MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Chleb kłobucki na świątecznym stole

BM
Kłobuck Z czego słynie Kłobuck? Na to pytanie odpowie każdy mieszkaniec miasta - z chleba kłobuckiego. Ten gości na każdym stole. Dwa lata temu chleb kłobucki mieszany został wpisany na ministerialną listę produktów tradycyjnych.

- Wypiekamy 85 ton pieczywa miesięcznie, dostarczamy pieczy-wo do szpitali, zakładów karnych, do sklepów na terenie powiatu oraz do sklepów w Częstochowie - informuje Marek Prubant, prezes Miejskiej Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu w Kłobucku.
Chleb jeszcze sto lat temu w wielu ubogich domach spożywany był tylko w większe święta. W polskiej tradycji kulturowej chleb zawsze symbolizował pożywienie, dostatek i pomyślność. Wygląd i właściwości chleba zmieniały się w ciągu wieków doskonalenia techniki otrzymywania mąki oraz przyrządzania i wypieku ciasta. Najbardziej pierwotną formą chleba są placki z mąki i śruty pieczone w popiele, na rozgrzanych kamieniach, później także na rusztach i blachach. Jakość i smak chleba istotnie polepszyło dodawanie do ciasta zaczynu lub drożdży z osadów winiarskich. Bochenki chleba z zakwaszonego ciasta były wyrośnięte i zdrowsze. Chleb na zakwasie lub drożdżach spożywany był zarówno w starożytnym Egipcie, jak i w Grecji i w Rzymie. Z wydanego w roku 1611 "Zielnika" Syreniusza dowiadujemy się, iż w ówczesnej Polsce wypiekano następujące gatunki chleba: królewski albo pański z najbielszej pszennej mąki, miejski albo kupiecki z mąki pszennej z niewielkim dodatkiem otrąb, oraz grysowy albo chłopski z ziarna szrotowanego". W Kłobucku w XV i XVI wieku rozwijał się tu prężnie przemysł żelazny w oparciu o funkcjonujące w okolicy kopalnie rud żelaza. Wokół zakładów szybko powstawały nowe osady. Rozwijało się tu rzemiosło. W początkach XVII wieku w mieście istniał już cech piekarzy, krawców, szewców, rzeźników, kowali i sukienników.
Po drugiej wojnie światowej szybki rozwój miasta spowodował konieczność otworzenia w 1945 roku spółdzielczej piekarni. Wówczas po raz pierwszy została wypracowana receptura wypieku chleba. Chleb kłobucki mieszany wypiekany jest z mąki żytniej i pszennej w równych proporcjach. Do posypywania chleba może być zastosowany mak. Mąka pochodzi z lokalnych młynów, ze zbóż uprawianych przez okolicznych rolników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto