Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybierz okulary przeciwsłoneczne idealne dla Ciebie!

Reklama
Kiedy tylko na niebie pojawia się słońce, zaczynamy rozglądać się za okularami przeciwsłonecznymi. Wybierając okulary przeciwsłoneczne największą uwagę przywiązujemy zwykle do ich wyglądu, interesujemy się markami i modelami opraw. Przeważnie mniejsze znaczenie mają dla nas soczewki. A to właśnie soczewki decydują o tym, czy używanie okularów będzie bezpieczne, czy nasze oczy będą właściwie chronione przed promieniami słonecznymi zawierającymi szkodliwy ultrafiolet, czy otaczający nas świat będzie widziany wyraźnie. Nie wszyscy wiedzą, że mogą cieszyć się okularami przeciwsłonecznymi, które jednocześnie korygują wadę wzroku.

Dlatego przybliżymy poniżej temat korekcyjnych przeciwsłonecznych soczewek okularowych. Oferta soczewek okularowych, które mogą być wykorzystywane w ochronie oczu przed słońcem jest bardzo szeroka. Mogą to być:

[u]SOCZEWKI FOTOCHROMOWE[/u], które w pomieszczeniach są przejrzyste, jak zwykłe szkła korekcyjne, a na zewnątrz – pod wpływem promieniowania UV zaciemniają się. Najbardziej rozpoznawalną marką soczewek fotochromowych jest marka Transitions®. Inteligentne szkła Transitions dostępne są w trzech kolorach: szarym, brązowym i garfitowozielonym. Wybierając szkła Transitions XTRActive można korzystać z efektu zaciemniania się szkieł również we wnętrzu samochodu. Szkła Transitions stanowią potrójna ochronę wzroku. Chronią wzrok przed szkodliwym światłem niebieskofioletowym i ultrafioletowym oraz przed rażącym światłem słonecznym.

Soczewki w okularach przeciwsłonecznych, powinny być wykonane z materiału pochłaniającego promienie UV i wyposażone w powłokę antyrefleksyjną z technologią UV. Podstawową zaletą powłoki antyrefleksyjnej jest zniwelowanie obrazu odbicia własnego oka, a technologia UV zwiększa ochronę wzroku przed szkodliwymi promieniami ultrafioletowymi.

[u]SOCZEWKI POLARYZACYJNE[/u], które eliminują oślepiające odblaski powstające gdy światło odbija się od płaskich powierzchni – mokrej drogi, tafli wody czy śniegu. Chronią one wzrok przed rażącym słońcem, zwiększają się kontrast widzenia i zapewniają wyraźne widzenie kolorów. Soczewki polaryzacyjne Xperio® Oferowane są w trzech kolorach: szarym, brązowym i szarozielonym. Mogą mieć zabarwienie jednolite na całej powierzchni, albo gradalne – ciemniejsze na górze i jaśniejsze na dole soczewki.

[u]SOCZEWKI BARWIONE[/u] – na dosłownie każdy kolor. Ich ogromną zaletą jest to, że można samodzielnie zdecydować o ich kolorze i jego intensywności. Barwienie może być jednolite na całej powierzchni, gradalne (ciemniejsze na górze, jaśniejsze, albo całkiem bezbarwne na dole soczewki), a nawet dwukolorowe.

[u]POWŁOKI „LUSTRZANKI” [/u] – to niezwykle efektowny, modny element okularów przeciwsłonecznych. Oferowane są w różnych kolorach na soczewkach barwionych, albo w kolorze srebrnym na dowolnie wybranych soczewkach, np. fotochromowych czy polaryzacyjnych.

Z materiału fotochromowego, polaryzacyjnego, barwionego i z powłoką lustrzaną mogą być wykonane soczewki korekcyjne do dali, do bliży, czy soczewki progresywne.

W okularach przeciwsłonecznych najważniejsze jest to, aby zapewniały skuteczną ochronę przed promieniowaniem UV. Dlatego polecane są soczewki z powłokami antyrefleksyjnymi z technologią UV. Dzięki połączeniu wysokiej jakości materiału soczewki okularowej z powłoką antyrefleksyjną w technologii UV, oferowane są najwyższej klasy soczewki przeciwsłoneczne.

Szczegółowe informacje dostępne są w pracowni optycznej Tomasza Puśleckiego, w Zielonej Górze, przy alei Niepodległości 6. .

Fakty i mity na temat ochrony przed UV
Sezon kąpieli słonecznych już się rozpoczął. Tymczasem lekarze alarmują o szkodliwości promieniowania UV. Aby dobrze przygotować się do letniego wypoczynku, warto więc uporządkować wiedzę, dotyczącą ochrony przed słońcem.

Skóra i oczy dzieci pochłaniają więcej promieniowania UV niż dorosłych
FAKT.
Badania pokazują, że skutki wszystkich poparzeń z dzieciństwa kumulują się i mogą mieć wpływ na rozwinięcie się groźnych chorób w późniejszych latach życia. Tym bardziej, że ponad połowę całego promieniowania UV, na jakie jesteśmy narażeni, nasza skóra pochłania przed 20 rokiem życia. W przypadku oczu jest to aż 80% promieniowania, a soczewka oka ludzkiego nie ma zdolności regeneracji. Dlatego tak ważne jest, by chronić wzrok dzieci dobrymi okularami przeciwsłonecznymi, odcinającymi promienie i zabezpieczać ich skórę preparatami z wysokim filtrem.

Okulary przeciwsłoneczne powinny posiadać powłokę antyrefleksyjną z technologią UV. Dzięki niej do oczu użytkownika nie będą docierały promienie UV, które padają na tylną powierzchnię soczewki okularowej.

Tylko nasza skóra jest narażona na działanie promieni ultrafioletowych
MIT.
Większość ludzi jest świadomych, że słoneczne promieniowanie ultrafioletowe może powodować nieodwracalne szkody dla skóry i z tego względu stosuje kremy z filtrami UV (np. SPF25). Jednak niewiele osób wie, że oczy są narażone na promienie UV nawet podczas pochmurnej pogody. Każdego dnia rogówka i soczewka oka ulegają lekkim, ale nieodwracalnym podrażnieniom, co powoduje starzenie się oczu i ich trwałe uszkodzenie. Promienie UV mogą powodować szereg problemów zdrowotnych układu wzrokowego, m.in. zaćmę, skrzydlika, nowotwór, zwyrodnienia rogówki.

Promienie słoneczne są niezbędne dla zachowania naszego zdrowia. Jednak długotrwała ekspozycja na promienie UV ma szkodliwy wpływ na skórę, oczy i system odpornościowy.

Udowodniono związek między chorobami oczu a działaniem promieniowania UV
FAKT. Efekty promieniowania UV kumulują się w oku podobnie jak w skórze.
Powodują one powstawanie wolnych rodników, które przyczyniają się m.in. do starczego zwyrodnienia plamki żółtej. Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem. Dodatkowo fale UV zmniejszają stężenie kwasu askorbinowego obecnego w oku, który ma za zadanie ochronić DNA komórek. Niebezpieczne zmiany mogą zachodzić nie tylko na powierzchni gałki ocznej, ale także w jej wnętrzu.

Gdy jest pochmurno nie zagraża nam promieniowanie UV
MIT.
Chmury rozpraszają światło, ale promienie mimo to docierają do oka. UVA ma zdolność przenikania przez chmury, w związku z tym nie jesteśmy od niego wolni nawet w deszczowy dzień. Potrafi przechodzić także przez szybę. Większość docierających do nas promieni to fale odbijające się od różnych powierzchni. W zależności od jej rodzaju i kąta padania światła zmienia się jedynie ich intensywność.

Pamiętajmy, że kupując okulary przeciwsłoneczne warto zainwestować w takie rozwiązania, które będą sprzyjały zdrowiu naszego wzroku.

Polub Optyka Tomasza Puśleckiego na Facebooku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto