Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmarł Józef Węgiel z Jeziora. Miał 104 lata. W 2014 odwiedził go premier Tusk [ZDJĘCIA]

PC
Józef Węgiel zasłużył się dla obronności kraju w czasie II wojny światowej. Walcząc z niemieckim najeźdźcą bohatersko odpierał nieprzyjacielskie ataki. Niestety kilka dni temu zmarł.

W wieku 104 lat zmarł Józef Węgiel z gminy Wręczyca Wielka. Był ostatnim żyjącym uczestnikiem walk w Bitwie pod Mławą. O śmierci zasłużonego mieszkańca Jeziora w gminie Wręczyca Wielka poinformował Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak: „Zmarł major Józef Węgiel, ostatni żołnierz - uczestnik walk pod Mławą we wrześniu 1939 roku, żołnierz 80 Pułku Piechoty Strzelców Nowogrodzkich. Za miesiąc skończyłby 104 lata. Cześć Jego Pamięci!“.

Józef Węgiel urodził się 30 kwietnia 1914 r. w miejscowości Jezioro. W rozmowach z dziennikarzami wspominał, że jako dziecko zapamiętał I wojnę światową. Służbę wojskową odbywał w garnizonie w Słonimiu na terenie obecnej Białorusi. Był żołnierzem 80. Pułku Piechoty Strzelców Nowogródzkich wchodzącej w skład słynnej 20. Dywizji Piechoty, tzw. „Żelaznej Dywizji”. W wojnie obronnej 1939 r. Józef Węgiel brał udział również w obronie Warszawy.

W 2014 roku pana Józefa w jego domu odwiedził ówczesny premier Donald Tusk. Wizyta w stulecie urodzin kombatanta była okazją do wręczenia mu nominacji na stopień kapitana, szabli kapitańskiej i butelki szampana. Józef Węgiel akt mianowania na wyższy stopień oficerski odebrał z rąk ppłk. Krzysztofa Futymy, wojskowego komendanta uzupełnień w Ciechanowie i ppłk. Adriana Klimka, wojskowego komendanta uzupełnień w Częstochowie. W kwietniu 2017 r. na stopień majora awansował go ówczesny minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Bitwa pod Mławą

Była to jedna z pierwszych bitew podczas II wojny światowej. Armia Modlin dowodzona przez generała Emila Krukowicz-Przedrzymirskiego stanęła na drodze niemieckiej 3 Armii dowodzonej przez generała Georga von Küchlera.

1 września na umocnienia bronione przez 20 Dywizję Piechoty pułkownika Liszki-Lawicza, uderzyły niemieckie 4 Dywizje Piechoty, Dywizja Pancerna oraz brygada Kawalerii. Niemcy zostali zaskoczeni celnym i silnym ogniem polskiej artylerii oraz broni maszynowej. Ponosząc spore straty nieprzyjaciel rzucił do walki 50 czołgów, które zawróciły po zniszczeniu sześciu z nich.

2 września 1 Korpus niemiecki przy wsparciu lotnictwa ponowił bezskuteczne natarcia na polskie umocnienia. Popołudniu Korpusowi „Wodrig” udało się opanować kluczowe punkty polskiej obrony. Dowództwo Armii Modlin nakazało zorganizować obronę wschodniego skrzydła. Również na wschodnie skrzydło polskiej obrony nocnym marszem została przesunięta Dywizja Pancerna „Kempf” dzięki temu Niemcy osiągnęli dużą przewagę. 4 września dowódca Armii Modlin wydał rozkaz opuszczenia pozycji i odwrotu w kierunku Modlina i Warszawy. Niemcy przeprowadzili zmasowane ataki bombowe zadając wycofującym się Polakom ciężkie straty. Bitwa pod Mławą zakończyła się zwycięstwem Niemców.

TOP 10 najdroższych domów w Kłobucku: PISZEMY TUTAJ

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto