Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Źródła geotermalne w Kłobucku? Rozpoczynamy poszukiwania [ZDJĘCIA]

Adam Świerczyński
Źródła geotermalne w Kłobucku. Osiem gmin z naszego regionu razem ze starostwem, wzorem podczęstochowskiego Olsztyna rozpocznie poszukiwania wód termalnych. Czy źródła geotermalne w Kłobucku i w powiecie uda się odnaleźć?

Źródła geotermalne w Kłobucku? To możliwe

Źródeł geotermalnych będzie poszukiwać na swoim terenie osiem gmin z naszego regionu wspólnie ze starostwem kłobuckim. Inspiracją dla nich jest pod-częstochowski Olsztyn.

Starostwo Powiatowe w Kłobucku wspólnie z ośmioma gminami, przystąpiło do projektu ,,Opracowanie ekspertyzy hydrogeologicznej dotyczącej możliwości pozyskania i zagospodarowania energii ze źródeł geotermalnych w powiecie kłobuckim’’

– Chodzi o przeprowadzenie badań dotyczących występowania źródeł geotermalnych na terenie powiatu. Wspólne działanie ma na celu poznanie czy istnieje szansa na skorzystanie z energii odnawialnej w tej formie. Doszliśmy do wniosku, że lepiej przeprowadzić ekspertyzy geologiczne wspólnie, niż indywidualnie ponosić ich koszt – mówi Henryk Kiepura wicestarosta kłobucki.

Oprócz starostwa w projekcie uczestniczą: Popów, Miedźno, Lipie, Opatów, Kłobuck, Wręczyca Wielka, Panki i Przystajń.

Jak mówią samorządowcy przekazy z czasów gdy, na terenie Ziemi Kłobuckiej eksploatowano złoża rud żelaza, wskazują, że pod ziemią znajdują się ciepłe źródła.

Samorządowcy z naszego regionu nie ukrywają, że do zlecenia ekspertyz zainspirował ich podczęstochowski Olsztyn, który chciałby w malowniczej jurajskiej scenerii u podnóża zamku, stworzyć kompleks basenów termalnych.

– Jakiś czas temu zetknęliśmy się z doniesieniami medialnymi o planach Olsztyna i po-mysleliśmy, że warto sprawdzić jak wygląda u nas sytuacja z tego rodzaju wodami – mówi starosta Kiepura.

W Kłobucku myślą o wykorzystaniu wód termalnych do ogrzewania budynków użyteczności publicznej, czy nawet domostw.

Budowanie basenów termalnych w sytuacji, gdy z takim zamiarem nosi się położony stosunkowo blisko Olsztyn, raczej nie ma większego uzasadnienia ekonomicznego Zgodnie z założeniami w połowie sierpnia wyłoniony zostanie wykonawca badań. Ich koszt szacowany jest na ok. 20 tys. zł.

Wyniki powinny być znane w listopadzie. Będą to dosyć ogólne ekspertyzy, do okreslenia precyzyjnych danych dotyczących wydajności, temperatury oraz sposobu wykorzystanie wód termalnych, potrzebne są kosztowne odwierty.

W przypadku przywoływanego Olsztyna, który powołał juz spółkę Geotermia Olsztyn, poszukującą inwestorów, cena odwiertu szacowana jest na ok. 2 mln zł. Kolejnych kilkunastu milionów, lub więcej, potrzeba na wybudowanie kompleksu term jurajskich.

O środki na realizację inwestycji Olszyn planuje starać się w ramach nowego rozdania pieniędzy unijnych. Jurajska gmina zamierza korzystać z doświadczeń Bad Waltersdorf w Austrii, gdzie działa taki ośrodek wypoczynkowy, dający pracę 6 tysiącom osób.

Wody geotermalne występują też w innych gminach regionu częstochowskiego. Pompa ciepła pracuje np. w Kłobucku. Poczesna np. planuje wykorzystywać wody podziemne do ogrzewania szkoły i ośrodka zdrowia.

Badania geologiczne wskazują, że nawet 4/5 powierzchni Polski posiada odpowiednie warunki do budowy zakładów pozyskujących energię geotermalną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto