Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W niedzielę odsłonięcie pomnika Jana Długosza [PROGRAM]

PC
Zobaczcie, co jest w programie tegorocznych Dni Długoszowskich. Kiedy zostanie odsłonięty pomnik Jana Długosza?

Głównym punktem tegorocznych Dni Długoszowskich przygotowywanych przez Ponadregionalne Stowarzyszenie Edukacyjne „Wieniawa” przy wsparciu gminy Kłobuck, ma być odsłonięcie pomnika Jana Długosza, autorstwa Jerzego Kędziory, na kłobuckim rynku. Zapytaliśmy częstochowskiego rzeźbiarza, jak idą prace końcowe nad monumentem.

– Z pomnikiem wszystko idzie planowanym duktem. Rzeźba pomnikowa jest odlana, teraz będzie patynowana – mówi Jerzy Kędziora. Patynowanie odbywa się najczęściej przez zanurzenie przedmiotu w roztworze siarczanu(VI) amonowego.

A jak będzie wyglądało samo ystawienie pomnika? – Na Rynku zalewa się fundament i montuje właściwą infrastrukturę. Kamienie na cokół są już sprowadzone i lada moment będą przekształcone w właściwy cokół. Ostateczne prace montażowe będą wykonywane 2 dni przed odsłonięciem – dodaje rzeźbiarz.
Patronat nad uroczystościami odsłonięcia pomnika Jana Długosza objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Zaproszenie zostało wysłane najpierw do Bronisława Komorowskiego, a po zaprzysiężeniu do Andrzeja Dudy. Kancelaria prezydenta milczy jednak na temat tego, czy prezydent pojawi się na obchodach. Ze względów bezpieczeństwa planowane wizyty ogłaszane są na kilka dni przed. Najbliższy punkt w terminarzu głowy państwa to jasnogórskie dożynki. W niedzielę prezydent Duda będzie uczestniczył we mszy świętej pod klasztornym szczytem.

Co w programie dni Długoszowskich?

W tym roku program Dni Długoszowskich, które Dziennik Zachodni objął patronatem medialnym , obfituje w wiele różnorodnych imprez. Już w niedzielę 13 września odbędzie się Festyn sportowo-rekreacyjny OSiR w Kłobucku. W ramach tej imprezy od godz. 13.30 do 17.00 będzie miał miejsce XIII Ogólnopolski Bieg Uliczny Szlakiem Jana Długosza „Wieniawa”. O godz. 16 wystartuje bieg główny na 10 km. W poniedziałek 14 września w restauracji „Wenecka” o 19 odbędzie się spotkanie w ramach Wszechnicy z twórcą pomnika Jana Długosza Jerzym Kędziorą oraz odbędzie się Dlugossiana Jazz Project - koncert Maciej Fortuna Trio.

We wtorek 15 września w Sali MOK-u na 17.30 zaplanowano otwarcie wystawy z racji Roku Św. Jana Pawła II, a o 19 koncert zespołu Trebunie-Tutki w hołdzie św. Janowi Pawłowi II pt. Nuty Wielkiego.
W środę 16 września w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Kłobucku będzie miał miejsce XIV Międzyszkolny Konkurs Historyczny Jan Długosz i Jego czasy. Z kolei w czwartek 17 września również w sali MOK-u o godz. 18 rozpocznie się koncert zespołu FORTECA w hołdzie Rotmistrzowi Pileckiemu. Przed premierą filmu Pilecki

W piątek 18 września o godz. 10 rusza XXII Rajd Rowerowy Szlakiem Jana Długosza Kłobuck - Nowa Brzeźnica - Kłobuck, a o 15 w Hali sportowej OSiR w Kłobucku rozpocznie się VII Otwarty Turniej Tenisa Stołowego: Długosz też by zagrał. Z kolei w kłobuckim gimnazjum o godz. 16 ruszy VII Turniej Drużynowy Piłki
W sobotę 19 września na kłobuckim rynku odbędzie się Piknik historyczno-kulturalny. Od godz. 9 do 13 w hali sportowej OSiR w Kłobucku, odbędzie się kolejny turniej z cyklu Długosz też by zagrał..., tym razem będzie to VII Otwarty Turniej Tenisa Stołowego. Od 13 do 18 przewidziano m.in.: Akcję prozdrowotną promującą transplantację pod patronatem Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca, prezentacje trofeów oraz kuchni myśliwskiej przez koła łowieckie regionu, występy zespołów ludowych, plener malarski, młodzieżową grę miejską Długoszowym szlakiem. W niedzielę 20 września odbędą się centralne uroczystości obchodów Roku Jana Długosza w Polsce. O godz. 12 w kłobuckim kościele odbędzie się uroczysta msza św. długoszowa. Jej głównym celebransem będzie Metropolita Częstochowski Abp Wacław Depo, a o godz. 13.20 nastąpi odsłonięcie i poświęcenie pomnika Jana Długosza.

2015 rokiem Jana Długosza

5 grudnia 2014 r. Sejm RP ustanowił rok 2015 Rokiem św. Jana Pawła II, Jana Długosza oraz Polskiego Teatru. Przyczyniając się do próśb wielu podmiotów należących do „rodziny długoszowej”, w tym sześciu z regionu kłobuckiego, Sejm uczcił pamięć wybitnego polskiego historyka, dyplomaty i kapłana, biskupa nominata – Jana Długosza. Posłowie podjęli uchwałę w sprawie ustanowienia go patronem 2015 roku. Za głosowało 400 spośród 406 połów, przeciw był 1, a wstrzymało się 5. W dokumencie podkreślono, że Jan Długosz jest uważany za ojca polskiej historiografii i heraldyki, twórcę największego dzieła opisującego dzieje państwa polskiego – „Roczniki, czyli Kroniki sławnego Królestwa Polskiego”. Zaznaczono też szczególne znaczenie jego dzieł dla polskiego dziedzictwa kulturowego.

Warto zauważyć, że ogromny wkład w staraniach o rok długoszowy odegrało Ponadregionalne Stowarzyszenie Edukacyjne „Wieniawa”, które doprowadziło do podpisania w styczniu 2014 r. Unii Długoszowej. Jednym z centralnych punktów roku długoszowego będzie odsłonięcie na kłobuckim Rynku im. Jana Pawła II pierwszego pomnika Dziejopisa. W tych staraniach pomaga Stowarzyszeniu wiele osób, wśród nich m.in. posłowie z naszego regionu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto