Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fontanny w Kłobucku i Krzepicach. Można się w nich "kąpać"? ZDJĘCIA

RED
W Krzepicach klasyczna, w Kłobucku niekonwencjonalna - w obu fontannach mogą się kryć niebezpieczne bakterie, dlatego epidemiolodzy odradzają kąpanie się w tego typu zbiornikach wodnych. Zgubne skutki takich kąpieli mogą odczuć w szczególności małe dzieci.

W stawkach i fontannach pluskamy się wbrew zakazom i zdrowemu rozsądkowi. Mało kto się martwi, że czyhają tam groźne bakterie. Przy kłobuckiej fontannie na której składa się ściana z "donicami", z których wylewa się woda widnieje ostrzeżenie, że woda nie nadaje się do picia. Jednak nawet umycie twarzy czy chłodzenie ciała przy jej pomocy może się skończyć na wizycie u lekarza. Podobnie jest z fontanną w Krzepicach, w której woda znajduje się w sporym zbiorniku, a z środka tryska jeden strumień wodny. Swoją drogą w Krzepicach już kilkukrotnie doszło do zanieczyszczenia fontanny, ktoś wlał do niej prawdopodobnie silnie pieniący się środek, co doprowadziło do jej unieruchomienia.

Woda w fontannie ma obieg zamknięty, nie podlega też żadnemu oczyszczaniu, ani chlorowaniu. Może więc stwarzać zagrożenie zdrowotne. Dotyczy to zwłaszcza małych dzieci, które mają słabszą odporność.

Co może znajdować się w fontannach?

Według epidemiologów, w pozostawionych poza wszelką kontrolą zbiornikach wodnych może swobodnie bytować nawet 30 różnych drobnoustrojów. Są to wszelkiego typu bakterie kałowe (np. escherichia coli, enterokoki), bakterie gronkowca, salmonelli, pałeczki ropy błękitnej czy pałeczki legionelli. Miejsca te są pełne zanieczyszczeń fizjologicznych, takich jak włosy, łupież, złuszczony naskórek, resztki kału i moczu.

Najbardziej należy się bać bakterii escherichia coli, która doprowadza do stanu zapalnego dróg moczowych, pęcherza, a jeśli zakażenie jest nieleczone, może zaatakować i nerki. Bakterię tę można zwalczyć tylko przy pomocy odpowiednich antybiotyków, podawanych dożylnie w szpitalu, gdyż z chorobą pacjent sam sobie w domu nie poradzi. Należy też pamiętać, że jeśli trafi się na wyjątkowo złośliwy szczep escherichii, to może ona wywołać sepsę.

A to nie koniec zagrożeń, jakie niesie ze sobą lekkomyślna kąpiel w fontannie. Na liście, oprócz chorób układu pokarmowego, zatruć i biegunek, są też schorzenia dróg oddechowych, zapalenia spojówek, uszu, grzybice stóp, wysypki alergiczne na ciele, które nie wiadomo jak potem leczyć.

Kilka lat temu w lipcu u ponad 30 mieszkańców Czeladzi wykryto w tym samym czasie zakażenie pałeczkami legionelli. Te niebezpieczne bakterie wywołały u nich ciężką postać zapalenia płuc. Podejrzenie szybko padło na miejscowe fontanny. Okazało się bowiem, że pałeczki legionelli dostają się łatwo do układu pokarmowego człowieka, gdy woda miesza się z powietrzem i tworzy się aerozol. W naszym powiecie na szczęście jeszcze do takiego zdarzenia nie doszło, ale może lepiej podziwiać fontanny z daleka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto