Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kłobuccy uczniowie na Uniwersytecie Śląskim świętowali liczbę Pi [FOTO]

Piotr Ciastek
Gimnazjum w Kłobucku
W miniony piątek grupa 41 uczniów kłobuckiego gimnazjum, uczestników innowacji pedagogicznej z matematyki i biologii, świętowała obchody liczby Pi na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach – na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii oraz na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska.

Pi to jedyna liczba, która ma swoje święto. Po raz pierwszy Dzień Liczby Pi obchodzono w 1988 roku w San Francisco. Do dziś w Stanach Zjednoczonych cieszy się on dużą popularnością. Ośrodki naukowe w Polsce też obchodzą to święto.

To już trzeci wyjazd naukowy kłobuckich gimnazjalistów na UŚ, ale pierwszy na obchody tego święta.
W ciągu pięciu godzin obcowania z nauką w wymiarze uniwersyteckim, uczniowie rozwiązywali zagadki logiczne oparte na gimnastyce umysłu i dłoni , w tym zadania manualne, zagadki drewniane, druciane czy puzzle przestrzenne. Spróbowali także swych sił w potyczce z innymi w grze Labirynt . Odwiedzili także kasyno matematyczne oraz kawiarnię szkocką.

Uczestniczyli również w warsztatach z robotyki, gdzie napisali prosty program wprawiający w ruch pojazd i sprawdzili działanie przekładni. Wzięli udział w konkursie matematycznym PILIONERZY, gdzie na wzór znanego teleturnieju Milionerzy - rozwiązywali zadania i zagadki matematyczne.

Święto pi to święto wszystkich przedmiotów matematyczno – przyrodniczych, dlatego nasi uczniowie odwiedzili także Instytut Chemii oglądając efektowne doświadczenia chemiczne- poznali zegar jodowy, obserwowali doświadczenia z ciekłym azotem i suchym lodem oraz strzelające w kosmos miśki Haribo. Wysłuchali wykładu o niebezpiecznym dla naszego zdrowia akrylamidzie, który tworzy się podczas smażenia produktów spożywczych , którego najwięcej jest w ulubionych przez nas chipsach i frytkach.

W Instytucie Fizyki uczestniczyli w warsztatach programistycznych, w czasie których wykorzystywali trójkąt Pascala i poznali zmysły okiem biofizyka. Odwiedzili też Wydział Biologii i Ochrony Środowiska poznając specyfikę badań Katedry Embriologii i Histologii Zwierząt, gdzie prowadzi się badania na zarodkach węży i jaszczurek. Obserwowali komórki tarczycy gadów pod mikroskopem elektronowym w powiększeniu 7 tys. razy. Poznali metodę przygotowywania preparatów oraz zasadę działania mikrotomu i kriostatu.

Udział w obchodach Święta Pi pokazał, że matematyka i przedmioty przyrodnicze mogą być przyjemne, ciekawe, efektowne i pożyteczne. Już dziś wiemy , że będziemy obecni na kolejnych obchodach Święta liczby Pi w przyszłym roku.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto