Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Skorupce o gwarze w kłobuckim

PC
W Skorupce o gwarze w kłobuckim. W ZS nr 3 w Kłobucku rozmawiano o języku współczesnej wsi. Co zostało w nim z gwary? Już nawet najstarsi mieszkańcy kłobuckich wsi coraz mniej używają gwary na co dzień.

W Zespole Szkół nr 3 w Kłobucku, na zaproszenie Biblioteki Pedagogicznej, z wykładem wystąpił pochodzący z Truskolas, Tomasz Jelonek, który jest doktorantem w Katedrze Lingwistyki Kulturowej i Socjolingwistyki Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Jelonek jest także absolwentem studiów podyplomowych z historii i wiedzy o społeczeństwie (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II). Może się także poszczycić licznymi osiągnięciami naukowymi. Do tej pory opublikował dwie książki oraz siedem artykułów. Jest autorem dwóch monografii: Na melanżu czadowa nutka - leksyka gimnazjalistów z początku XXI wieku (2012) oraz Truskolasy. Dzieje wsi, jej tradycje oraz zabytki kościoła parafialnego pw. św. Mikołaja(2013) . Uczestniczył także w 4 konferencjach naukowych (w Białymstoku, w Tarnowie oraz dwóch w Krakowie).

Jego praca magisterska: Językowo-kulturowy obraz wsi utrwalony w mikrotoponimii Truskolas koło Częstochowy i miejscowości okolicznych, została uznana za najlepszą rozprawę językoznawczą, obronioną na Wydziale Polonistyki UJ w roku akademickim 2011/2012. Dokonania naukowe oraz jego praca na rzecz promocji regionu została doceniona także przez czytelników Dziennika Zachodniego. W 2013 r. został nominowany do powiatowego plebiscytu "Człowiek roku 2013", w którym jako jeden z najmłodszych nominowanych zajął III miejsce.
Oprócz pracy naukowej Jelonek sprawuje także obowiązki dydaktyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prowadzi tam autorskie zajęcia z kultury języka polskiego, a w ramach praktyki pedagogicznej - wybrane ćwiczenia z gramatyki opisowej języka polskiego, etnolingwistyki ludowej i narodowej. Jest także jednym z organizatorów "Festiwalu nauki".

Podczas swojej wizyty w ZS nr 3 w Kłobucku Tomasz jelonej zaprezentował uczniom wykład popularnonaukowy na temat języka współczesnej wsi . Za przykład posłużył mu język współczesnych mieszkańców kłobuckich wsi. Podczas pracy nad swoją pracą doktorską o nazwach lokalnych miejsc takich jak pola, łąki, ścieżki, dukty udało mu się nagrać rozmowy najstarszych mieszkańców wsi, w których to można jeszcze wychwycić naleciałości gwarowe. Nagrania te najbardziej spodobały się młodzieży zgromadzonej na wykładzie. Dzięki nim mogli porównać swój język, z językiem swoich dziadków i pradziadków i poznać charakterystyczne cechy gwar z naszego regionu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto