Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wodzisław Śląski: Fundusze europejskie na wyciągnięcie ręki

JACK
Rodziny będą mogły nieodpłatnie korzystać ze sprzętu - wyjaśniają Ewa Fojcik i Katarzyna Banek z magistratu
Rodziny będą mogły nieodpłatnie korzystać ze sprzętu - wyjaśniają Ewa Fojcik i Katarzyna Banek z magistratu fot. Agnieszka Materna
Najuboższe rodziny z terenu miasta dostaną komputer z internetem, a wszystko w ramach programu "Internet w domu - Cyfrowe okno na świat", który wkrótce będzie realizowany w mieście. - Projekt obejmuje założenie internetu w 40 gospodarstwach domowych na terenie Wodzisławia Śląskiego, w dwóch grupach.

W 35 gospodarstwach domowych spełniających kryteria dochodowe upoważniające do otrzymania wsparcia w ramach systemu pomocy społecznej, a kolejne 5 miejsc w projekcie zarezerwowanych będzie dla osób niepełnosprawnych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub orzeczeniem równoważnym - wyjaśniają nam wodzisławcy urzędnicy. I jak zapewniają, dla wszystkich wyłonionych w procedurze naboru kupione zostaną komputery wraz z odpowiednim oprogramowaniem.

Dwie osoby z każdej rodziny - a więc grupa 80 mieszkańców - zanim dostaną komputer, wezmą udział w specjalnym szkoleniu z zakresu podstawowej obsługi komputera osobistego.

Kursy potrwają 54 godziny, więc wszyscy po ich zakończeniu będą wiedzieli, jak dobrze z nich korzystać. Rodziny będą mogły nieodpłatnie korzystać ze sprzętu przez 8 lat, a więc cały okres trwania projektu.

Partnerem w projekcie jest Izba Gospodarcza w Wodzi-sławiu Śląskim. Obecnie trwa wybieranie rodzin, które zostaną objęte programem. Realizacja nastąpi od stycznia 2011 roku do października 2013 roku. Pani Anna, mieszkanka osiedla XXX-lecia PRL, ma nadzieję, że uda jej się zakwalifikować do projektu. Od 5 lat korzysta z pomocy socjalnej.

- Po śmierci męża sama wychowuję trójkę dzieci w wieku szkolnym. Wiem, że komputer z internetem pomógłby im bardzo w nauce. Większość kolegów w klasie chwali się, że taki sprzęt posiada. A mnie nie stać ani na zakup komputera, ani tym bardziej na opłacenie internetu. Dobrze, że chociaż są darmowe stanowiska w szkolnej bibliotece. To zawsze coś. Ale wiadomo, że dzieciaki marzą o swoim komputerze - mówi kobieta. W magistracie zapewniają, że specjalnie będą typować rodziny z dziećmi w wieku szkolnym, bo taki sprzęt pomoże im w codziennej nauce. - W takich rodzinach będzie najbardziej przydatny i dobrze wykorzystany - wyjaśniają.

Marcin Mazur,
nauczyciel informatyki

Dzięki projektom zwiększającym poziom informatyzacji w miastach, dotowanych często ze środków europejskich, wzrasta poziom szkolnictwa.

Na przykład w mojej szkole, w jastrzębskim w Zespole Szkół nr 6, za pieniądze unijne powstała w pełni wyposażona pracownia informatyczna. Korzystają z niej zarówno nauczyciele, jak i uczniowie, również w swoim wolnym czasie.

W tej sali moi uczniowie pracowali nad systemem komputerowym szkolącym jego użytkowników w podejmowaniu decyzji giełdowych. Zdobyli za niego medal na Targach Innowacji Gospodarczych i Naukowych Intarg w Katowicach. Byliśmy jedyną szkołą średnią biorącą w nich udział ze Śląska.

Dziś internet i informatyzacja są niezwykle ważne i każdy powinien mieć do nowinek technicznych dostęp. Dobrze, że urzędnicy z Wodzisławia i Rybnika kupują z unijnych środków komputery z dostępem do sieci najuboższym rodzinom. To zapobiegnie wykluczeniu cyfrowemu i da szansę dzieciakom wychowującym się w tych rodzinach.

Mogą oni pracować nad różnymi projektami w swoich domach i odnosić szkolne sukcesy. Dzięki unijnym funduszom w miastach powstają np. hotspoty, co umożliwia podłączenie się do internetu każdemu, co jest dużą szansą dla osób, które nie mają dostępu do sieci w domu. Będąc w pobliżu takiego punktu można ściągnąć na swój komputer np. program ekonomiczny lub graficzny, albo po prostu odebrać maila. Zresztą nie trzeba mieć do tego nawet komputera, bo dziś do internetu można się podłączyć poprzez zwykły telefon komórkowy. Taka komórka przydaje się, gdy jedziemy na wycieczkę. Możemy wejść na stronę internetową danego miasta i zobaczyć, co ciekawego można w nim zwiedzić. A jeśli w danej miejscowości są infokioski, to z nich dowiemy się o miejscowych atrakcjach. Dziś przez internet możemy załatwić nawet sprawy urzędowe. To zaoszczędza cenny czas. MUS

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto