Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Sokółce już za dwa lata będzie można ogrzewać domy gazem (zdjęcia)

mj
Wszystko wskazuje na to, że już niebawem będziemy mogli korzystać w Sokółce z błękitnego paliwa. Polska Spółka Gazownictwa zamierza w dwa lata zbudować u nas stację regazyfikacji LNG i sieć dystrybucyjną

– Gaz jest bardzo ważnym źródłem energii, tańszym niż inne i bardziej ekologicznym. Sokółka jest jednym z ostatnich miast powiatowych w województwie podlaskim do którego dociera ta inicjatywa – mówił do zebranych poseł Jarosław Zieliński.

To z jego inicjatywy doszło do spotkania z mieszkańcami w kawiarni „Lira” w sprawie gazyfikacji Sokółki, które odbyło się w poniedziałkowe popołudnie.

W ciągu dwóch lat ma u nas powstać stacja regazyfikacji LNG oraz sieć dystrybucyjna, która będzie obejmować zarówno odbiorców indywidualnych jak i sokólskie firmy. To jest, jak zapewniali przedstawiciele Polskiej Spółki Gazownictwa pewne, gdyż firma widzi sens ekonomiczny budowy takiej sieci w Sokółce.

Wczorajsze spotkanie miało na celu przekonać mieszkańców co do korzyści wynikających korzystania z błękitnego paliwa oraz do zebrania od nich ankiet, co do ewentualnego przyłączenia się do sieci. Ankiety te mają służyć optymalnemu zaplanowaniu przebiegu magistrali gazowniczych.

Można je pobrać ze strony sokolka.pl i złożyć do końca lutego w sokólskim Urzędzie Miejskim. Co ważne, złożenie takiej ankiety do niczego nie zobowiązuje. Jeśli ktoś wypełniał taką ankietę dwa lata temu, to nie ma potrzeby robić tego ponownie.

Stacja regazyfikacji LNG w Sokółce miałaby powstać w pobliżu ostatniego przystanku autobusowego na ulicy Kryńskiej. Tam gaz byłby dostarczany samochodami w stanie płynnym i po regazyfikacji rozsyłany poprzez sieć gazowniczą po całej Sokółce. W 70-tysięcznych Suwałkach, w największe mrozy co dwa dni przyjeżdżał jeden tir z dostawą płynnego gazu.

PSG bierze na siebie wszystkie koszty związane z budową stacji oraz sieci przesyłowej. Odbiorca pokrywa koszt przyłączenia gazu do domu, oraz zakupu jego odbiorników typu piec lub kuchenka. Koszt przyłączenia jest zryczałtowany i wynosi ok. 2250 zł, zaś instalacji związanej z piecem 12-15 tys. w zależności od jego parametrów.

– Obecnie koszt metra sześciennego gazu to 2,10 zł brutto. Gospodarstwo domowe zużywa w ciągu roku do 2300 metrów sześciennych, dla około 150-metrowego budynku – przedstawiał przeciętne koszty eksploatacji Grzegorz Mackiewicz, dyrektor białostockiego oddziału Zakładu Gazowniczego PSG Sp. z o.o.

Zaznaczył, że koszty dla konkretnego gospodarstwa zależą oprócz powierzchni od takich szczegółów jak stan ocieplenia domu oraz wysokość temperatury utrzymywanej wewnątrz.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto