Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kłobuck: O legendach związanych z pochodzeniem słowa "pierdoła"

Maciej Hasik
O mieszkańcach Kłobucka często mówi się, że są "pierdołami". Jak się okazuje, ma to znaczenie historyczne
O mieszkańcach Kłobucka często mówi się, że są "pierdołami". Jak się okazuje, ma to znaczenie historyczne arc
Jesteś "pierdoła" z Kłobucka albo "jesteś z pierdołowa". Nie ma chyba mieszkańca Kłobucka, który w swoim życiu nie usłyszał by takich zwrotów od rodziny czy znajomych nie mieszkających w naszym mieście. Trochę to żartobliwe, trochę złośliwe. Na pewno niemiłe.

Skąd więc w ogóle wzięły się te określenia? Według słownika pierdoła to "człowiek mówiący bzdury, niedorzeczności, człowiek niedołężny, niezdarny, ślamazarny, zwykle stary". W przenośni słowa "pierdoła" używa się także w odniesieniu do niesprawdzonych, mało wiarygodnych opowieści lub zwykłych plotek (np. Marysia lubi słuchać pierdół), jak również w stosunku do osób lubujących się w plotkach (np. Ten stary pierdoła Józek opowiada niestworzone rzeczy o sąsiadach). Wiemy zatem, kto to jest "pierdoła", ale nie wiemy dlaczego z Kłobucka?

- To ma podłoże historyczne związane z jednym z napoleońskich żołnierzy bądź, jak mówią niektórzy, z kłobuc-kim karczmarzem również z tamtych czasów - zauważa wice starosta kłobucki, Henryk Kiepura.

Obie wspomniane przez Henryka Kiepurę postacie miały podobne imiona i nazwiska, z których połączenia miała powstać "pierdoła". Francuz miał się nazywać Pierre Dolle, a kłobucki restaurator z czasów wojen napoleońskich Piotr Doła, którego stołujący się u niego żołnierze Napoleona prze-chrzcili na Pierre'a.

- Ja się z tą tezą nie zgadzam - stawia sprawę jasno Andrzej Brzózka, miłośnik historii z Kłobucka.

- Być może, a nawet na pewno wyjaśnienie tego leży w znanym dokumencie króla Jana Kazimierza, który przywilejem z 21 sierpnia 1658 nadał Kłobuck i starostwo kłobuckie z przyległościami klasztorowi na Jasnej Górze za zasługi przy obranie tegoż klasztoru przed Szwedami. Przywilej napisany jest po łacinie, wymienia dokładnie przekazywane dobra - wyjaśnia Andrzej Brzózka. W polskim tłumaczeniu ów fragment brzmi "wieś Zagórze z folwarkami, stawami w Porzeczu, młyny zwane Tyrała, Zakrzewka, czyli Pierdoła...". Tak więc słowo "pierdoła" występuje już półtora wieku przed epoką napoleońską. Historycy mają więc o czym myśleć...

A gdyby tak zapytać czy kłobucczanie są pierdołami dosłownie?

- Coś w tym jest, ale wszystko w granicach normy - śmieje się Henryk Kiepura.

"Pierdoła" niejedno ma imię
Z Henrykiem Kiepurą wicestarostą rozmawia Maciej Hasik

Dlaczego o mieszkańcach Kłobucka mówi się "pierdoły"?

Znaczenia są dwa historyczne i pospolite. Sęk w tym, że nie było by tego powszechnego, trochę nimiłego, gdyby nie historia.

Z jaką historią się więc wiąże "kłobucka pierdoła"?

Historia pochodzi z czasów napoleońskich. Wtedy to stacjonowały w okolicach Kłobucka wojka cesarskie. Jednym z oddziałów dowodził francuski żołnierz o nazwisku Dola i imieniu Pierre. Kiedy zestawimy imię i nazwisko usłyszymy "pierdoła". Musiał być mocno związany z okolicą skoro tak mocno zakorzeniło się to w naszej świadomości. A może jest tak, że to sami kłobucczanie wymyślili tę historię żeby trochę usprawiedliwić "pierdołę"? To nie tak. Przekazy historyczne rzeczywiście mówią o takiej historii.

Jeśli ktoś podciągnął to pod usprawiedliwienie pejoratywnego znaczenia "pierdoły" to zrobił to bardzo zręcznie, ale nie skłamał. Rzeczywiście okreslenie "pierdoła" nie jest może najszczęśliwsze, ale historię mamy jaka mamy i trzeba być z niej dumnym.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kłobuck: O legendach związanych z pochodzeniem słowa "pierdoła" - Kłobuck Nasze Miasto

Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto