Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kłobuck: Ognisko muzyczne niemile widziane? Radni podzieleni

Piotr Ciastek
Społecznie Ognisko Muzyczne w Kłobucku niedługo będzie obchodzić 60-lecie swojej działalności. Nie jest to jednak najlepszy rok dla stowarzyszenia. Rodzice sześćdziesięciorga dzieci uczęszczających na zajęcia śpiewu i gry na instrumencie, a także dyrekcja stowarzyszenia chciałaby obniżenia czynszu za wynajem lokalu od kłobuckiego MOK-u. Pojawiają się jednak głosy, że ognisko nie powinno otrzymać pomocy ponieważ... działa pod egidą Towarzystwa Muzycznego w Częstochowie.

Społecznie Ognisko Muzyczne w Kłobucku zajmuje część pomieszczeń w kłobuckim Miejskim Ośrodku Kultury. Przedstawiciele rodziców dzieci uczęszczających na zajęcia zwrócili się do dyrekcji i władz miasta o obniżenie dotychczasowego czynszu, który pochłania sporą część miesięcznego czesnego podopiecznych stowarzyszenia. Za grę na instrumentach i naukę śpiewu m.in. u popularnej Igi Kozackiej rodzice dzieci płacą miesięcznie od 130 do 200 zł. Czesne nie było podnoszone od 2008 roku. Opłata za kurs pokrywa m.in. pensję instruktorów, wszelkie podatki, ZUS, podatek za lokal i czynsz.

Obecnie ognisko wynajmuje od MOK-u 42,5 m kw. wcześniej do dyspozycji miało jeszcze około 10 dodatkowych metrów kwadratowych. Cena za metr to 19 zł.

- W sprawie zmniejszenia czynszu za wynajem i ewentualnego powrotu do wcześniej wynajmowanej powierzchni zwróciliśmy się do burmistrza Kłobucka i Rady Miasta. Nie wiem jeszcze jaka jest decyzja w tej sprawie. Co do czesnego to staraliśmy się go nie podwyższać ze względu na dzieci, które chcą się u nas uczyć - mówi dyrektor ogniska, Jadwiga Dąbek.

Ognisko funkcjonuje w Kłobucku od 60 lat, jednak nie działa w ramach struktury kłobuckiego MOK-u jak mylnie sądzi większość mieszkańców. Ognisko podlega Towarzystwu Muzycznemu w Częstochowie, a swoją siedzibę ma przy ulicy Jasnogórskiej. Oprócz dwóch ognisk w Częstochowie, funkcjonują też ogniska w Lublińcu i właśnie w Kłobucku.

Nie wszystkim radnym jednak odpowiada to, że pieniądze z ogniska niejako "uciekają" do Częstochowy. Radni chętniej widzieliby ognisko, które prowadziłby Miejski Ośrodek Kultury, a zajęcia byłyby bezpłatne lub częściowo płatne. Jeden z nich, chcący zachować anonimowość, stwierdził nawet, że ognisko to czysty biznes. Co na to dyrekcja ośrodka?

- Faktycznie ognisko mylnie utożsamiane jest z MOK-iem. My tylko wynajmujemy stowarzyszeniu pomieszczenia i z jego działalnością nie mamy wiele wspólnego. Użyczamy co prawda na przykład nasze nagłośnienie czy instrumenty. Niestety MOK cierpi na deficyt wolnych sal. Mamy coraz więcej zajęć. Otworzyliśmy niedawno zajęcia z innych form tańca chociażby baletu, co cieszy się sporą popularnością. Niestety z wynajmowanych ognisku pomieszczeń nie możemy w ogóle korzystać. Rodzice dzieci myśląc, że ognisko wchodzi w struktury MOK-u proszą nas też o obniżenie czesnego albo pytają dlaczego te zajęcia są płatne. Niestety nie decyduję w żadnej mierze w tej kwestii - mówi Olga Skwara, dyrektor kłobuckiego MOK-u.

To, że pod opieką ogniska są bardzo zdolne dzieci radni mogli się przekonać podczas wtorkowej sesji rady miasta, kiedy to młodzi artyści zagrali i zaśpiewali dla rady miejskiej i burmistrza. - Czy to ważne w jakiej instytucji uczą się nasze dzieci? Istotne jest to, że się kształcą, a potem wspaniale reprezentują Kłobuck w świecie. To chyba widać jak na dłoni - mówił obecny podczas koncertu jeden z mieszkańców Kłobucka.

Historia kłobuckiego ogniska muzycznego

Ognisko powstało dzięki inicjatywie Jadwigi Jarmułowicz, pierwszej dyrektorki ogniska. Zdane na własne, niewystarczające siły, Ognisko rozpoczęło rok szkolony 1956/57 w bardzo trudnej sytuacji finansowej, w małej sali udostępnionej przez Szkołę Podstawową nr 1.

Nauka odbywała się przy wypożyczonym szkolnym fortepianie. W pierwszym roku istnienia naukę pobierało 21 uczniów. Pierwszymi nauczycielami byli Jadwiga Jarmułowicz, Ludwik Ochmański, Ryszard Kaczmarzyk, Ewa Surmacka, Waldemar Jasnos, Wincenty Głąbiński, Marian Krakowiak. Nowo powstała placówka bardzo szybko włączyła się w życie muzyczne miasta. Już w czerwcu 1957 roku zorganizowano pierwszy popis uczniów. Powstały zespoły: akordeonowy, mandolinowy i baletowy.

1 września 1972 roku miało miejsce ważne wydarzenie w życiu Ogniska – uczniowie rozpoczęli naukę w nowych estetycznych pomieszczeniach w Powiatowym Domu Kultury w Kłobucku. Ognisko otrzymało trzy sale o pięknym wystroju wnętrz. W 1967 roku dyrektorem został Julian Skrzyński, od 1984 Lidia Goszczyńska i od 2007 Jadwiga Dąbek.

Obecnie naukę w Ognisku pobiera ponad 60 dzieci mieszkających w Kłobucku i innych miejscowościach m.in. w Krzepicach, Węglowicach, Wręczycy, Popowie, Rębielicach, Białej i Częstochowie.

Wielu uczniów dalej kształci się w szkołach muzycznych oraz studiuje w akademiach muzycznych i wyższych szkołach pedagogicznych. Absolwenci podejmują pracę w placówkach kulturalnych, szkołach i aktywnie udzielają się w zespołach muzycznych.

Sukcesy uczestniczących w kolejnych konkursach i festiwalach potwierdzają liczne dyplomy i nagrody. W roku 2015/16 nasze dzieci zdobyły 26 nagród i wyróżnień. Absolwentami Ogniska są m.in.: Iga Kozacka – laureatka programu Voice of Poland, Arkadiusz Kluba – laureat „Szansy na sukces”, Ewa Kutynia – aktorka, Magdalena Kotarska – śpiewaczka, Oliwia Imiełowska – aktorka, Andrzej Jelonek – artysta muzyk.

Nauczyciele Ogniska Muzycznego w Kłobucku posiadają wyższe wykształcenie muzyczne o profilu pedagogicznym i minimum kilkuletnie doświadczenie w pracy w szkolnictwie artystycznym. Program nauczania oparty jest na programie szkoły muzycznej. W Ognisku uczą między innymi:

Iga Kozacka – studentka wokalistyki na Akademii Muzycznej w Katowicach i Absolwentka wydziału sztuki Akademii. im. Jana Długosza w Częstochowie. Laureatka wielu konkursów wokalnych, m.in. Programu „Voice of Poland”, Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”, zdobywczyni Grand Prix Konkursu Dobrej Piosenki im. Kaliny Jędrusik, dwukrotna laureatka II nagrody na Festiwalu Niemen Non-Stop w Słupsku. Iga Kozacka z sukcesami współpracuje z wieloma muzykami sesyjnymi częstochowskiej i katowickiej sceny jazzowej oraz estrady. W listopadzie ubiegłego roku zdobyła I miejsce na Festiwalu młodych talentów NIEMEN NON STOP.

Katarzyna Kamola-Janic, laureatka Festiwali Wokalnych, m. in. dwukrotna zdobywczyni I miejsca w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki, w okresie studiów reprezentowała uczelnię jako wokalistka zespołu, dzięki specjalistycznemu wykształceniu oraz doświadczeniu uzyskanym podczas Warsztatów Wokalnych, Jazzowych z licznymi sukcesami prowadzi klasę śpiewu scenicznego.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto