18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W OSSW Kule odbyły się zajęcia w ramach Wszechnicy Profilaktyki Społecznej

WSS
Tym razem tematem Wszechnicy była cyberprzemoc. Zgodnie z przyjętą formułą Wszechnicy, wstępem do dyskusji jest przedstawienie teatralne. Dla uczestników zajęć wystąpiła Grupa Teatralna ,,Kurtyna’’ z Krakowa, prezentując przedstawienie profilaktyczne ,,Bumerang’’.

- Cyberprzemoc, to też przemoc. Różnica między przemocą i cyberprzemocą polega na narzędziach, którymi posługuje się sprawca - tak po przedstawieniu mówił Jerzy Żuk, instruktor terapii uzależnień z Aresztu Śledczego w Krakowie Podgórzu.
Ofiarą cyberprzemocy można stać się nieświadomie poprzez czatowanie w sieci. Ponieważ nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie monitora komputera, nie widzimy twarzy naszego rozmówcy, jego emocji, zachowań i reakcji na nasze wypowiedzi, czasem do bólu szczere. Miejmy świadomość, że kiedyś może to zostać wykorzystane przeciwko nam.
Cyberprzemoc nie ma jeszcze definicji kodeksowej. Dopiero w czerwcu 2012 r. stał się obowiązujący przepis art. 190a kodeksu karnego, określający sankcje dla osób stosujących stalking, czyli uporczywe nękanie innych, również poprzez m.in. rozmowy telefoniczne, czy SMS. Sprawcy takiego przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech, a nawet dziesięciu, jeśli następstwem takiego czynu jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie.

Podinspektor Andrzej Tobolski, Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku przekazał, iż w 2012 r. na terenie powiatu kłobuckiego odnotowano 12 przypadków postępowań dotyczących cyberprzemocy. Tak naprawdę, nikt nie wie, jaka jest ,,ciemna liczba’’ dotycząca tych przestępstw, bo zjawisko dopiero się pojawia. Trzeba o tych przypadkach informować rodziców, pedagogów szkolnych, Policję. Bo w internecie nikt nie jest anonimowy, są sposoby pozwalające na zidentyfikowanie każdego użytkownika sieci.

W zajęciach uczestniczyła młodzież gimnazjalna z Częstochowy, Działoszyna, Zawad, licealiści z klas o kierunku ogólnopolicyjnym i mundurowym z Kłobucka i Lublińca, wychowankowie Domu Dziecka w Kłobucku, nauczyciele i pedagodzy z tych placówek. W zajęciach Wszechnicy brała także udział Renata Lipnicka – kierownik Poradni i Terapii Uzależnień MONAR w Częstochowie, Marta Patocka – pełnomocnik burmistrza ds. uzależnień z Urzędu Miasta i Gminy Działoszyn, Monika Flis - przedstawicielka Koła Związku Młodzieży Wiejskiej, funkcjonariusze Oddziału Zewnętrznego w Wąsoszu Górnym.

W Ośrodku Szkolenia w Kulach pojawił się tego samego dnia ambulans służący do pobierania krwi. Dar życia przekazywali słuchacze szkolenia, funkcjonariusze i pracownicy Ośrodka. W akcję Honorowego Krwiodawstwa włączyło się 29 osób,
a każda z nich przekazała 450 ml krwi. I to była wspaniała lekcja praktycznej pomocy

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto