Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Panki. Radni nie zamkną szkoły w Aleksandrowie

PC
arc SP w Aleksandrowie
Z nieoficjalnych informacji, do których dotarliśmy, doszło do porozumienia w sprawie likwidacji szkoły w Aleksandrowie. Placówka nie zostanie zamknięta w tym roku szkolnym.

Z nieoficjalnych informacji, do których dotarliśmy, doszło do porozumienia w sprawie likwidacji szkoły w Aleksandrowie. Placówka nie zostanie zlikwidowana. Szkoła będzie funkcjonować jeszcze minimum 2 lata. Ostateczna decyzja zostanie podjęta dziś na sesji Rady Gminy, która rozpocznie się w Pankach o 13.

Od kilku tygodni trwały usilne starania rodziców dzieci uczęszczających do szkoły oraz mieszkańców Aleksandrowa, żeby szkoła nie została zlikwidowana. Radni w ramach oszczędności chcieli, żeby placówka przestała funkcjonować od nowego roku szkolnego.

Historia Szkoły Podstawowej w Aleksandrowie

Po II rozbiorze Polski w 1793r. zachodnia część Ziemi Częstochowskiej dostała się pod okupację Prus. Na królewszczyżnie między Dankowicami a Pacanowem był folwark. Tutaj po 1793r. powstała kolonia osadników niemieckich o nazwie Fredrichshof. Część ziem wykupił kasjer fabryk rządowych Franciszek Franzke, który w latach dwudziestych XIX w zbudował Fabrykę Maszyn Ekonomicznych i Gospodarczych. Nowoczesne formy pracy wymagały wykwalifikowanych pracowników. Wystąpiła konieczność zakładania szkół i kształcenia. Z myślą o dzieciach kolonistów, właściciel fabryki zbudował szkołę i budynki gospodarcze dla nauczycieli. Szkoła elementarna rozpoczęła funkcjonowanie od 1831r.. Z nauki korzystały dzieci z sąsiedzkich wsi: Pacanów, Kostrzyna, Janiki, Ślusarze i Krzyżówka. W latach 60-tych XIX w., po śmierci fabrykanta fabryka stopniowo zaczęła upadać, urządzenia sprzedano a budynki uległy rozbiórce. Po kongresie wiedeńskim w 1815r. okoliczne tereny Panek znalazły się pod okupacją rosyjską. Wówczas nazwę miejscowości przemianowano na Aleksandrów ( na cześć cara Aleksandra). W latach 1928 - 35 kierownikiem szkoły był porucznik Stanisław Fijałkowski, uczestnik II wojny światowej, zamordowany przez Sowietów w 1940r. w Katyniu. Zasługą Stanisława Fijałkowskiego było rozpoczęcie i zaawansowane wykonanie remontu szkoły i budynków gospodarczych. Po zajęciu terenów gminy przez Niemców, burmistrz Panek nie dokończył remontu szkoły, lecz w 1940r. polecił rozebrać budynki , a materiał wywiózł na budowę drogi. Część dzieci uczęszczała do szkoły w Kuźnicy Starej, którą również zamknięto po aresztowaniu nauczyciela Józefa Jabłonki w dniu 8 lutego 1943r. i zesłanie go do obozu koncentracyjnego. Po zakończeniu wojny mieszkańcy Aleksandrowa i okolicznych miejscowości, przy poparciu Urzędu Gminy Panki, wystarali się o poniemiecki drewniany barak, który adoptowano na potrzeby szkoły. Od 1 września 1952r. szkoła uzyskała status siedmioklasowej szkoły podstawowej. Od 1 września 1954r. stanowisko kierownika szkoły objął Stanisław Wiewiórowski, którego naczelnym zadaniem stała się budowa szkoły. Po powołaniu Komitetu Budowy Szkoły w 1959r. przystąpiono do gromadzenia materiałów w czynie społecznym. Wypalono sposobem gospodarczym 70 tyś. sztuk cegły i zgromadzono wiele innych materiałów. W ciągu jednego roku wybudowano okazały budynek szkolny. Przekazanie nastąpiło w 1961r. i było to wielkim wydarzeniem w życiu mieszkańców Aleksandrowa, Pacanowa, Ślusarzy, Kotar i Janików. Obecnie dyrektorem sześcioklasowej szkoły jest mgr Małgorzata Wiewiórowska - Kluba, córka Stanisława Wiewiórowskiego.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto