reklama

Województwo górnośląskie jako połączenie śląskiego i opolskiego? Stanowisko RAŚ i ŚPR

RedakcjaZaktualizowano 
Województwo górnośląskie powinno powstać z województwa śląskiego i opolskiego - takie jest dążenie ŚPR i RAŚ. Ruch Autonomii Śląska dodatkowo zaproponował wyłączenie konkretnych powiatów. Zobaczcie mapkę
Górnośląskie zamiast śląskiego – Śląska Partia Regionalna postrzega inicjatywę zmiany nazwy województwa śląskiego na śląsko-małopolskie, podniesioną przez grupę lokalnych stowarzyszeń, jako zachętę do dyskusji o sprawach wykraczających swym znaczeniem poza kwestię administracyjnej nomenklatury. Ruch Autonomii Śląska popiera połączenie województwa śląskiego z opolskim. Na jakich zasadach?

Śląska Partia Regionalna i Ruch Autonomii Śląska wydały oświadczenia w sprawie zmian nazwy województwa śląskiego. Oba podkreślają konieczność połączenia ziem śląskich, leżących obecnie w granicach województw śląskiego i opolskiego.

Oświadczenie Śląskiej Partii Regionalnej

Środowiska śląskich regionalistów od lat postulują zasadniczą zmianę postrzegania przez władze Rzeczypospolitej potencjału tradycyjnych tożsamości, związanych z historycznymi krainami, współtworzącymi państwo polskie w jego obecnym kształcie. W tożsamościach tych widzieć należy nie zagrożenie, lecz szansę na twórcze wykorzystanie społecznej energii.

Niestety, myślenie to nie legło u podstaw reformy administracyjnej z roku 1999, której twórcy zlekceważyli więzi historyczne i kulturowe, a często także wolę samych zainteresowanych – mieszkańców ziem, przypisywanych arbitralnie w rządowych gabinetach do nowych jednostek.

ZOBACZ:
https://slaskie.naszemiasto.pl/wojewodztwa-slasko-malopolskie-to-pomysl-stowarzyszenia/ar/c8-5000750

ŚPR: Scalić województwo śląskie i opolskie

W efekcie Górny Śląsk podzielony został między dwa województwa, a jego wschodnią część złączono w jednym administracyjnym tworze z ziemiami małopolskimi. Z perspektywy czasu oczywistym jest, że błędem było utrzymanie województwa opolskiego o niewielkiej populacji, należącego przy tym do najszybciej wyludniających się w Polsce.

ZOBACZ TAKŻE:
Jeszcze Śląsk czy już Małopolska? Zobacz LISTĘ miast, które na pewno nie są śląskie

Doświadczenia dwudziestu lat obowiązywania obecnego podziału państwa stanowić powinny podstawę do wniosków, które nie ograniczą się do zmiany nazwy województwa. Zamiast dostosowywać tę ostatnią do obecnego kształtu jednostki administracyjnej, postąpić należy odwrotnie, scalając podzielone dziś ziemie górnośląskie, a mieszkańców pogranicza śląsko-małopolskiego pytając o wolę pozostawania w granicach województwa górnośląskiego.

Rozwiązanie takie pozwoli z jednej strony zapobiec rozmywaniu śląskości, z drugiej uniknąć poczucia arbitralnego włączania do śląskiej wspólnoty mieszkańców obszarów o odmiennym, historycznie ukształtowanym kulturowym obliczu.

W imieniu Śląskiej Partii Regionalnej
Marek Nowara – Przewodniczący Zarządu

Oświadczenie Ruchu Autonomii Śląska

Ruch Autonomii Śląska włącza się do dyskusji na temat proponowanej przez beskidzkie stowarzyszenia zmiany nazwy województwa śląskiego na śląsko-małopolskie. Właśnie autonomiści wydali oświadczenie.

- W wyniku reformy administracyjnej z 1999 r. terytorium państwa podzielono na szesnaście województw. Powstało również województwo śląskie, które w połowie składa się z terenów śląskich, a w połowie z małopolskich. Zamieszkują je ludzie o odmiennej wrażliwości historycznej i bagażu kulturowym, ale również na co dzień zmagający się z różnymi problemami natury gospodarczej - przyznaje RAŚ i wzywa do debaty.

Zdaniem RAŚ, kierunek zmian reformy administracyjnej, powinien zostać wyznaczony tak, aby tereny 4 powiatów i jednego miasta utworzyły odrębne województwo lub zostały włączone do województw sąsiednich, a na pozostałych, nieśląskich obszarach woj. śląskiego (Zagłębie Dąbrowskie, Jaworzno, Żywiec, Bielsko-Biała itd.) zostały przeprowadzone konsultacje, w których mieszkańcy sami określą czy chcą pozostać w województwie śląskim.

W województwie śląskim nie powinny się znaleźć:

  1. powiat zawierciański,
  2. powiat częstochowski,
  3. powiat kłobucki,
  4. powiat myszkowski
  5. Częstochowa

- Proces reformy wymaga konsensusu społecznego, dlatego jesteśmy zdania, iż od początku powinien zostać rozpisany na co najmniej kilka lat, tak aby możliwa była minimalizacja jego kosztów - twierdzi podpisany pod oświadczeniem przewodniczący RAŚ Jerzy Gorzelik.

- Jednym z głoszonych przez nas od lat postulatów jest utworzenie jednego województwa górnośląskiego, którego tereny obejmą obszary Górnego Śląska znajdujące się dzisiaj w województwach opolskim i śląskim. Uważamy, że takie rozwiązanie pozwoli zachować naszą wspólną pamięć historyczną, a nade wszystko umożliwi, w oparciu o wspólną tożsamość, budowę
dynamicznego, nowoczesnego, europejskiego regionu - Jerzy Gorzelik.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

60 sekund biznesu: W Polsce sięgajmy po rzeczy polskie

Wideo

Materiał oryginalny: Województwo górnośląskie jako połączenie śląskiego i opolskiego? Stanowisko RAŚ i ŚPR - Katowice Nasze Miasto

Komentarze 16

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Jeżeli rejon Zagłębia miałby wejsć do Małopolskiego to popieram RAS.
Niech robią swoje województwo ale bez nas oczywiscie.
Zagłębie Dąbrowskie jest małopolskie

Ł
Łobejko,Dobromir,Gniewomir

Separatyści .terroryści ,złodzieje -żywe torpedy -niszczą język polski,kulturę,naukę,gospodardkę,srodowisko,a nawet achitekturę ,wystarcze spojrzeć na te Lidle ,Kauflandy i Aldiki ,gdzie wcześniej pasły się sarny ,jelenie,a zające podchodziły do samej drogi.
Jak ja was K***y nie nawidzę i jak ja wami K****y gardzę !! Bękarty ,bastardy,poparańcy,ZWYRODNIALCY-a nie język szlonsky.

Ł
Łupaszko,Zapora,Torf

Jak cię zechcę to cię kupię ty hanysie z członkiem w dupie!!
Brudne aszkanezyjskie świnie dla was autonomia w Jaworznie ,Świetochłowicach i w Morzu Białym !!! .Są gorsi od Marranów hiszpańskich ,gdzie się pojawią to powstaje terrorystyczne foko

Z
Zdziś

Kupcie sobie nowe auto z Nimitz -najnowsze auto z Nimitz- i A4 waszego Hitlera WON!!!

G
Gutek

Nie rozumiem jak takie gównojady ,mogą spokojnie realizować politykę Niemiec na Południu Polski
-wstyd.Nas nie interesują dobre stosunki z Niemcami, Austryjakami to jest pomroczność jasna jakiegoś
Plessa,Anhalta,Habsburga -z Polski Won!!!! ...za dużo bomb spadło na Warszwę
-złodziejskie bękarty szkopów ,zdrajcy ,niszczą polski przemysł ,kulturę,deprawują młodzież

B
Barack

Nigdy Śląskie !!! Zawsze Polskie!!! Pogrobowcy Askazego von Hindenburg und von Asseburga Kaisera ,Goebelsa,Goldfasa i Kad`l`ubka -z Polski WON !!!!
-Tak naprawdę tę odezwę pisali na szczycie Bertesgarden gónojady czy polskojęzyczne Psy

S
SK SZA ST

Panie z RAS od razu do Reichu-:( co chcemy sie pokazac w prasie szum mendialny aby mowili nie wazne co aby mowili.....dajcie spokoj

S
SZA

Pan z RAS ma wiedze gazetowa w Zawierciu na Jurze/nie Slask nie Zaglebie nie Czestochowa/ bylo referendum czy SZA ma byc w woj czestochowskim i 95% bylo na NIE!!! Dej pozor chopie dej pozor

R
Rozsądek

Najpierw niech te wszystkie ruchy, których celem jest przejęcie władzy zajmą się tym, aby zwykłym ludziom żyło się lepiej. Większości nie przeszkadza życie w obecnych granicach administracyjnych. Nam zależy na tym żeby żyć w spokoju i coraz lepszych warunkach a nie znowu dzielić się na lepszych i gorszych.

O
OP

To ja mam lepszy pomysł. Połączyć 3 śląskie województwa w jedno, że stolicą we Wrocławiu, historycznej stolicy całego Śląska.

G
Gość

CZAS NAJPRAWDOPODOBNIEJ POKAŻE, ŻE JEST TO WROGA ROBOTA PRZYGOTOWUJĄCA GRUNT DO ODERWANIA CZĘŚCI POLSKICH ZIEM ZACHODNICH OD MACIERZY. MAMY ZBIEG KILKU WSPÓLNYCH WROGICH PAŃSTWOWOŚCI POLSKIEJ INTERESÓW PRZY NIEISTNIEJĄCEJ MIĘDZYNARODOWEJ POZYCJI POLSKI (ZOB. TZW. WARSZAWSKA KONFERENCJA BLISKOWSCHODNIA)I BRAKU OSTATECZNEGO TRAKTATU POKOJOWEGO Z REPUBLIKĄ FEDERALNĄ NIEMIEC ORAZ DOBRYCH, PARTNERSKICH STOSUNKÓW Z ROSJĄ. JEŻELI UDA SIĘ NA POLSCE (A JEST TAKIE NIEBEZPIECZEŃSTWO - BO ŻYD GDY MÓWI ŻE DA TO TYLKO MÓWI, A GDY MÓWI, ŻE INTERES ZROBI TO NA PEWNO ZROBI) RÓŻNYMI ZABIEGAMI, W TYM NARZĘDZIEM JUST ACT 447-1226 WYMUSIĆ M.IN. ZA POMOCĄ NACISKÓW USA NA POLSKI RZĄD WYDUMANE ROSZCZENIA ŚWIATOWEGO ŻYDOSTWA, TO PRAWDOPODOBNIE ICH ZASPOKOJENIE BĘDZIE DOKONANE PRZEZ SPŁATĘ W NATURZE, TJ. ODDANIE CZĘŚCI POLSKICH ZIEM WSCHODNICH, KTÓRE Z ZACHODNIĄ CZĘŚCIĄ UKRAINY (PO CO BYŁ MAJDAN?) STANĄ SIĘ NOWYM TWOREM GOSPODARCZYM I PAŃSTWOWYM (O NAZWIE ישראל), GÓRNY ŚLĄSK ZOSTANIE W PLEBISCYCIE ? WCHŁONIĘTY PRZEZ RFN. POZOSTAŁE ZIEMIE POLSKIE BYĆ MOŻE JESZCZE DOKROJONE NA RZECZ LITWY? ROSJI (Z BIAŁORUSIĄ), SŁOWACJI?-RACZEJ NIE, CZECH? STANĄ SIĘ PROTEKTORATEM NIEMIEC? ROSJI? JAK DOTĄD WSZYSTKIE PRZESŁANKI (M.IN. MASOWE WYDAWANIE OD LAT PASZPORTÓW RP OBYWATELOM IZRAELA) ORAZ WNIOSKI Z ANALIZ ROZCIĄGNIĘTEJ REALIZACJI ZAŁOŻEŃ REALPOLITIK BISMARCKA *1) I INFORMACJE POZYSKANE PRZEZ POLSKICH PATRIOTÓW POZA GRANICAMI KRAJU NA TAKI ROZWÓJ SYTUACJI Z DUŻYM PRAWDOPODOBIEŃSTWEM REALNOŚCI ZAGROŻENIA WSKAZUJĄ. TO TAK W DUŻYM SKRÓCIE. OPAMIĘTAJCIE SIĘ, BO BĘDZIE ZA PÓŹNO LUB BYĆ MOŻE JUŻ JEST ZA PÓŹNO.
*1) WYDZ. II SZTABU GENERALNEGO WP ZA II RP NIE MÓGŁ "POSKŁADAĆ " DLACZEGO LINIA OSADNICTWA NIEMIECKIEGO W II RP ZASADZA SIĘ NA LINII WISŁY. PAKT RIBBENTROP - MOŁOTOW SPRAWĘ WYJAŚNIŁ, GDYŻ TAK MIAŁA PRZEBIEGAĆ LINIA ROZGRANICZENIA III RZESZA - ZSRR.
ZOB. TEŻ: http://bielskobiala.naszemiasto.pl/artykul/trzecie-podbeskidzkie-forum-dyskusyjne-juz-jutro,5001600,art,t,id,tm.html

g
gorol

Żywiec to nie Śląsk, zapamiętajcie hanysy z RAŚ.

Z
Zoltan

Nie zapominajcie o ZAANEKTOWANIU przez sztucznie utworzone województwo opolskie odwiecznie przynależącego do ZIEMI WIELUŃSKIEJ (i położonego za niegdyś graniczną Prosną) zawsze polskiego miasta PRASZKI wraz z kilkunastoma okolicznymi wioskami!
Inaczej powiat Olesno (niegdyś Śląskie - czyżby to był jakiś wstyd?!) nie mógłby powstać.

o
opolanin

jak mają nas przyłączyć do śląska to ja wnoszę jeszcze o ekstradycję z niego sosnowca!

Ś
Ślązak

Jak widać kurwa nie

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3