Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Trzech Króli zainaugurowano obchody 800-lecia Dankowa [FOTO]

Gmina Lipie
"Już osiem stuleci gwiazda nad Dankowem świeci!" - taki tytuł nosił Koncert Noworoczny Dziecięco-Młodzieżowej Orkiestry Dętej GOK w Lipiu, który miał miejsce w kościele parafialnym w Dankowie w święto Trzech Króli. Stanowił on inaugurację obchodów jubileuszu 800-lecia Dankowa, który ta najstarsza miejscowość naszej gminy w tym roku świętuje.

Tak niecodzienny jubileusz z pewnością zasługuje na wyjątkowe obchody. I nic dziwnego, że od samego początku mają one bardzo uroczysty charakter. Jak informuje Jolanta Cyprych z urzędu gminy w Lipiu, obchody rozpoczęły się mszą świętą w oprawie muzycznej chóru GOK w Lipiu oraz pełnym powagi i dostojeństwa Gaude mater Polonia.

W okolicznościowej homilii kustosz Sanktuarium Matki Bożej Dankowskiej, ks. Henryk Dusza, mówił o potrzebie troski o losy Ojczyzny: Trzej książęta piastowscy przybyli w 1217 roku do Dankowa właśnie dlatego, że rozumieli jakie konsekwencje może przynieść dalsze trwanie Polski w stanie rozbicia dzielnicowego. Spotkali się, aby rozmawiać o przyszłości i nie dopuścić do najgorszego, czyli do utraty polskiej państwowości. Takiej odpowiedzialności za losy Ojczyzny potrzeba również współczesnym ludziom sprawującym rządy w kraju.

Po mszy św., w której uczestniczyli radni gminy Lipie oraz wójt, Bożena Wieloch, w przepięknym wnętrzu Sanktuarium Matki Bożej Dankowskiej rozpoczął się Koncert Noworoczny. Odbywał się w jeszcze w klimacie Świąt Bożego Narodzenia, więc ważną jego część stanowiły, tak przez wszystkich lubiane, kolędy. W tym roku znalazły się wśród nich min. „Anioł pasterzom mówił” – jedna z najstarszych polskich kolęd, pochodząca z XV wieku oraz ta znacznie młodsza, zaledwie stuletnia - „Cicha noc”. Historia tej ostatniej jest niezwykle ciekawa, bo jak żadna inna, znana jest i śpiewana właściwie na całym świecie, o czym niech świadczy fakt, że przetłumaczono ją na 300 języków.

Tradycyjnie już w programie Koncertu Noworocznego znalazła się nie tylko muzyka sakralna, ale i ta, która nosi charakter świecki. W tym roku była to muzyka klasyczna oraz filmowa. Licznie zgromadzonym słuchaczom szczególnie spodobała się finałowa „Arabeska” Jacoba de Haana.

Do grona jej miłośników należy chyba zaliczyć również mędrców ze Wschodu, którzy właśnie przy jej orientalnych dźwiękach przybyli do Dankowa i dostojnie wkroczyli do kościoła, aby pokłonić się Bożej Dziecinie, o której czytali w księgach i gwiazdach. Zgodnie ze zwyczajem na kolanach oddali hołd Narodzonemu i złożyli przed nim swe królewskie dary: złoto, kadzidło i mirrę.

Przybycie do Dankowa trzech monarchów wyraźnie nawiązywało do wydarzenia sprzed ośmiuset lat, kiedy to na naszych ziemiach doszło do historycznego spotkania trzech książąt piastowskich: Leszka Białego, Henryka Brodatego oraz Władysława Laskonogiego. Informacja o tym została zapisana w księgach pod datą 1217 i stanowi pierwszą pisemną wzmiankę o miejscowości Danków położonej nad rzeką Liswartą. Warto podkreślić, że ksiądz proboszcz zadbał o to, aby świąteczny wystrój kościoła również zawierał jubileuszowe akcenty. Stąd w tle betlejemskiej szopki, tuż pod wigilijną gwiazdą znalazły się sporych rozmiarów portrety trzech Piastowiczów, którzy sprawili, że Danków trafił na karty historii naszej Ojczyzny.

Koncert orkiestry prowadzonej od początku jej istnienia przez Łukasza Kędziorę spotkał się z owacyjnym przyjęciem słuchaczy i był pierwszym ogniwem całego ciągu wspaniałych wydarzeń, zaplanowanych dla uczczenia jubileuszu 800-lecia Dankowa.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto