18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W przyszłym roku światło dzienne ujrzy druga część monografii Kłobucka obejmująca lata 1939-2005

Krzysztof Suliga
Burmistrz Kłobucka Krzysztof Nowak z pierwszym tomem monografii Kłobucka
Burmistrz Kłobucka Krzysztof Nowak z pierwszym tomem monografii Kłobucka fot. arc
Dobiegają końca prace związane z opracowaniem drugiej części monografii Kłobucka. Ma się ona ukazać w przyszłym roku. Obejmować będzie okres od 1939 r. do 2005 r. Promocję książki zaplanowano na 1 września 2010 roku.

Redaktorem naczelnym drugiej części jest prof. Włodzimierz Suleja. Drugi tom monografii opracowuje dziesięciu autorów. Elżbieta Surma-Jończyk zajmuje się administracją publiczną i strukturą demograficzną. Krzysztof Spruch opisuje Kłobuck w okresie okupacji hitlerowskiej, Franciszek Sobalski dokumentuje stosunki gospodarcze Kłobucka. Wiesław Paszkowski opracował rozdział Kłobuccy żydzi w okresie okupacji i wojny, Stanisław Puchała - sądownictwo, ks. Jan Związek - dzieje dekanatu i parafii Kłobucka

- Wojenna historia Żydów z Kłobucka jest nieco inna niż pozostałych. W 1940 r. było ich tu około 1400. Podczas wojny Kłobuck został włączony do Rzeszy. Utworzono w nim getto, ale nie bło ono zamknięte - mówi Wiesław Paszkowski. - Hitlerowcy zmuszali Żydów do różnych prac. Upokarzali ich każąc jeść np. wieprzowinę. Wielu kłobuckich Żydów wywiezionych zostało do obozów pracy, gdzie umarło.

Juliusz Sętowski zajął się sportem i kulturą w Kłobucku, Andrzej Brzózka służbą zdrowia, Andrzej Wójcicki - ruchem obywatelskim w latach 1989-1991, a Włodzimierz Suleja - stosunkami społecznymi w Kłobucku.

Pomysł spisania dziejów Kłobucka w formie I tomu monografii, do roku 1939, zrodził się w 1994 r.

Podjęli się tego pracownicy naukowi ze środowiska krakowskiego, a także historycy skupieni w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie oraz częstochowskich placówkach oświatowych i muzealnych. Wydano ją w 1998 r. w nakładzie 3000 egzemplarzy. Nakład został wyczerpany.

Podczas spotkania z autorami rozdziałów II tomu, które odbyło się dwa tygodnie temu prof. Suleja otrzymał upoważnienie do ujednolicenia zgromadzonego materiału, co ma za zadanie m.in. wyeliminowanie zdarzających się w różnych materiałach powtórzeń. Prace redakcyjne powinny się zakończyć w lutym.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W przyszłym roku światło dzienne ujrzy druga część monografii Kłobucka obejmująca lata 1939-2005 - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto