud ma szansę się spełnić. Od dziesięcioleci mieszkańcy Kłobucka i okolic czekają na porodówkę. Młode kobiety w ciąży, żeby urodzić, muszą jeździć do Częstochowy, bądź Olesna. - To naprawdę uciążliwe - twierdzi Małgorzata Paruzel, która rodziła niedawno w Częstochowie. - Już dawno porodówka powinna być w Kłobucku.

W naszym powiecie rodzi się rocznie ok. 1000 dzieci. - Jest duże zapotrzebowanie, żeby uruchomić oddział porodowy. Niestety, w naszym szpitalu nie ma miejsca na taki oddział - twierdzi Marian Nowak, dyrektor Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kłobucku.

Porodówka jednak będzie. Budynek, w którym ma mieścić się oddział ginekologiczno-położniczy ma stanąć na działce przy ul. 11 Listopada na placu szpitalnym. Takie usytuowanie odd ziału sprawia, że inwestor nie będzie musiał mieć własnego laboratorium. Bo takie ma Zakład Opieki Zdrowtnej. - Inwestor korzystałby z naszego sprzętu. Mamy sprzęt do rentgena, echa serca, USG, czy EKG. Dzięki temu inwestor nie musiałby kupować aparatury - wyjaśnia Nowak.

Działka, na której ma stanąć szpital położniczy jest własnością powiatu. Jak udało nam się dowiedzieć, władze powiatu miałyby przekazać nieodpłatnie tę działkę inwestorowi.

- Jest taka propozycja, ale na razie nie zapadły żadne decyzje. To świeża sprawa - mówi Roman Minkina, starosta kłobucki.

Władysław Serafin, radny sejmiku wojewódzkiego, który wspólnie z Tomaszem Szymańskim, radnym powiatowym, jest inicjatorem tego przedsięwzięcia twierdzi, że budowa szpitala mogłaby rozpocząć się już wiosną przyszłego roku i zakończyć jeszcze jesienią.

- Inwestor chce skorzystać z nowoczesnych technologii, które pozwolą wybudować szpital w ciągu trzech miesięcy. - przekonuje Serafin.

Potwierdza to sam inwestor, który poprosił nas o anonimowość. - Chcę zaciągnąć na ten cel kredyt i budować w leasingu. Tak robi się na Zachodzie. Pracowałem w Niemczech przy budowie supermarketów, które buduje się z gotowych elementów. Chcę wykorzystać tę metodę również przy budowie szpitala - twierdzi inwestor.
Pomysłowi budowy porodówki przyklasnął Krzysztof Nowak, burmistrz Kłobucka.

- Z naszej strony nie będziemy robić żadnych problemów. Przyspieszymy wszystkie procedury. W Kłobucku porodówka jest naprawdę potrzebna - zapewnia.

Oddział ma liczyć 30 łóżek i zatrudniać blisko 150 osób. W szpitalu mają odbywać się także tzw. porody komercyjne za dodatkową opłatą.
Do kolejnego spotkania z inwestorem ma dojść 12 stycznia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto