Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Lipie będzie miała w końcu prawidłowy herb. Będzie on wykorzystany do promocji gminy

Beata Marciniak
Gmina Lipie, jako jedyna w powiecie kłobuckim i jedna z niewielu w województwie śląskim nie posiada herbu i flagi. A to są atrybuty, które niewątpliwie przydają rangi gminie. To jednak ma się wkrótce zmienić.

W maju 2011 roku radni podjęli uchwałę w sprawie przyjęcia projektów herbu, flagi, baneru i pieczęci Gminy Lipie. Zgodnie z procedurą ustanowienie herbu, flagi i innych symboli gminy wymaga pozytywnej opinii ministra administracji i cyfryzacji. Dlatego gmina Lipie wystąpiła do Komisji Heraldycznej przy MSWiA z wnioskiem o wyrażenie opinii w sprawie projektu herbu, flagi, baneru oraz pieczęci.

– W czerwcu poprosiliśmy MSWiA o wyrażenie opinii o projektach herbu, flagi, baneru i pieczęci gminy Lipie. Niedawno otrzymaliśmy pozytywną opinię ministra administracji i cyfryzacji . Wcześniej jednak uzyskaliśmy pozytywną opinię Komisji Heraldycznej. Zawierała ona merytoryczną ocenę nadesłanych projektów w zakresie ich zgodności z zasadami heraldyki, weksykologii i miejscową tradycją historyczną – informuje Agnieszka Kotynia z Urzędu Gminy w Lipiu.

Wybrany przez Radę Gminy projekt nawiązuje do krajobrazu i topografii Gminy, tradycji historycznych oraz w trzech przypadkach do charakterystycznej nazwy „Lipie”. Wyobraża rzekę (Liswartę), nad którą widnieje stylizowane drzewo lipy, będące tzw. godłem „mówiącym” to jest nawiązującym do nazwy miejscowej Lipie. Nazwa ta, według zgodnej opinii językoznawców oznaczała „miejsce porośnięte lipami”. Obok drzewa umieszczono godło rodowe herbu Warszyckich – Awdaniec (Habdank), tzw. Łękawicę, którą można zobaczyć m.in. w zabytkowym kościele w Dankowie.

– Warszyccy byli właścicielami całej okolicy od schyłku XVI wieku do lat trzydziestych XVIII stulecia, najdłużej ze wszystkich rodów szlacheckich władali tymi ziemiami. Za ich czasów w Dankowie i okolicy zaszły w okresie przedrozbiorowym najistotniejsze zmiany. Kasztelan krakowski Stanisław Warszycki przebudował średniowieczną twierdzę bastionową, wznosząc zarazem okazały kościół murowany – wyjaśnia Agnieszka Kotynia.

Twierdza dankowska zaliczana jest do najważniejszych fortec bastionowych w Rzeczypospolitej.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto