Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojewoda śląski unieważnił decyzję wójta gminy Miedźno w sprawie odwołania dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego

BR
Piotr Derejczyk, wójt gminy Miedźno (z lewej) podczas wizyty premiera Mateusza Morawieckiego
Piotr Derejczyk, wójt gminy Miedźno (z lewej) podczas wizyty premiera Mateusza Morawieckiego Janusz Strzelczyk
Wojewoda śląski stwierdził nieważność zarządzenia w sprawie odwołania dyrektora Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Miedźnie, które wydał wójt Piotr Derejczyk 23 września 2019 roku. Wójt uzasadniał swoją decyzję m.in. tym, że dyrektor szkoły miała pobrać pieniądze od pielgrzymów za ich zatrzymanie się w szkole i nie udokumentować ich odebrania. Zdaniem wojewody nie ma na to żadnego dowodu. Negatywnie o decyzji wójta wypowiedziało się również Śląskie Kuratorium Oświaty.

Zarządzanie o odwołaniu dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, Wioletty Skoczylas, wójt Miedźna Piotr Derejczyk wydał 23 września 2019 roku. W uzasadnieniu decyzji powołał się m.in. na sytuację goszczenia w szkole pielgrzymów, którzy mieli przekazać dyrekcji pieniądze, które nie zostały w żaden sposób udokumentowane.

"Przyczyną odwołania ze stanowiska jest nieudokumentowane rozporządzenie środkami szkoły. Z informacji uzyskanych od przewodnika grupy pielgrzymkowej z Konina wynika, że Pani Dyrektor pobierała opłaty od grup pielgrzymkowych nocujących w szkole, jednak w żaden sposób nie potwierdzała ich odbioru. Pobrane kwoty w wysokości ok. 400 - 500 zł od jednej grupy pielgrzymkowej nie zostały wpłacone na rachunek szkoły, nie zostały również ujęte w jej księgach rachunkowych, co świadczy o działaniu na szkodę
kierowanej przez Panią Dyrektor placówki, jak również o nierzetelności i nietransparentności gospodarki finansowej jednostki" - czytamy w uzasadnieniu decyzji wójta, który w uzasadnieniu sugeruje, że sytuacja miała dotyczyć trzech grup pielgrzymów, a więc środki, które miały być przekazane, miały sięgać 1200 zł.

Drugim argumentem do odwołania dyrektorki miał być podpisany przez nią 20 sierpnia protokół uruchomienia kotła w szkole w ramach prac związanych z termomodernizacją budynków szkolnych, czym miała uniemożliwić gminie dokonanie kontroli prawidłowości przeprowadzonych czynności, co mogło doprowadzić samodząd do konieczności poniesienia znacznych kosztów w razie wystąpienia wad czy usterek.

"Powyższe działania Pani Dyrektor znacząco naruszyły zaufanie organu prowadzącego, co jednocześnie wzbudziło poważne i uzasadnione wątpliwości co do jej zdolności do pełnienia funkcji dyrektora szkoły" - czytamy w uzasadnieniu.

Wójt w zarządzeniu powołał się na fakt otrzymania opinii Śląskiego Kuratorium Oświaty. Tyle, że opinia ta była negatywna. Śląski Kurator Oświaty negatywnie zaopiniował zamiar odwołania Pani Wioletty Skoczylas ze stanowiska kierowniczego w trakcie roku szkolnego bez wypowiedzenia, gdyż "pani Wioletta Skoczylas prawidłowo realizuje zadania dyrektora Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Miedźnie.

22 listopada 2019 roku wojewoda śląski wydał rozstrzygnięcie nadzorcze, w którym stwierdził nieważność zarządzenia wójta gminy Miedźno. W decyzji wojewody czytamy, że odwołanie dyrektora leży w kompetencji gminy, ale organ prowadzący nie ma pełnej swobody. Wójt odwołał dyrektor bez wypowiedzenia, co może nastąpić tylko w wypadku szczególnie uzasadnionym.

"Szczególnie uzasadnione przypadki winny być rozumiane wąsko i oznaczać takie sytuacje, w których nie jest możliwe spełnianie przez nauczyciela funkcji kierowniczej, a konieczność natychmiastowego przerwania jego czynności zachodzi ze względu na zagrożenie interesu publicznego, bo naruszenie prawa przez dyrektora jest na tyle istotne, że nie pozwala na dalsze wykonywanie obowiązków przez daną osobę, a stwierdzone w jego pracy uchybienia mogą prowadzić do destabilizacji funkcjonowania szkoły" - argumentują służby wojewody.

"Podstawowym zarzutem, uzasadniającym odwołanie Pani Dyrektor ze stanowiska jest nieudokumentowane rozporządzenie środkami szkoły, przez co należy rozumieć, opisaną w uzasadnieniu do zarządzenia sekwencję zdarzeń, w wyniku której, pobrane przez Panią Dyrektor pieniądze z tytułu udostępniania pomieszczeń szkoły grupom pielgrzymkowym, nie wpływały na konto szkoły. Działania takie, o ile rzeczywiście miały miejsce, mogą wypełniać znamiona czynów zabronionych, polegających na zawłaszczaniu mienia. Zgodnie ze stosownymi regulacjami kodeksu postępowania karnego podejrzenie popełnienia przestępstwa skutkuje obowiązkiem powiadomienia prokuratury lub policji między innymi przez instytucje samorządowe. Nie jest zamiarem organu
nadzoru pouczanie Wójta Gminy o przysługujących mu prawach i ciążących obowiązkach, jeżeli zaś to czyni, to jedynie w kontekście przysługujących organowi nadzoru uprawnień związanych weryfikacją aktów stanowionych przez organy gminy. W kontekście wcześniej przytoczonych orzeczeń sądów administracyjnych należy stwierdzić, iż Wójt Gminy w żaden sposób nie
udokumentował, że nastąpiło zdarzenie polegające na tym, że Pani Dyrektor pobrała od grupy pielgrzymkowej jakiekolwiek pieniądze. Brak wpłaty na rachunek szkoły może wynikać zatem z faktu braku ich pobrania. Dowodami w przedmiotowej sprawie, w ocenie organu nadzoru, nie może też być treść sms-ów wymienionych przez Wójta Gminy z przewodnikiem grupy pielgrzymkowej" - tłumaczą służby prawne wojewody śląskiego.

- Mając powyższe na uwadze, stwierdzić należy, iż zarządzenie Nr 84/2019 Wójta Gminy Miedźno z dnia 23 września 2019 w sprawie odwołania dyrektora Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Miedźnie zostało podjęte z istotnym naruszeniem obowiązującego prawa, co czyni stwierdzenie jego nieważności uzasadnionym i koniecznym - informuje w decyzji Iwona Andruszkiewicz, zastępca dyrektora Wydziału Nadzoru Prawnego, która podpisała decyzję z upoważnienia wojewody.

Wójt ma 30 dni na odwołanie się od decyzji wojewody, co bez wątpienia uczyni.

- Swoją decyzję podejmowałem świadomie. Nie zgadzam się z argumentacją wojewody, dlatego skorzystam z prawa do odwołania do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego - mówi Piotr Derejczyk.

Praktyka pokazuje, że byłej dyrektor trudno będzie powrócić na zajmowane wcześniej stanowisko, tym bardziej, że w Miedźnie przeprowadzono konkurs na dyrektora szkoły, którego powołano 1 listopada. Była dyrektor prawdopodobnie będzie mogła jednak liczyć m.in. na dodatek dyrektorski za okres podpisania umowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto