Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaką szkołę wybrać? Liceum, technikum, zawodówkę?

Rafał Kuś
126 uczniów trzecich  klas Gimnazjum im. Jana Pawła II  w Kłobucku przystąpiło do egzaminów
126 uczniów trzecich klas Gimnazjum im. Jana Pawła II w Kłobucku przystąpiło do egzaminów fot. Rafał Kuś
Rusza kolejna rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych. Trzecioklasiści mogą już wybierać dla siebie szkołę. Oferty można znaleźć w internecie. W tym roku gimnazjaliści mają o tyle komfortową sytuację, że ten rocznik jest mniej liczny i miejsc jest więcej niż chętnych. To szkoły biją się o absolwentów. Zachęcają gimnazjalistów nowymi kierunkami i profilami

Od kilku lat szkoły ponadgimnazjalne z powiatu kłobuckiego organizują Dni Otwarte, aby przybliżyć ofertę edukacyjną nie tylko uczniom, ale również ich rodzicom. Gimnazjaliści bardzo chętnie w nich uczestniczą, gdyż decyzja o wyborze odpowiedniego kierunku do łatwych nie należy. W Kłobucku działają 3 szkoły ponadgimnazjalne.

Mimo, że oferta szkół jest dość bogata, uczniowie gimnazjów coraz częściej decydują się kontynuować naukę w Częstochowskie.

W kłobuckich szkołach ponadgimnazjalnych od zeszłego roku zauważa się spadek zainteresowania młodzieży ich ofertą. Najdotkliwiej odczuł to Zespół Szkół nr 3.

-Problem jest i trzeba mu przeciwdziałać.Z czterech planowanych klas utworzyliśmy dwie. Liczba uczniów zmniejszyła o 60 w stosunku do ubiegłego roku - twierdzi dyrektor Zespołu Szkół nr 3 Grzegorz Trośniak.

Henryk Kiepura, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Zdrowa uważa, że problem niskiego naboru wziął się nie tylko z niżu demograficznego, ale również z wąskiej oferty szkoły. - W szkole funkcjonuje tylko liceum i technikum. Zakres ten jest na tyle wąski, że trudniej tutaj o pozyskanie ucznia. Szkoła stara się zapobiec częściowoproblemowi i od przyszłego roku szkolnego planuje uruchomić klasę o profilu "ogólnoprawniczym".- Zamierzamy wprowadzić dodatkowe przedmioty, które wykładaliby czynni zawodowo prawnicy, bądźosoby z takim wykształceniem. Dodatkowo chcemy organizować dla takiej klasy wycieczki do sądów i na uczelnie prawnicze - wylicza Trośniak.

Oprócz tego liceum ogólnokształcące w Zespole Szkół nr 3 oferuje uczniom profil przyrodniczy, ekonomiczny , nauk ścisłych i języków obcych.

Liceum jest najstarszą szkołą średnią w tym mieście, powołaną do życia we wrześniu 1945r. Przez 65 lat swojej działalności szkołę ukończyło kilka tysięcy absolwentów, z których większość podjęła dalszą naukę na wyższych uczelniach, kończąc uczelnie krajowe jak i zagraniczne.

Uczniowie tej szkoły są laureatami olimpiad szczebla centralnego oraz konkursach ogłoszonych przez ośrodki akademickie oraz fundacje i stowarzyszenia.

W szkole działa Szkolny Klub Turystyki Rowerowej "Oksza", który w ciągu kilkudziesięciu lat swojej działalności wielokrotnie zdobywał tytuł najlepiej działającego koła turystyki rowerowej w Polsce.

W przypadku technikum do wyboru są 3 kierunki: technik hotelarstwa, obsługi turystycznej oraz ochrony środowiska. Maksymalna liczba miejsc w każdej z klas wynosi 30 osób.

Ciekawą ofertę zaproponował również Zespół Szkół nr 1 na Zagórzu , który planuje uruchomić klasę o profilu "ogólnopolicyjnym".

Oferta skierowana jest do uczniów, którzy swoją przyszłość będą wiązać nie tylko z policją, ale również prawem, czy resocjalizacją.

- To liceum z programem autorskim,dla tych którzy chcą kształcić się w tych kierunkach - mówi dyrektorka ZS nr 1 w Kłobucku Anna Nowicka. W programie oprócz rozszerzonych zagadnień z wiedzy o społeczeństwie, języka obcego, historii i prawa, przewidziano dodatkowe zajęcia z samoobrony oraz strzelectwa. Całkowitym novum będą elementy kryminalistyki, medycyny sądowej i prawa karnego.

Zajęcia będą prowadzić również policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kłobucku. - Rozmawialiśmy na ten temat z byłym komendantem policji, który był zainteresowany naszym pomysłem. Myślę, że nowy komendant również spojrzy na to przychylnie - twierdzi dyrektorka Anna Nowicka.

Oprócz profilu ogólnopolicyjnego w liceum można kształcić się na kierunku politechnicznym, humanistycznym, przyrodniczo-medycznym z dodatkowym przedmiotem edukacja prozdrowotna i kierunku turystycznym.

Szkoła ma szeroką ofertę, jeśli chodzi o technikum. Dla uczniów przygotowano 8 kierunków: technik ekonomista, technik informatyk, technik logistyk, technik mechanik, technik usług fryzjerskich ze specjalnością stylizacja fryzurą i makijażem, technik pojazdów samochodowych oraz technik żywienia i gospodarstwa domowego ze specjalnościami - dietetyka, żywienie zbiorowe, usługi hotelarsko - turystyczne, urządzanie wnętrz i otoczenia domu, handel żywnością i artykułami gospodarstwa domowego.

W placówce funkcjonuje również szkoła zawodowa, w której uczniowie mogą zdobyć zawód kucharza, mechanika pojazdów samochodowych i technologa robót wykończeniowych w budownictwie.

Mimo bogatej oferty nabór do kłobuckich szkół ponadgimnazjalnych jest coraz niższy. Okazuje się, że jednym z ważniejszych czynników jest problem z dojazdem.

- To banalny, prozaiczny, ale znaczący czynnik, który powoduje, że łatwiej dojechać do Częstochowy niż do Kłobucka, np. z Wręczycy, Popowa, Miedźna, czy Przystajni - wylicza starosta kłobucki Stanisław Garncarek. - Będziemy prowadzić rozmowy z kilkoma przewoźnikami.

Kalendarz gimnazjalisty oraz zasady rekrutacji do szkoły

- Od 10 maja do 18 czerwca 2010 r.

Kandydaci składają dokumenty do klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych.

- Od 25 do 29 czerwca do godz. 10.

Kandydat dostarcza do wybranych szkół potwierdzone kopie świadectwa ukończenia gimnazjum i zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu.

- 2 lipca do godz. 10.

Ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych do szkół z podziałem na klasy.

- Do 6 lipca do godz. 12

Termin potwierdzania przez kandydatów woli uczęszczania do wybranej szkoły poprzez dostarczenie oryginału świadectwa ukończenia gimnazjum i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego.

- 7 lipca do godz. 10

Ogłoszenie listy kandydatów przyjętych do szkoły i podanie informacji o wolnych miejscach. Nabór do szkół z wolnymi miejscami kończy się dopiero 31 sierpnia.

- Jak będą przeliczane oceny i osiągnięcia ucznia?

W wyniku rekrutacji uczeń może uzyskać maksymalnie 200 pkt, w tym 100 za testy gimnazjalne (50 za test humanistyczny oraz 50 za test matematyczno-przyrodniczy). Każda szkoła ustala, z jakich przedmiotów (w tym obowiązkowo j. polski) oceny będą przeliczane na punkty.

1. Język polski (ocena dopuszczająca - 3 punkty, dostateczna - 9 pkt, dobra - 13 pkt, bardzo dobra - 16 pkt, celująca - 19 pkt).

2. Pierwszy wybrany przedmiot - jak w przypadku języka polskiego.

3. Drugi wybrany przedmiot - jak w przypadku języka polskiego.

4. Trzeci wybrany przedmiot - jak w przypadku języka polskiego.

5. Świadectwo ukończenia gimnazjum z wyróżnieniem - 5 punktów.

6. Udział w finale wojewódzkim konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty - za jeden tytuł 10 punktów. Za dwa i więcej tytułów - dodatkowo 2 pkt.

7. Osiągnięcia sportowe, artystyczne lub konkursy co najmniej na szczeblu powiatowym - maksymalnie można zdobyć 5 punktów (I miejsce lub tytuł laureata - 5 pkt, II miejsce lub tytuł finalisty - 4 pkt, III miejsce lub wyróżnienie - 3 pkt). MOKR

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto