Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żeby na drogach było bardziej bezpiecznie

Kamila Józefowicz
Weekendbezofiar.pl - tu znajdziesz porady, jak dotrzeć do celu
Weekendbezofiar.pl - tu znajdziesz porady, jak dotrzeć do celu FOT. Janusz Wójtowicz
Tekst powstał we współpracy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad

Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa "Weekend bez ofiar" to ogólnopolska akcja, która odbędzie się w dniach 6-8 sierpnia i ma powiększyć wiedzę użytkowników dróg - kierowców, rowerzystów i pieszych - na temat bezpieczeństwa na drogach. Ze strony www.weekendbezofiar.pl kierowcy mogą się dowiedzieć, jak w trzech prostych krokach zwiększyć bezpieczeństwo na drogach.

Dobrze poznaj drogę

Kluczem do bezpiecznego dotarcia do celu, a zarazem pierwszym z trzech kroków proponowanych przez organizatorów akcji "Weekend bez ofiar" jest zapoznanie się ze wszystkimi utrudnieniami, które mogą nas spotkać na trasie. Kierowcom z pomocą przychodzi Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa. Każdy, kto od 6 do 8 sierpnia wyśle na numer 70567 SMS, wpisując w jego treści kody województw, przez które będzie wtedy przejeżdżał, otrzyma szczegółowe informacje o sytuacji na drogach krajowych w tym regionie.

Każdemu województwu przypisany jest specjalny dwuliterowy kod, który znaleźć można na stronie akcji. W treść jednego SMS-a można wpisać maksymalnie trzy kody województw, rozdzielając je kropkami, np. wysyłając SMS o treści DS.OP.SL, otrzymamy informację o utrudnieniach na drogach krajowych w województwach: dolnośląskim, opolskim i śląskim. Koszt wysłania SMS-a to 50 gr + VAT.

Niebezpieczne leki

Sama znajomość potencjalnych niebezpieczeństw na drodze jednak nie wystarczy. Żeby uniknąć wypadków, trzeba także wiedzieć, jakie zachowania mogą się okazać niebezpieczne. To właśnie ich dotyczy drugi krok: Jedź bezpiecznie.
Kierowcy znajdą na stronie www.weekendbezofiar.pl porady, które pomogą im bezpiecznie dotrzeć do celu.
Przed wyruszeniem w drogę warto pamiętać, że nie tylko alkohol zmniejsza sprawność kierowania samochodem. Podobnie mogą zadziałać niektóre leki, a kierowca, który spowodował wypadek po ich zażyciu, odpowiada za niego tak samo jak kierowca znajdujący się pod wpływem alkoholu. Dlatego jeżeli kierowca chce przed wyruszeniem w trasę zażyć jakikolwiek lek, powinien przeczytać załączoną do niego ulotkę i upewnić się, że środek nie wpływa na sprawność kierowania pojazdami.

Trzeba wypoczywać

Aż 30 proc. wypadków drogowych spowodowanych jest zaśnięciem za kierownicą. Najczęściej zdarza się to między północą a 6 rano. Równie niebezpieczna jest godz. 15 - czas popołudniowej drzemki. Ze strony www.weekendbezofiar.pl kierowcy mogą się dowiedzieć, że słuchanie muzyki, żucie gumy, zdjęcie butów i otwarcie okna nie są wcale skuteczną metodą w walce z sennością. Najlepsze efekty przynosi sen. Zmęczony kierowca powinien zjechać na parking i tam odpocząć. Pomoże nawet 20-minutowa drzemka.

W czasie długiej podróży na szczególne zmęczenie narażony jest też wzrok kierowcy. Przy prowadzeniu samochodu latem przydają się okulary przeciwsłoneczne. Skuteczne są jednak tylko te okulary, które posiadają filtr UV i powłokę antyrefleksyjną. Ważny jest również kolor soczewek - za ciemne ograniczają bowiem pole widzenia, a intensywnie zielone, niebieskie czy czerwone mogą zakłócać postrzeganie kolorów.

Wpływaj na kierowców

Zachowanie bezpieczeństwa na drogach zależy od wszystkich ich użytkowników. Wpływanie na innych kierowców jest trzecim krokiem do bezpieczeństwa na drogach. W sierpniu do prasy dołączane będą naklejki z hasłami promującymi bezpieczną jazdę. Organizator akcji "Weekend bez ofiar" zachęca kierowców do przyklejania ich na tył samochodów i apelowania w ten sposób do innych użytkowników dróg, by jeździli bezpiecznie. Naklejki będą także sygnalizować, że kierowca uczestniczy w Narodowym Eksperymencie Bezpieczeństwa.

Organizatorem Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa "Weekend bez ofiar" jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Partnerami przedsięwzięcia są Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Komenda Główna Policji, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Honorowy patronat nad akcją objął minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. W promocji idei przedsięwzięcia i popularyzacji materiałów edukacyjnych pomagają media ogólnopolskie i regionalne.

Sprawdź, jak jechać, żeby dojechać bezpiecznie.

Na stronie Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa www.weekendbezofiar.pl sukcesywnie będą się pojawiały nowe porady.
SMS na nr 70567 pomoże dotrzeć do celu.

Każdy, kto na nr 70567 wyśle kody województw, przez które będzie przejeżdżał, otrzyma informację o sytuacji na drogach krajowych w regionie.
Umieść na samochodzie specjalną naklejkę.

Naklejki promujące akcję zachęcą innych kierowców do bezpiecznej jazdy.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto