Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gaz łupkowy w Przystajni. PGNiG tweirdzi, że w powiecie kłobuckim może być gaz

Beata Marciniak
Od Przystajni - pasem na kilkadziesiąt kilometrów - aż po Żarnowiec ciągnie się złoże gazu łupkowego. Na mapie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zaznaczyło gazonośne tereny m.in. w powiecie kłobuckim.

Gaz łupkowy może występować w północnej części województwa śląskiego m.in. w Przystajni. Gmina ta nie należy do najbogatszych, żyje z odpisu od podatków, które płacą pracujący poza Przystajnią, głównie w Częstochowie i na Śląsku.

Gaz łupkowy uwięziony jest w porach skalnych o bardzo niskiej przepuszczalności. Zalega na głębokości ok. 3-4 km. Wstępne, niepotwierdzone opracowania amerykańskich firm szacują zasoby gazu łupkowego w Polsce na minimum 1,5 bln m sześc., a maksimum nawet 3 bln m sześc. gazu uwięzionego w łupkach. Dla porównania, ilość gazu w konwencjonalnych złożach szacuje się w Rosji na 47 bln, w Katarze - 14 bln, a w Iraku - 3 bln.

Największe szanse na znalezienie gazu łupkowego mają ci, co dostali koncesje w pasie od Pomorza przez Mazowsze aż do Roztocza. To tu zdaniem geologów jest największy potencjał. Jednak koncesje są wydawane także w innych regionach, m.in. w okolicach Częstochowy i Kłobucka.

Zgodę na poszukiwanie gazu łupkowego uzyskały tu dwie spółki: Eco Energy 2010 i Lane Resources Poland. Pierwsza z nich penetruje m.in. okolice Siemiatycz, Repków i Częstochowy. W naszym przypadku to kawałek sięgający na wschodzie do granic miasta, na północy do Kłobucka, na zachodzie do Olesna, a na południu podchodzący niemal pod Lubliniec.

- Obszar ten pokrywa się częściowo z koncesją firmy Lane Resources Poland, co wskazuje na pewne zainteresowanie firm naftowych tym rejonem Polski - informował dr hab. Leszek Marynowski z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Skały występujące w północnej części woj. śląskiego to tzw. łupki sylurskie.

- Wiekowo odpowiadają skałom, które są bardzo perspektywiczne dla występowania gazu łupkowego - twierdził Marynowski.

Koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego wydaje resort środowiska. Do tej pory wystawił ich ponad sto. Dotychczas nie odkryto żadnych złóż gazu łupkowego w Polsce.
Jeśli wyniki poszukiwań będą pozytywne i eksploatacja opłacalna, za 10 - 15 lat może się rozpocząć wydobycie.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto