Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Panki: Dożynki gminne w pełnej krasie [ZDJĘCIA]

PC, Gmina Panki
Dożynki w Pankach już za nami. W uroczystościach gminę reprezentowała sekretarz Sylwia Piątkowska. Jak informuje urząd gminy, wójt Praski przebywa obecnie na tygodniowym zwolnieniu.

W niedzielę na terenie Hali Sportowej przy ul. Ogrodowej 11 w Pankach odbyły się gminne dożynki. Zgodnie z tradycją zainaugurowała je dziękczynna msza święta w Kościele p.w. Św. Rodziny w Pankach, której przewodniczył ks. Eugeniusz Sikorski. Podczas mszy św. rolnicy i samorządowcy dziękowali za tegoroczny urodzaj i zebrane plony.

Oficjalną część uroczystości obchodów Dożynek Gminnych rozpoczął przemarsz korowodu dożynkowego, na którego czele stanęli starostowie Dożynek Gminnych: Renata Sówka z Janików oraz Dariusz Płuska z Praszczyk. Oboje starostowie są współwłaścicielami gospodarstw rolnych. W pochodzie wzięli udział zaproszeni goście oraz delegacje z wieńcami dożynkowymi z sołectwa Panki, Kawki, Cyganka-Pacanów, Kałmuki, Kostrzyna-Kotary. Zebrani udali się na teren Hali Sportowej. Hymn narodowy odegrany przez Orkiestrę Dętą pod kierownictwem Pana Bogdana Krzaka był inauguracją części oficjalnej tegorocznego święta plonów.

Zgodnie ze staropolskim obyczajem starostowie dożynek przekazali Pani Sylwii Piątkowskiej - Sekretarz Gminy Panki oraz Pani Urszuli Bujak – Przewodniczącej Rady Gminy Panki bochen dożynkowego chleba upieczonego z tegorocznych ziaren zbóż, którym to Sekretarz Gminy i Przewodnicząca Rady Gminy podzieliły się z zaproszonymi gośćmi oraz mieszkańcami Gminy Panki. W tradycyjnym dożynkowym wystąpieniu Pani Sylwia Piątkowska - Sekretarz Gminy Panki dziękując rolnikom za przekazany bochen chleba obiecała, że uczyni wszystko, by dzielić go sprawiedliwie i solidarnie, aby nikomu w gminie go nie zabrakło. Podziękowała rolnikom za trud włożony w rozwój lokalnej społeczności oraz za ich codzienną pracę.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili również zaproszeni goście Pan Henryk Kiepura – Starosta powiatu kłobuckiego, a także Pan Krzysztof Orzełek – Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Kłobucku.

Jak co roku, najważniejszym elementem, ale i symbolem uroczystości Święta Plonów były wieńce dożynkowe. Uczestnicy dożynek mieli więc okazję podziwiać piękne kompozycje kłosów, ziaren, zbóż, owoców, kwiatów i warzyw.

Po zakończeniu oficjalnej części święta plonów przyszedł czas na zabawę. W części artystycznej wystąpiły Panie z Kół Gospodyń Wiejskich - KGW Panki, KGW Kawki, KGW Cyganka-Pacanów, KGW Kałmuki, KGW Kostrzyna-Kotary.

Gwiazdą wieczoru był zespół muzyczny: „Long & Junior”, Punktem kulminacyjnym był pokaz sztucznych ogni oglądany przez wszystkich z zapartym tchem. Zakończeniem tegorocznych dożynek była zabawa taneczna przy muzyce.

Organizatorzy układając scenariusz dożynek nie zapomnieli o najmłodszych uczestnikach święta plonów. Specjalnie dla nich przygotowane były konkursy z nagrodami, jak również park rozrywki, przejazd kucykiem, malowanie twarzy i wiele innych atrakcji. Dużym powodzeniem cieszyły się przygotowane stoiska wystawowe, jak również „wiejski stół” gdzie każdy mógł skosztować pysznego chleba ze smalcem oraz wspaniałych wędlin domowej roboty.

Starostowie Gminno-Parafialnych Dożynek

Starosta Pan Dariusz Płuska przed wieloma laty wraz z żoną Haliną przejęli gospodarstwo rolne po swoich rodzicach, nie zaprzepaścili dorobku swoich przodków i na dzień dzisiejszy gospodarstwo stanowi 12 ha. Ponieważ wspólnie z żoną wywodzą się z rodzin gospodarskich więc od najmłodszych lat związani byli z pracą na roli oraz przy obrządku inwentarza. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji roślinnej główne uprawy to zboża oraz hodowli trzody chlewnej. Osiągnięte w tym roku plony były godne uwagi. W pracach związanych z funkcjonowaniem gospodarstwa rolnego mogą liczyć na wsparcie dzieci, a są to córki Ewa i Martyna oraz syn Tomasz.

Starościna Pani Renata Sówka mieszkanka Janik prowadzi wraz z mężem Markiem gospodarstwo rolne rodzinne specjalizujące się w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Przygoda jej z rolnictwem na dobre rozpoczęła się w 1997 roku, gdy wraz z mężem przejęli gospodarstwo po rodzicach, które obecnie liczy 30 ha. Jak przystało na gospodarstwo rodzinne, prace związane z jego funkcjonowaniem wykonywane są przez wszystkich domowników.
W gospodarstwie tym prowadzona jest produkcja roślinna oraz hodowla trzody chlewnej. Główne uprawy to pszenica, jęczmień i pszenżyto. Pani Renata budzi duże zaufanie wśród mieszkańców, którzy powierzyli jej już drugą kadencję pełnienie funkcji radnej Rady Gminy Panki.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto