Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wręczyca Wielka będzie miała wreszcie fundusz sołecki. Batalia o to trwała od lat

PC, RB
Przewodniczący Rady Gminy Wręczyca Wielka - Marek Prubant głosuje za przyjęciem uchwały w sprawie wyodrębnienia funduszu sołeckiego
Przewodniczący Rady Gminy Wręczyca Wielka - Marek Prubant głosuje za przyjęciem uchwały w sprawie wyodrębnienia funduszu sołeckiego arc Robert Broś
Radni gminy Wręczyca Wielka w powiecie kłobuckim zdecydowali, że w przyszłym roku z budżetu gminy zostanie wyodrębniony fundusz sołecki. To spora zmiana, bo w poprzednich latach nie udało się tego zrobić.

W latach 2009 – 2013 około 55 proc. gmin, w których są sołectwa, tworzyło fundusz sołecki. W 2017 r. fundusz ten był realizowany już w 69,4 proc. gmin, w których są sołectwa, czyli w 1510 gminach, a w 2018 roku już 1551 gmin (tj. 71,31 proc. gmin mających sołectwa) planowało realizację funduszu sołeckiego. Przez lata jednak w gronie tych gmin nie było Wręczycy Wielkiej, choć już dawno wśród mieszkańców pojawiła się taka potrzeba.

Po ubiegłorocznych wyborach samorządowych sytuacja jednak uległa zmianie. Nowa Rada Gminy i nowy wójt spojrzeli na kwestię funduszu sołeckiego z innej strony. Podczas ostatniej sesji Rady, radni jednogłośnie przyjęli uchwałę, pozwalającą tworzyć fundusz sołecki od 2020 roku. Po niemal dziesięciu latach obowiązywania ustawy o funduszu sołeckim, gmina dołączyła do większości gmin w Polsce, które od lat z powodzeniem wykorzystują pieniądze z funduszu do poprawy warunków życia na wsi oraz integracji lokalnych społeczności. Decyzja radnych została nagrodzona brawami przez osoby obecne na sali sesyjnej wręczyckiego urzędu.

Ideę funduszu sołeckiego w gminie promował przez lata były już sołtys Wręczycy Wielkiej Robert Broś. - Dziś, jako radny, z ogromną satysfakcją, mogłem podnieść rękę i zagłosować za jego wprowadzeniem, spoglądając jednocześnie na jednomyślny wynik głosowania – 14 za - mówi Robert Broś.

Jak zauważa radny utworzenie funduszu to dopiero początek drogi. - Teraz czas na sołtysów, rady sołeckie i przede wszystkim mieszkańców poszczególnych sołectw. To od nich będzie zależało, czy i w jaki sposób wykorzystają pieniądze z funduszu sołeckiego - dodaje Broś.

Wielkość środków funduszu sołeckiego na dane sołectwo jest wyliczana według algorytmu określonego ustawą. W przypadku Wręczycy łączna kwota środków przeznaczona dla sołectw przekroczy 800 tys. zł. Informację o wysokości środków funduszu wójt przekazuje sołtysom najpóźniej do 31 lipca roku poprzedzającego rok budżetowy.

Środki funduszu sołeckiego mogą być przeznaczone na realizację przedsięwzięć służących poprawie warunków życia mieszkańców pod warunkiem, że są one zgodne ze strategią gminy i należą do katalogu zadań własnych gminy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto