Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci z powiatu kłobuckiego skonstruowali łazika marsjańskiego [ZDJĘCIA, WIDEO]

Piotr Ciastek
Piotr Szczyrba i Piotr Ptak z powiatu kłobuckiego wraz z kolegami z Politechniki Częstochowskiej stworzyli łazika marsjańskiego, który w międzynarodowym konkursie łazików zdobył 6. miejsce! Zdolną młodzież mamy w powiecie kłobuckim!

Polub nas na Facebooku i dowiedz się więcej i szybciej: LUBIĘ TO! - https://www.facebook.com/KlobuckNM
Studenci Politechniki Częstochowskiej zrzeszeni w Kole Naukowym Komputerowego Projektowania Urządzeń Mechatronicznych i Maszyn Politechniki Częstochowskiej zajęli 6.miejsce (na 22 zespoły zakwalifikowane do finału z 44) w międzynarodowym konkursie łazików marsjańskich University Rover Challenge 2015, który odbył się w dniach 28-30 majabr. w bazie Mars Desert Station na pustyni UTAH (Stany Zjednoczone). O przygotowaniach studentów do konkursu pisaliśmy jeszcze przed ich wyjazdem.

Zespół w składzie: Maciej Pierzgalski (Częstochowa), Piotr Ptak (Miedźno), Piotr Szczyrba (Wręczyca Wielka) i Tomasz Zając (lider zespołu) pod opieką dr hab. inż. Dawida Cekusa prof. PCz zdobyli 308.5 punktów w pięciu konkurencjach: "pobieranie próbki" (90 pkt. - drugi wynik), "pomoc astronaucie" (21 pkt.), "serwis" (maksymalna liczba punktów), "jazda terenowa" (19.2 pkt), "prezentacja zespołu" (78.3 pkt.).

- Rok temu zajęliśmy dziesiąte miejsce, teraz liczymy na pierwszą piątkę - mówi lider teamu, Tomasz Zając. - Tegoroczny model różni się znacznie od poprzedniej konstrukcji. Jest on znacznie lżejszy, zastosowaliśmy bowiem lekkie stopy aluminium i tworzywa sztuczne w postaci poliamidów. Zmieniliśmy również opony, teraz zamontowaliśmy opony terenowe, szerokie. Ulepszyliśmy również system łączności, dzięki czemu możemy sterować nim nawet z odległości 1,5 km, mając przy tym doskonały obraz z kamer cyfrowych o wysokiej rozdzielczości.

- Łazik to typowe połączenie mechaniki, elektroniki i informatyki. Cieszę się, że na naszym wydziale są studenci, którzy potrafią udanie połączyć te trzy dziedziny, dzięki czemu powstaje łazik marsjański - mówi prof. dr hab. inż. Norbert Sczygioł, dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki.

Łazik marsjański o nazwie "Infinity" to poprawiona wersja łazika, który uczestniczył w zawodach URC 2014 zajmując 10 miejsce. Projekt łazika powstawał w programach SolidWorks oraz NX. Wyposażony jest on w sześć kół (8-calowe opony terenowe na felgach wykonanych z poliamidu), z których każde ma niezależny napęd (silniki z przekładnią). Łazik jest w stanie osiągnąć prędkość 8 km/h. W celu zmniejszenia masy łazika do jego budowy wykorzystano aluminium cięte laserowo. Całkowita waga w pełni wyposażonego łazika to około 43 kg. Łazik jest wyposażony w uniwersalny manipulator napędzany siłownikami elektrycznymi. Udźwig maksymalny manipulatora to 5 kg.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto