Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kłobucki ZOZ trafił już oficjalnie do sieci szpitali!

PC
Opublikowano listę sieci szpitali, na której znalazł się Zespół Opieki Zdrowotnej w Kłobucku.

Lista szpitali, które znajdą się w sieci, została opublikowana przez NFZ. Wśród nich znalazł się ZOZ Kłobuck czyli szpitale w Kłobucku i Krzepicach. Gwarantuje im to finansowanie na najbliższe cztery lata, kiedy wykaz ma zostać zaktualizowany. Na wniosek dyrektora śląskiego Funduszu dr Jerzego Szafranowicza do podstawowej listy dołączyło pięć placówek. Lista szpitali w sieci już więc jest, ale system zacznie działać od 1 października.

- Cieszymy się, że jesteśmy w sieci szpitali. Decyzja została już opublikowana, co oznacza, że nasze starania dały efekty. Jest dobrze - mówi starosta kłobucki Henryk Kiepura.

Zgodnie z intencjami ministra zdrowia wprowadzenie sieci szpitali i nowych zasad ich finansowania ma spowodować, że “nie będzie już dzielenia pacjentów na lepszych i gorszych”. To idealistyczne założenie może się jednak nie spełnić, bo po prostu zabraknie pieniędzy. Ryczałty dla placówek mają być obliczane na podstawie jednakowego dla wszystkich wzoru uwzględniającego liczbę i strukturę udzielanych świadczeń, przy czym w pierwszym kwartale dane dotyczące liczby świadczeń mają być wzięte z... 2015 r. , zaś ceny świadczeń mają być aktualne.

- W tym czasie sytuacja wielu placówek zmieniła się. Zadłużenie wcale nie maleje. Wejście do sieci wcale nie spowoduje, że szpitale przestaną te długi generować. Poza tym trzeba do wydatków wliczyć wzrost wynagrodzeń - mówi posłanka PO Beata Małecka - Libera wiceprzewodnicząca sejmowej komisji zdrowia i dodaje: - Od początku byłam przeciwniczką tak skonstruowanej sieci, która nie bierze pod uwagę choćby jakość wykonywanych usług. Rozumiem sieć jako sposób zabezpieczenia podstawowych potrzeb zdrowotnych dostępnych dla pacjentów. Tymczasem przed nami wielka niewiadoma. Już pojawiają się ostrzeżenia, że dostęp do specjalistyki zostanie zmniejszony np. w okulistyce jeśli chodzi o operację zaćmy.

Dyrektor śląskiego NFZ dr Jerzy Szafranowicz od początku jednak z niezmiennym optymizmem uspokaja wszystkich, że nie dojdzie do żadnego armagedonu. Na jego wniosek do sieci włączono pięć dodatkowych placówek. Taką furtkę dawała ustawa jest uznano, że są one “niezbędne dla zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych w regionie”. Dzięki temu na liście znalazły się: Szpital Geriatryczny w Katowicach, Wojewódzkie Centrum Pediatrii Kubalonka w Istebnej, NZOZ Zakład Pulmonologiczny w Tarnowskich Górach, Szpital Kolejowy w Wilkowicach - Bystrej oraz Śląskie Centrum Reumatologii w Ustroniu. Pierwsze informacje związane z siecią były szokujące, bo według pierwotnych założeń mogłyby z niej wypaść np. Centrum Leczenia Oparzeń, czy Szpital Urazowy w Piekarach. Szybko dokonano zmiany kryteriów.

- Dzisiejsze przekazy są bardziej optymistyczne, ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach i nie wiemy np. jakie ostatecznie oddziały zakwalifikują się do sieci w poszczególnych szpitalach, co będzie miało wpływ na dostęp do świadczeń i sytuację finansową - ocenia Michał Gramatyka, wicemarszałek województwa śląskiego odpowiedzialny za ochronę zdrowia. Chyba świadomy zagrożeń finansowych jest sam minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, który sondował możliwości wykonywania przez szpitale komercyjnych świadczeń. Wielu dyrektorów publicznych szpitali przyklasnęło temu pomysłowi, ale Prawo i Sprawiedliwość bało się takiej rewolucji i pomysł wyrzucono do kosza. Opublikowane wczoraj na stronach NFZ wykazy szpitali w sieci będą aktualne aż do 30 czerwca 2021 roku. Potem będzie “druga edycja”.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na klobuck.naszemiasto.pl Nasze Miasto